Skocz do zawartości

Karol_C

Użytkownik
 • Zawartość

  797
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

328 Excellent

1 obserwujący

O Karol_C

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Okolice Dęblina/Sochaczew

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Okolice Dęblina

Ostatnie wizyty

9374 wyświetleń profilu
 1. Aktualne.
 2. Karol_C

  SW SWA 8 mm i NLV 5 mm

  Aktualne.
 3. Trenuj narazie na tym co masz. M42 to niewiele jak narazie. Lampy, jeśli są zasłonięte to raczej nie przeszkadzają.
 4. Już widziałeś jakieś DS przez okulary, które masz ? One na początek są przyzwoite.
 5. Karol_C

  130/650 UltraLight

  Dobra sprawa gdy między akcesoriami nie dużej różnicy w ostrzeżeniu. Gorzej gdy jest duża (zmiana obstrukcji).
 6. Karol_C

  130/650 UltraLight

  Jest tam jakaś cela punktowa czy tak jak w syncie np. 8" ?
 7. Karol_C

  130/650 UltraLight

  Ile ważą same lustra ? Z czego zrobiłeś ten element z adapterem 2" ? Jak tuba będzie mocowana (jaki montaż) ?
 8. Mi chodziło o samą skalę. I tu moim zdaniem widok przypomina widok z okularu. Pisałeś Wessel o ASI i 600 mm i myślałem, że to Twoja fota. Napisałem "30" i wzwyż" 🙄
 9. Ciekawy paradoks. Wizual może być "lepszy" od astrofotografii bo brakuje w niej osób z setupem o dużej skali. Ja się nie znam, a ta kamera Wessel, którą używasz z Newton nie nada się do innego Twojego teleskopu (bo pikseli to ma chyba mały ?) ? I tak przy okazji. Ta próbna fota galaktyki Wessel jak dla mnie wygląda obiecująco Nie widziałem jej ale widziałem wiele innych i taka bardzo przypomina widok z okularu (choć detal pewnie taki to od 30" wzwyż). Moim zdaniem nawet z takim sprzetam ("tylko" 600 mm) powinieneś wziąść udział.
 10. Może dlatego jest trudne bo wymaga większej skali ?
 11. 11. Ja proponuje gromadę otwartą NGC 188. Jasność całkowita: 8,1 mag Rozmiar kątowy: ~15' RA 00h 47m 30s DEC +85h 14m 29s Obiekt nie jest zbyt popularny choć znajduję się blisko Gwiazdy Polarnej. Na polskich forach widziałem mało relacji z jej obserwacji. W zasadzie jest ona łatwa w obserwacji ale za drugim czy trzecim podejściem. Mi przynajmniej pierwsze jej dojrzenie sprawiła sporo problemów. Obiekt wymaga dobrej przejrzystości i jakiegoś już doświadczenia z "plamkami". Fajne jest w niej, że wygląda lepiej w lornetce 10x50 niż w 8 calowym Newtonie. Powodem jest to, że jasność gwiazd zaczyna się od 12 mag kończąc na ponad 130 o jasności ponad 17 mag. Zdjęć, tym bardziej "dobrych" na polskich forach nie widziałem. @tomchm sam myślałem o tym obiekcie ale w zasadzie nic po za "kropką" nie będzie widać (i w okularze i na zdjęciu). A na marginesie, wystarczy 14 cali na jego dostrzeżenie (choć muszę to potwierdzić).
 12. Dobrze mi się gdzieś w głowie obijała myśl, że widziałem tą galaktykę w lornetce 10x50 - "M101, 51, 63, 94. (...)U mnie w 50 mm widoczne raczej łatwo." https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=39600&hilit=+m101 Widziałem też ją kilka razy w 8" i 14". Niestety nigdy nie skupiłem się na niej i powiem szczerze, że w pamięci mam tylko szarą mgiełkę. Będzie pogoda to poprawię się.
 13. Hej, https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Metody_poszukiwania_planet_pozasłonecznych
 14. Tak jak napisał lolak89. Byłem ja, on i 3 osoby z Warszawy drogi Hageńku.
 15. Z Arp 242 powalczyłem ostatnio (05.04.2019r) na spotkaniu w okolicy Stoczka Łukowskiego. Patrzyłem Newtonem 14" z Luntem 9 mm 100° (pow. 183x). Pogoda była taka sobie, by nie powiedzieć, że fatalna na taki obiekt. Dość długo, nie tylko mi, zajęło "zajarzyć", że szukacz jest rozjustowany ale w końcu zrobiłem z nim porządek i namierzyłem obiekt(y). W okularze po kilu próbach udało mi się je dojrzeć. Dwie słabe, pojawiające się i znikające plamki. W tych warunkach trudne. Było nas kilka osób ale niestety nikt nie potwierdził ich widoczności (tacy Herschelowie ). Inspiracją było zdjęcie Łukasz83: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/16845-arp-242-kolidujące-galaktyki-myszy/ Koniecznie obiekt do poprawy.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)