Skocz do zawartości

Karol_C

Użytkownik
 • Zawartość

  491
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

181 Excellent

1 obserwujący

O Karol_C

 • Tytuł
  Wega
 • Urodziny 04.03.1994

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Okolice Dęblina/Sochaczew

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Okolice Dęblina

Ostatnie wizyty

7570 wyświetleń profilu
 1. Obserwacje w okolicach Warszawy

  Szukam kogoś od pół roku na obserwacje więc cieszę się, że ktoś się zgłosił i ma ochotę na spotkanie. Ja mogę zarwać jedną, może w porywach dwie noce w tygodniu więc jak coś to ja chętny zawsze. Planuję zakup SW Flex 14" ale cicho sza bo to nie jest pewne. Jeśli byśmy się spotykali w miarę często to zostawie go w mieście a dodatkowo mogę przywieźć N 8" f/5 i ED 80. Tylko do ED brakuje monta ale chyba kupię EQ 3-2.
 2. Obserwacje w okolicach Warszawy

  Mieszkam w Sochaczewie (jestem też czasem w okolicach Dęblina) i chyba będę mógł pożyczyć auto. Narazie nikogo nie znalazłem chętnego z okolic więc też nie znam dobrej miejscówki. Skąd jesteś ? Bo z map LP można by wybrać jakieś fajne ciemne miejsce. Nie chce krakać ale palnuje za tydzień zakup dużego Newtona. Teraz będę w domu i może zabrał bym ze sobą ED 80 ale nie mam narazie do niego montażu.
 3. Warto kupić SW 14" Flex ? Teraz mam 8". Są jakieś recenzje, szczególnie tych większych wersji Flex ?

  1. Pokaż poprzednie komentarze  6 więcej
  2. DarX86

   DarX86

   Jeśli w planach dalszych masz zakup czegoś dużego, to teraz wziąłbym 14". Jak weźmiesz 16" to będziesz miał sytuację jak obecna przesiadka. Z 16" na 20" nie będzie warto Ci się przesiadać, i będziesz musiał myśleć o 24" co najmniej :) 

  3. Karol_C

   Karol_C

   Nie wiem czy teraz kupić/zrobić jak największy i "spłukać" się z pieniędzy czy może poczekać. Z drugiej strony 1k filtry, 1-2 k okulary i jeszcze reszta i wychodzi spora sumka. A jak sprawuje się stożkowe, nietypowo pomocowane lustro w Flex ?

  4. SZKLARZ

   SZKLARZ

   oprócz wycentrowania nie miałem z nim większych problemow i nie było to z winy producenta.

   pomimo swojej malej grubości i tak trzeba sporo czekać,aż się wychłodzi.

 4. Obserwacje w okolicach Warszawy

  Raczej trudno będzie o pogodę
 5. 10 czy 12 cali

  Powiem krótko bo nie będę dyskutował i się kłócił z ... Jeśli merytoryczne uwagi nazywasz trolowniem to coś jest nie tak z Tobą. Ty możesz mieć tam swoje poglądy ale forum czytają różnicy ludzie i na forum mogą być tylko informacje, wiedza itp. zgodna z prawami fizyki. "Większy teleskop ZAWSZE pokaże więcej jeśli będziesz go używał w tych samych warunkach co mniejszy (o ile oczywiście obydwa będą mieć tak samo dobrą optykę)." I gdzie tu masz wspominane, że to 8 a 14" czy 10" a 12" ? Czytaj ze zrozumieniem !
 6. 10 czy 12 cali

