Skocz do zawartości

Robert Robert

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    44
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Profile Information

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zamieszkały
    Dolny Śląsk

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Robert Robert's Achievements

Aldebaran

Aldebaran (5/14)

  • Dedicated
  • One Year In
  • Reacting Well
  • First Post
  • Collaborator

Recent Badges

15

Reputacja

  1. Też rozważałem SW ED100, ale trafił się TS który jest bardziej optymalny na mój balkon.
  2. Ja nie widzę, ale nie wiem jak będzie na zdjęciach. Na pewno kolorki widziałem na Wenus tuż przed wschodem Słońca, ale to podobno norma i na pewno wychodzi niebieska otoczka na brzegu Księżyca i na Jowiszu w okularze Pentax XF na zdjęciach telefonem. Zajrzyj ->TU może znajdziesz podpowiedzi.
  3. Jakość samej tuby i optyki jest dobra, wyciąg u mnie jest mniejszy niż ten w pierwszym poście, bo 2,5calowy z redukcją na 2cale. Dzięki temu sama tuba waży 4kg - z 2" kątówką dielektryczną SW - 4,6kg, a z szukaczem 8x50 - 5,1kg. Jeszcze jeśli chodzi o kwestie transportowe, to w mojej wersji odrośnik jest wkręcony na stałe - nie składa się, a wykręcania go za każdym razem nie polecam, bo drobny gwint aluminiowy może szybko się wyrobić. Wyciąg działa gładko i precyzyjnie, nie ma żadnych luzów, nie wiem jak będzie trzymał cięższe okulary i zestawy foto, bo takich nie mam. Wśród pytań o tę kwestię, znalezionych w sieci, jest odpowiedź serwisu że da się go zablokować przed wysuwaniem przez odpowiednie dokręcenie śruby. Jeżeli chodzi o samo astro foto, to nie mam żadnych doświadczeń poza kilkoma zdjęciami Księżyca, Jowisza i Saturna, zrobionymi telefonem, więc ciężko mi się wypowiadać. Może @[email protected] - ma ten sam teleskop. W wizualu jest ok, z tym że ja jestem jeszcze na etapie kupowania okularów i nie wiem jak będzie w dużych powiększeniach. Oprócz kilku słabszych okularów, które mam z poprzedniego zestawu, na razie udało mi się nabyć Vixena ortho 12,5mm i Pentaxa XF 8,5mm - gwiazdy są w nich punktowe, obraz Księżyca jest szczegółowy, bez widocznych kolorków, ale na zdjęciach telefonem z ręki, lekko wychodzi niebieski na obrzeżach - oczami tego nie widzę, więc może to kwestia po stronie telefonu.
  4. @MKonieczny dzięki za odpowiedź. Zdążyłem zadać już odrębne pytanie na forum i mam kilka podpowiedzi, również od autora wspomnianej recenzji. Na razie kupiłem Pentaxa XF 8.5 który wg wielu użytkowników cloudynights ma kontrast zbliżony do ortho, ale większe pole, jest bardzo wygodny i dla większości użytkowników to ulubiony okular, do tego po lekturze różnych wypowiedzi na forach, wziąłem na próbę ortho Vixen 12,5mm Circle V. Jeszcze do mnie nie dotarły, więc nie wiem jak wypadną. ESy na razie idą do poczekalni, teraz szukam jeszcze czegoś w rozmiarze 26-32mm do przeglądu nieba i szerokich kadrów.
  5. Miało być szerzej, a będzie wąsko. Po lekturze różnych stron doszedłem do wniosku, że na próbę kupię ortho, żeby się przekonać o ich kontrastowym obrazie - jedzie do mnie Vixen Ortho 12,5mm CircleV.
  6. Pierwszy zakup to jednak Pentax, ale XF 8,5mm 60°, niższy modelowo brat Pentaxa XW, nowy, ze sklepu, w cenie 66% ceny z Delty, z perspektywą pod bino, chyba że wybijecie mi go z głowy. Trafiłem na niego po tym, jak na sąsiedniej giełdzie pojawił się TV Radian 8mm - obydwie konstrukcje są często ze sobą porównywane. Tu jest dyskusja na jego temat i myślę że mi podejdzie.
  7. Kiedyś się temu zoomowi przyglądałem, ale po obejrzeniu obszernej recenzji na YT zrezygnowałem ze względu na to co jest ich największą wadą, czyli pole. Ty wolisz węższe, ja szersze. Budżetu nie zrujnuję nawet jeśli miałbym kupić Pentaxy - na dziś ich nie kupię, bo mam takie a nie inne zasady, ale może kiedyś dojdę do innych wniosków i zmienię zdanie. Rok temu zakup kątówki lustrzanej za 200zł do SW 102/500, którego prawie nabyłem, wydawał mi się sporym wydatkiem, a dziś bez mrugnięcia okiem dałem 2x więcej za dielektryka.
