Skocz do zawartości

W poszukiwaniu backfocus


kudi145

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jakiś czas temu zakupiłem nowy (stary) teleskop Celestron 80/600 ED miał wymieniony wyciąg z oryginalnego na Baader Steeltrack oraz Flattener TV 0,8. Wydawać by się mogło że sprzęt idealnie przystosowany do astrofoto, niestety okazuje się że optymalny backfocus flattenera TV 55mm nie jest idealny do 80ED przynajmniej tego od Celestrona. Poczytałem sporo wypowiedzi na ten temat i wszystko sprowadzało się do tego że ten typ tak ma, więc odpuściłem temat na kilka miesięcy. Jestem jednak wzrokowcem i pojechane gwiazdki w narożnikach nie dawały mi spokoju, postanowiłem więc zmienić odległość flattenera od matrycy o kilka milimetrów więcej ale to nie dało pozytywnych rezultatów, zamówiłem więc złączkę w grodzie kraka EOS T2 ale o grubości 1mm ( chyba troszeczkę przesadziłem o1-2mm), a nie jak oryginalny 9mm więc teraz backfocus mojego Canona to 47mm.

Poniżej dwa zdjęcia lewych górnych narożników

 

47mm

 post-449-0-78439400-1392322992_thumb.jpg

 

55mm

post-449-0-75859700-1392323022_thumb.jpg

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że przed zamówieniem nie wrzuciłeś tematu na FA. Koledzy by ci pomogli tak jak mnie.

Stanąłem przed takim dylematem po zakupie nowego refraktorka, wypatrzyłem w pracy Jacka Bobowika ,,Od laika..." złączkę regulowaną - autor podał mi link jak takie ustrojstwo wygląda dokładnie i w grodzie Kraka robią to taniej.

A tu 1mm jest bardzo ważny niestety.

Tak to wygląda http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2641_TS-Optics---variable-T2-extension-20-5mm-to-30mm.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no tak.

Jeszcze jedno, w większości flattenerów bacfocus mierzy się od krawędzi tylnej (metalowej obudowy) a w TV od ostatniej soczewki (tej od strony matrycy) - może to Ci pomoże ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale musisz przyznać że poprawa jest niesamowita :D

Muszę jedynie jeszcze zamówić coś takiego http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/zestaw-15-pierscieni-dystansowych-t2-w-5-rozmiarach-baader-planetarium,d2897.html

chyba że ktoś ma na zbyciu :P i dojdę do perfekcji 

  • Like 1

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Właśnie dostałem podkładki ze stali ocynkowanej 0.3 mm 100 szt ( powinno wystarczyć), na gwint T2 pasują idealnie. Teraz tylko czekam na pogodne niebo i zaczynam dalszą zabawę w poszukiwanie :P

 

Pozdrawiam

TS, SW, S-Big, Canon, Nikon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)