  Mi możesz nie wierzyć i się temu nie dziwię. Jednak myślę, że uwierzysz Piotrowi Guzikowi, który ma dużą wiedzę: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=33697 "RÓŻNICA W OBRAZACH MIĘDZY 8 A 14 CALI BĘDZIE DUŻA BEZ WZGLĘDU NA TO, POD JAKIM NIEBEM BĘDZIESZ OBSERWOWAŁ, POD WARUNKIEM, ŻE BĘDZIESZ PATRZYŁ PRZEZ OBYDWA TELESKOPY W TYCH SAMYCH WARUNKACH" "Większy teleskop ZAWSZE pokaże więcej jeśli będziesz go używał w tych samych warunkach co mniejszy (o ile oczywiście obydwa będą mieć tak samo dobrą optykę)." Od siebie dodam, że tu teoria to praktyka. Przecież skala magnitudo jest ustalona "na oko".
 7. 10 czy 12 cali

  To mówimy o powiększeniu ("powera") czy różnicy w aperaturach ? To, że nie widać wiązki światła to nie m nic do znaczenia. To nie jest dobry przykład bo "niesprawiedliwy". Miasto a wieś to nie to samo co noc a dzień i różnice między latarkami to nie to samo co między aperturami. "Stwórz" odpowiednie warunki i na pewno wtedy różnica będzie taka sama. To, że za dnia nie widać nie znaczy, że tej różnicy nie ma
 8. 10 czy 12 cali

  W którym miejscu Twój przykład jest identyczny jak mój ? Jeśli użyje dwóch latarek o różnej "mocy" świecenia (o różnym natężeniu wiązki) i użyje je jednocześnie obok siebie za dnia i nocy różnica będzie taka sama (choć chyba wiązki światła nie zobaczymy za dnia, nawet w cieniu ...). "Jak idziesz na spacer z psem to macie średnio po 3 nogi" I wszystko się zgadza. Wystarczy rozumieć co znaczy średnia.
 9. 10 czy 12 cali

  Tylko żartuje, może złej emotki użyłem. Wybacz. Nie moja to sprawa, kupujący ma swój rozum i sam wie czy ktoś coś mu wciska czy nie. "jasność nieba była większa niż 5.5-6 mag" to jest błędne zdanie np. "zasięg nieba była większa niż 5-6 mag" było by poprawne. "w wizualu żeby zwiększość "widoczność" o 1 mag trzeba zwiększyć lustro o 2,5"" w zasadzie nie wiadomo o co autorowi chodzi - jaka widoczność ? Jeśli chodzi o zasięg to tak jak pisałem - 2,51x większa powierzchnia lustra. Ja wiem, że w mieście g.. zobaczysz ale to nie znaczy, że nie działa zasada, że większy pokaże więcej. Jak masz 10" i 12" to różnica będzie ta sama czy w mieście czy na wsi. Mimo, że w tym pierwszym " g.... zobaczysz" i różnica nie będzie tak odczuwalna jak pod ciemnym niebem.
 10. 10 czy 12 cali

  12" bywają po 2000zł. Nawet ostatnio był GSO 12". Okazyjnie trafiają się nawet za 1600zł. Jak wiesz, że taką chesz to poczekaj cierpliwie. 1. Jasność nieba wyrażamy w magnitudo na jednostkę kątową do kwadratu. 21mag./arc sec^2 By zwiększyć zasięg o 1 mag potrzeba lustra o 2,51x większej powierzchni i jakość nieba ma nic do tego (ogólnie mówiąc). Jak już mamy taką wiedzę można policzyć różnicę zasiegu między 10" a 12". PS. Nieźle wciskasz
 11. Teleskop Newtona oddam

  Wysłałem numer ale kontakt miałem tylko taki, że wysłał mi zdjęcia na maile więc i tą samą drogą odesłałem jej Twoją wiadomość. Na pewno kogoś ucieszy taki teleskop.
 12. Teleskop Newtona oddam

  Wstawiam zdjęcia teleskopu które dostałem a których Barb000 nie może wstawić.
 13. Obiekty, obiekty

  Ja nie miałem problemu z NGC 891 w 8". Jak zresztą i z G1. Damian, jak zwykle świetnie.
 14. Zakup drugiego teleskopu

  GSO 12" Serio, dużo pokaże a i planety nie będą "złe". Tylko to duża rura.
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)