Skocz do zawartości

Ultramobilny fotel obserwacyjny - projekt


Karol_C

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was,

Chciałem spytać kto był by chętny na fotel obserwacyjny pod lornetkę ? Mam tu na myśli konstrukcje w tym rodzaju http://www.cloudynights.com/ubbthreads/attachments/1737234-bino-chair.jpg. Napęd "nożny", materiał - drzewo (docelowo sklejka). Czym się wyróżnia mój fotel od innych ? Mobilnością. Mechanizm składania prosty aż do bólu. Po złożeniu będzie miał 45x35x25 cm, po rozłożeniu oparcie 90cm a waga około 8-12 kg. Czyli wielkości dużego pudła na dokumenty :) Wysokość siedziska od ziemi nie wiecej niż 17 cm. To są szacunkowe parametry. Na razie konstrukcja jest w fazie szkicu na papierze. Jeśli byli by potencjalni chętni to buduje protoptyp, testuje i w niedługim czasie powstała by wersja ostateczna. Myślę również, że cena była by do przyjęcia. Ciekawi mnie jednak ile byście Wy chcieli zapłacić za taki fotel  (wiem, wiem, jak najmniej :D ) ?  To jest pierwsza wersja, w zamyśle mam jeszcze wiele odmian takiego fotelu m.in.  pełnowymiarowa mobilna wersja,.

Pozdrawiam Karol

 

PS. Nie wiem, czy nie łamie regulaminu tym pytaniem. Ale wiem że kto pyta nie błądzi, lepiej spytać niż żyć w niepewności.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo kwestii jest do rozważenia w takim krzesełku. Czy będzie się dało obserwować w okolicach zenitu? Czy będzie jakaś blokada ruchów? Czy w podstawie oś jest na bazie łożyska obrotowego? Czy w miejscu mocowania lornetki jest możliwość jakiejś regulacji do przodu, do tyłu, góra dół?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście :5640dc6dbc8ce_01Smile: Myślę, że w moich założeniach o niczym nie zapomniałem. Jedynie w kwestii hamulców nie wiem czy są potrzebne czy nie ? Mi się wydaje, że nie ale to nie ja będę używał a Wy.  Ja i kto chętny będzie mógł prototyp przetestować (z okolic co najmniej kilka osób). W podstawie myślałem, że będzie obrotnica meblowa (i chyba tak będzie lepiej niż to co na początku myślałem). Mocowanie lornetki w pełni regulowane (uwzględnia wzrost, "grubość" (?) głowy, daje możliwość regulacji kąta). W zasadzie to myślę, że jest to gotowy pomysł (to tylko moje zdanie).

Temat założyłem by wybadać popyt na taki fotel.  I po prostu spytać, co o tym myślicie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajnie, jeśli chodzi o hamulce to w sumie zależy od oporów obracania - jeśli by to chodziło jak po maśle jak np. Dobsony GSO to wtedy byłby chyba potrzebny.

Ogólnie jak dla mnie taki fotel + dobra lornetka od średnich po większe + grzałki na obiektywy i okulary = docelowy zestawik lorneciarza :D Praktycznie cała noc wygoda, bez rosy, zenit nasz, coś wspaniałego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za opinie. Czekam na kolejne. Myślę jednak, że dobrze będzie jednak jak pokaże Wam jakiś szkic (techniczny ale czytelny dla każdego), jak to mam konkretnie wyglądać, wymiary itp. Postaram się jak najszybciej go zrobić.  Przed chwilą wpadłem na nieco lepsze rozwiązanie mocowanie lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki fotel lornetkowy już od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie i jestem ciekaw Twojego projektu. Podstawowe pytanie z mojej strony: jakie zakładasz graniczne wielkości lornetek, z którymi będzie współpracował?

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)