  8. Z tego co widzę to większość nasadek jest z Barlowem 1,6x. Na OLX była dopiero co taka nasadka WO za 1tys.zł.
  9. Nie wszyscy są fanami i nie wszyscy wpadają w uzależnienie, i nie o tego typu myślenie chodzi. Raczej chodzi o to, że jeżeli za kilka lat hobby się znudzi, albo zechcesz zmienić sprzęt, to odzyskasz włożone pieniądze i nie zje ich inflacja. Ja, tak jak wielu początkujących, najpierw chciałem wydać jak najmniej, byleby cokolwiek zobaczyć. Szukałem czegoś za 500-600 zł. Potem, gdy już zacząłem odróżniać marki, modele i typy konstrukcji, zorientowałem się że to sporo za mało, zwiększyłem budżet i trochę w pośpiechu, żeby mieć w ogóle jakieś odniesienie, kupiłem N150/750 na pół dobsonie. Jak już go chwilę miałem, to zacząłem widzieć jego wady, pierwszą był nieporęczny montaż, więc kolejnym zakupem był AZ4. Następnym słabym punktem okazał się wyciąg, okulary, szukacz i w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że przecież mogę kupić droższy teleskop i osprzęt, bo mnie stać, pod warunkiem że będzie to sprzęt, który nie straci na wartości. I na tym polega inwestycja. Wydam kilka razy więcej niż początkowo zakładałem, ale w razie W albo znudzenia, większość pieniędzy odzyskam. A z doświadczenia wiem, że W może pojawić się z dnia na dzień. Co do fanów, to niektórzy tak jak ja, chcą w wolnych chwilach pooglądać niebo, tak zwyczajnie, bez wkręcania się. Przedwczoraj, o 3 rano, pierwszy raz w życiu oglądałem koniunkcję Jowisza z Wenus, ale tylko dlatego, że się przebudziłem. Na pewno nie nastawiałbym budzika, żeby to zobaczyć, bo jeszcze na tyle nie ześwirowałem na punkcie tego hobby. Nie wiem, może za pół roku będzie inaczej - na razie nie jest, choć zauważam zmianę priorytetów - częściej zerkam na planety a i Słońce będę chciał pooglądać, czego pierwotnie nie zakładałem. PS Edek już przyjechał, stan perfekcyjny, wygląda na nieużywany, pierwsze dzienne obserwacje - very happy, mimo mniejszej od niutonka apertury - i chyba waży 4kg, tak jak było w opisie. Jak nie zapomnę to go zważę.
  10. Można pogodzić jedno z drugim. Nie wiem ile w tym prawdy, ale czytając dyskusję o SW 100/900ED na którymś z forów, padło stwierdzenie, że leży ich kilka na giełdach w okolicach 1,5tys. zł. Dyskusja sprzed 5 lat. Dziś możesz pomarzyć o takiej cenie - ostatni jakiego widziałem sprzedał się za 2,8tys. Mój prawdopodobnie nietrafiony zakup, SvBony 15mm, dziś kosztuje w Chinach 400zł w promocji, jesienią zapłaciłem za niego 167zł, też w promocji. W ogóle wszystko dziś zyskuje na wartości i okulary też mogą być jakąś lokatą, o ile są z tych chodliwych. Wczoraj pytałem tutaj o ESa 14mm i nie kupiłem bo ktoś mnie uprzedził, więc wiem że na nim nie stracę. Tak, jak najbardziej, tylko nie wiem czy ten model nadaje się pod bino. Jak już skompletuję okulary, to wezmę w sklepie na próbę i odeślę. Jeżeli zadziała, to kupię używkę, bo chodzą za 70% ceny.
  11. @[email protected] mam podobnie z zakupami, jednak to już wyjdzie kilka tys na same okulary, a muszę mieć rezerwę na niespodziewane wydatki - samochód, pralka, itd, a w kredyty nie chcę iść. Od banksterów i pożyczek jak najdalej. @KrisJot mam podobne preferencje co do ostrości i detali, więc poszukam czegoś z twojej listy. Coś chyba nawet widziałem wczoraj, tylko że w Japonii i nie wiem jak z kosztami. Podrzucisz link do giełdy w DE, albo nazwę strony? @Foton Jedzie do mnie ED, jak w tytule, będzie wisiał na AZ4 na stalowym statywie 1,75". Bardzo dobrze mi się z nim pracuje, kolega @jolo miał taki sam zestaw i chwalił, więc myślę że to będzie dobrana para. Te celestrony mógłbym kupić -znalazłem 10, 20 i 25mm, ale nie wiem czy 400-500zł/szt. to dobra cena, czy może jednak iść w ortho. Jeszcze zapytam czy Agena 2"SWA 32mm/26mm albo klon Orion Q70 SWA 32 mm 2" 70° do przeglądu nieba i szerokich pól to dobry pomysł? Agena ma bardzo pozytywne opinie w USA, gdzie jest sprzedawana, Oriona mógłbym kupić w PL, nawet nowego, tylko nie wiem 26 czy 32 mm? GSO ma taką samą konstrukcję i jest na giełdzie, ale ponoć obraz jak beczka.
