Skocz do zawartości

Pierwszy Teleskop do 1000


Zurri

Rekomendowane odpowiedzi

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - Gdynia (Bliżej przedmieścia sąsiadujące z Chwaszczynem)

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje: No właśnie nie wiem

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - Balkon, może pole - ale do tego wolałbym mobilny sprzęt (blisko terenów nieoświetlonych)

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO: Raczej bardziej chciałbym DSO ale nie wykluczam tu też planet, frajda z oglądania planet też jest co nie zmienia faktu że chciałbym zobaczyć także jakieś galaktyki.

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz: do 1000zł

Witam, przejdę od razu do rzeczy, 2 miesiące temu kupiłem sobie lornetkę 20x80 ale niestety okazało się to trochę za mało, co prawda byłem w szoku i tak że mogłem nią zobaczyć Jowisza i jego 4 księżyce ale to powiększenie jednak jest za małe dla mnie, reszta jest rozmazana, Mars był tylko migoczącym światełkiem, inne podobnie.
Co do teleskopu ze względu na to że jestem jednak w środowisku miejskim a nie wiejskim, myślałem o refraktorze, z drugiej strony gdzieś się spotkałem z taką radą żeby jednak brać jak największą średnicę obiektywu.
Znalazłem 2 ciekawe rzeczy które się mieszczą w moim budżecie i są nawet tańsze niż mój budżet więc może starczy jeszcze na jakiś okular o ile przejdzie waszą wstępną weryfikacje bardziej doświadczonych kolegów z forum, ja niestety dopiero zaczynam przygodę z Astro.
Mianowicie myślałem o tym : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=924&lunety=Teleskop_Spinor_Optics_R-90/900_AZ-3
i o tym : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=861&lunety=Teleskop_Spinor_Optics_N-130/900_EQ-2
Jak myślicie co lepsze?
Jeszcze taka ciekawostka - przy R-90/900 napisali że : 
W dobrych warunkach obserwacyjnych może ukazać około dwustu mgławic, galaktyk i gromad gwiazdowych zawartych w katalogach Messiera i NGC.   a przy N-130/900 że tylko do 100.
Pozdrawiam serdecznie, dajcie szybko znać bo chciałbym się na coś zdecydować :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Zurri napisał:

...
Jak myślicie co lepsze?

...

Żadne z wymienionych. Tu jest wszystko wyjaśnione w wielu powtarzających się tematach - wystarczy przeczytać:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

jest wszystko wałkowane wielokrotnie i za każdym razem wracamy do: Kup używanego newtona 8" na dobsonie.

dobra, następny proszę ;)

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

Jeśli gabaryty Cię nie przerażają, to tak jak pisze kolega kapral - Syntą 8" na dobsonie połączysz DS z planetami bez problemu. Jeśli taki teleskop to jednak zbyt wiele kg i cm to poszukamy czegoś mniejszego :) 
PS - tak jak napisali "w dobrych warunkach" to oczywiście prawda. Tylko że dobrych warunków trzeba by szukać kilkadziesiąt km od Trójmiasta niestety :(

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zanieczyszczenie światłem niszczy przyjemność obserwacji mieszkającym w podmiejskich obszarach i z tym musisz się liczyć. Chyba , że tak jak jolo napisał. ... paredziesiąt km pojedziesz na obserwacje.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale z tego co wiem do tego są właśnie refraktory? przynajmniej tak gdzieś wyczytałem, druga sprawa, to też swojego czasu widziałem że jest do kupienia własnie filtr baadera niwelujący światło miejskie (kosztuje koło 300-450zł)
Wiem że wszyscy jesteście za dobsonami i mam możliwość kupienia tego (mogę naciągnąć do tych 1300zł) - używanego nie znalazłem na tą chwilę nigdzie, ale musicie wziąć poprawkę że nie mam możliwości wyjechania gdzieś na pole a bynajmniej nie w trakcie okresu zimowego, poza tym nie mam samochodu w tej chwili, planuje go dopiero kupić na wakacje z racji tego że mam w tej chwili mały budżet.
Dlatego zastanawiam się czy nie lepiej kupić takiego 90/900 i do tego w/w filtry zamiast mieć synte 8 bez filtra i dalej się bawić na balkonie a być może zobaczę mniej niż w 90/900 z tym filtrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor czy reflektor to dla LP bez różnicy - tak samo będą łapać "syf" z LP i tak jak Jacek już napisał: "nie pomogą Ci filtry". Nie wiem skąd Ci się wzieło, że refraktor nie łapie LP? To przecież nie logiczne.

Szukaj używek w dziłach sprzedam na:

www.astromaniak.pl

www.astropolis.pl

www.forumastronomiczne.pl

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro nie doczytałeś w poprzednich tematach, dopowiem krótko:

1) celujemy z zakupem w jak największą aperturę.

2)Szukamy sprzętu używanego na giełdach (forumowych).

3)Po zakupie i pierwszych obserwacjach pod ciemnym niebem, dzielimy się z kolegami na forum swoimi wrażeniami :)

Uparłeś się strasznie na tego 90/900. Poczytaj ile zbiera światła taki refraktor a ile 8" newton,że nie wspomnę już o niesamowicie wygodnym do wizuala dobsonie.

P.S. Newton 8" może już być sprzętem docelowym albo przynajmniej na kilka lat.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego droższy:

Wyciąg jest moim zdaniem w GSO dużo lepszy- może to stąd.

Mikrofocuser:

Ustawianie ostrości przy dużych powiększeniach - pomocne aczkolwiek nie niezbędne.

Chłodzenie lustra:

wentylatorek pomaga szybciej uzyskać lustru temperaturę otoczenia. Bez schłodzenia lustra obserwacje nie mają sensu.

(z wentylatorkiem przyśpieszysz chłodzenie powiedzmy z 40min do 30min)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, ianstone napisał:

Moim zdaniem przy lustrze 8" te chodzenie nie jest konieczne ;-) odczekasz "chwilę" i będzie ok.

Z tą chwilą to tak nie do końca. Jeśli w domu masz +22*C a na dworze -5*C to poczekasz dłużej niż chwilę (przyjmując standartową chwilę jako 5min). Im większe lustro tym dłużej czekasz. Ja wystawiałem 12tkę (gso) na godzinę przed sesją i nie używałem wiatraczka.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja aktualnie posiadam SkyWatcher 90/900 AZ-3 i korzystam z niego od 8 miesięcy pod ciemnym niebem. Powiem tak, przez ten okres ten teleskop dał mi sporo radochy, ale teraz potrzebuje czegoś większego i właśnie chce kupić dobson 8" lub 10". Tym refraktorem zobaczyłem już sporo DS i cieszyłem się jak je znalazłem. Przez 90mm gromad kulistych rozbitych nie pooglądasz niestety. Ale i tak się da sporo zobaczyć tym refraktorem z tym różnica, że ja nie mieszkam w mieście tylko na wsi i mam ciemne niebo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)