Skocz do zawartości

Nieostre zdjęcia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam zakupiłem sobie małą tube Tuba optyczna teleskop Sky-Watcher Synta R-80/400 OTA http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=1894&lunety=Tuba_optyczna_teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-80/400_OTA_%28SK804_OTA%29 mam aparat Nikon D3100 i do tego złączkę t2. Po podłączeniu nie mogę wyostrzyć obrazu wszystko jest  rozmazane, dodam że próbowałem robić fotografie krajobrazów w dzień. Jak to naprawić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie masz ,,za krótki wyciąg" - za mało wychodzi i nie możesz wyostrzyć przy wysuwie wyciągu, kręcąc pokrętłami ostrości. Będzie Ci potrzebna przedłużka - coś takiego tylko chyba SW 80/400 ma wyciąg 1.25" nie 2.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wyciąg, tylko lustrzanka z matrycą APS-C będzie mocno winietowała. 

Ale jakoś trzeba zacząć. Dopasować długość wyciągu tak, żeby podglądając LIVE-VIEW było widać ostry obraz.

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kupić lub zamówić w Astrokraku złączkę, podejrzewam, że w projekcji okularowej też nie wyostrzysz, chyba że założysz samą (bez okularka). Jeśli ma z tyłu gwint T2 a z przodu 1.25", wkręcisz w nosek swojego boody lustrzanki to powinno być OK  - zrobi za złączkę - przedłużkę i wyostrzysz :)

Jeśli taką posiadasz  http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32&products_id=871

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - napisałeś, że posiadasz złączkę projekcyjną.. to jest taka jak zalinkowałem http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32&products_id=871

Natomiast to co opisujesz to nasadka kątowa 1,25", która do fotografii się nie nadaje :) - np. http://teleskopy.pl/advanced_search_result.php?keywords=Nasadka%20k%B1towa%20pryzmatyczna%201,25%20cala%2045%20stopni%20GSO

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Song napisał:

Mam złączkę którą podałeś w linku i tę nasadkę czyli trzeba dokupić tez okular ?

Oj nie czytasz :( Właśnie bez okularka są zastosuj - złączki do projekcji okularowej użyj jako przedłużki - bez wtykania w nią jakiegokolwiek okularka :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Alien napisał:

Po pierwsze jakie zdjęcia chcesz robić przyrody czy np Księżyca?

Najlepiej tego i tego

 

6 minut temu, Jacek E. napisał:

Oj nie czytasz :( Właśnie bez okularka są zastosuj - złączki do projekcji okularowej użyj jako przedłużki - bez wtykania w nią jakiegokolwiek okularka :)

Tak właśnie robię i obraz jest jaki jest, czyli tak jak bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze im bliżej obiekt to dalej od końca wyciągu musi być aparat. Do fotografii Księżyca wystarczy że jest bezpośrednio podłączony do wyciągu do tej czarnej tulejki. Aparat ma backfocus 44mm i akurat tu to zastępuje przedłużkę. Napisz dokładnie na czym ustawiałeś aparat? drzewo, gwiazdy, Księżyc i czy brakowało Ci wyciągu od strony całkowicie wsuniętego czy wysuniętego.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Song napisał:

Najlepiej tego i tego

 

Tak właśnie robię i obraz jest jaki jest, czyli tak jak bylo.

Po kolei - W wyciąg włożyłeś złączkę okularową, bez okulara, wkręciłeś w lustrzankę i na bardzo dalekim obiekcie nie możesz wyostrzyć ??? W wizjerze jest obraz rozmazany ???

Zacznij od pozycji zerowej wyciągu (schowany) i powolutku wysuwaj pokrętłem ostrzenia. Obiekt musi być najdalej jak to możliwe.

P.S. Albo tak jak Alien napisał, moze przedłużka (myślałem, ze najpierw próbowałeś bez, robi za długi tor optyczny ??? Wtedy nosek aparatu bezpośrednio w wyciąg bez jakichkolwiek przedłużek. Potrzebne będzie takie coś (bez przedłużki) bezpośrednio w wyciąg http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3598&lunety=Nosek_%B3%B1cznik_fotograficzny_1,25%27%27_/_T2_%28M42x0,75%29

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Alien napisał:

Po pierwsze im bliżej obiekt to dalej od końca wyciągu musi być aparat. Do fotografii Księżyca wystarczy że jest bezpośrednio podłączony do wyciągu do tej czarnej tulejki. Aparat ma backfocus 44mm i akurat tu to zastępuje przedłużkę. Napisz dokładnie na czym ustawiałeś aparat? drzewo, gwiazdy, Księżyc i czy brakowało Ci wyciągu od strony całkowicie wsuniętego czy wysuniętego.

A teraz to już jasne, jeszcze nie próbowałem na gwiazdach ponieważ pogoda mi na to nie pozwala, ustawiałem na pobliski dom (700m)

 

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

Po kolei - W wyciąg włożyłeś złączkę okularową, bez okulara, wkręciłeś w lustrzankę i na bardzo dalekim obiekcie nie możesz wyostrzyć ??? W wizjerze jest obraz rozmazany ???

Zacznij od pozycji zerowej wyciągu (schowany) i powolutku wysuwaj pokrętłem ostrzenia. Obiekt musi być najdalej jak to możliwe.

Teraz już wszystko wiem ustawiłem sobie tak jak pisaliście i obraz jest ok, teraz nic tylko czekać na pogodną pogodę :)

Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złączka projekcyjna w roli przedłużki jest ok, choć ma dwie wady. Po pierwsze, gdy wszystko skręcasz na gwinty, to jest problem z kadrowaniem (obrotem aparatu). Po drugie złączka projekcyjna ma mały przelot (śr wewnętrzną), więc wzmaga i tak już sporą winietę. Tak wiec myślę, że warto się zaopatrzyć w taką przedłużkę: http://www.astrokrak.pl/fotograficzne/1368-zlaczka-do-korektora-komy.html i wtedy normalnie wkładasz aparat z noskiem T2. Ale najpierw zrób jakieś zdjęcie i pokaż nam, jaka jest winieta.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)