  12. Z filtrów mam 2" UHC SVB i rzadko z niego korzystam. Jeszcze księżycowy1.25" z pakietu i jako że ten edek nadaje się do łysego, to dobrze myślę żeby kupić zmienny filtr polaryzacyjny? Jakiś konkretny? @[email protected] Pentaxy na razie poza budżetem, może kiedyś, jeżeli mnie to wciągnie. Pieniądze mam, ale coś mnie powstrzymuje, by od razu tyle wydawać. I tak się przełamałem po tym jak zrozumiałem, że za 2tys. to mogę jedynie polizać lizaka przez szybę i to takiego najtańszego. Jeżeli mógłbyś podpowiedzieć jakich okularów (powiększeń) używasz i których najczęściej? Wiem skąd obserwujesz, bo czytałem twoją pracę o małym Achro i warunki mam zbliżone, może ty masz minimalnie ciemniej. Swoją drogą bardzo dobra praca ? Czy zakupy od ES 14mm82° - bo jest do kupienia - i potem na boki, to dobry pomysł? Do niutka też się nada, a nie wiem jeszcze czy będę go sprzedawał, bo może z lepszymi okularami go polubię.
  13. Jeszcze w kwestii oczekiwań. Do newtona dokupiłem szukacz SW 8x50 i bardzo spodobał mi się obraz jaki generuje, stąd też decyzja o zakupie edka - długo przeglądałem temat, rozważałem SCT, Maki, duże i małe achromaty, petzvale, SW100/900 ED, ale stanęło na tym modelu, bo waga 4kg dosyć mobilna, długość na balkon akceptowalna, dobry wyciąg, itd. Po okularach oczekiwałbym jak największego zakresu ostrości i trochę większego pola niż 50° - dystorsje i inne zniekształcenia mi nie przeszkadzają, natomiast wszelkie nieostrości typu koma czy nieostrość krawędziowa, które zamieniają gwiazdy w paprochy albo placki, już tak. W SVB bardzo irytują mnie śnieżki przy krawędzi, czasem wolę założyć 9mm kellnera, jednak w nim nie lubię wąskiego pola - nie znam jeszcze aż tak dobrze nieba i wąskie pole utrudnia mi orientację, ale też trochę męczy. Obstrukcja centralna w newtonie i niski kontrast też mi lekko przeszkadza. Jeżeli nie macie konkretnych propozycji, to napiszcie chociaż które grupy rozważyć. Mam na liście ESy i wspomniane Baader Clasic Ortho, padła też propozycja Baader Morpheus. A czy np Badder Hyperion 8mm, który jest na giełdzie za 360zł, to już jakiś konkret, czy może jednak kompromis, bo to okular z Barlowem? Napisałem do 600zł, ale to nie jest sztywne, jeżeli okular będzie łatwo zbywalny. Jeszcze zapytam o Barlowa, czy jest sens zakupu - w newtonie mi go odradzano.
  14. Dziękuje za odpowiedzi Temat lornetki mam już chyba nakreślony, natomiast co do okularów, to mam od zeszłego lata N150/750 Bressera, w zestawie dwa kitowe Kellnery, 9 i 25mm, wiem że są b.słabe, chociaż po tego drugiego z braku laku często sięgam. Do tego mam SW 6mm 58° i 2" SvBony UW 80° 15mm. Pierwsze trzy dostałem z teleskopem, a SVB kupiłem trochę na chybił trafił w b. dużej promocji na Ali. Ma pole ok 70°, ale irytuje mnie w nim duża nieostrość krawędziowa, myślę że ponad 20%. Nie lubię tego. Na pewno będę chciał kupić okulary z szerszym polem, 68-82°, bo otwarte widoki bardziej mi się podobają i raczej max ze cztery sztuki a nie całą walizkę. Te Baadery kuszą, ale są wąskie, może kupię jakiegoś na próbę. Może pójdę w ESy - niedawno wróciły do sklepów i na giełdy, a łatwo je sprzedać. Warunki pod domem mam średnie, wg LP 20.18 mag, class5, natomiast w miejscówkach za miastem 21.12 i 21.25 class4. Ta ostatnia w górach. Nie wiem czy te warunki klasyfikują się bardziej na 28 czy na 35mm max. Oglądać chcę to co będzie w zasięgu tego edka w moich warunkach. Nie mam sprecyzowanych oczekiwań, ale raczej DS-y. Kupiłem go ze względu na lepszy kontrast niż w N. Czy dobrze zrobiłem to się okaże. Cena była, wydaje mi się dobra, bo 2,2tys plus KW przy 3,7tys. w sklepie. A używki chcę kupować dlatego, że nie wiem do końca czy wciągnie mnie ta zabawa i w razie czego chciałbym odzyskać to co włożę, z jak najmniejszą stratą. Niedawno widziałem desperata, który sprzedał sprzęt wart ponad 7,5 tys za 3,5. Spóźniłem się 30minut żeby go kupić.
  15. O ES-ach słyszałem, chciałem je kupić do poprzedniego teleskopu, ale nie było ich w sklepach, więc na giełdzie dosyć szybko znikały. Teraz znowu są w sprzedaży i pojawiają się częściej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)