Skocz do zawartości

Koszy89

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    210
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi dodane przez Koszy89

  1. Łącze sie w bólu i frustracji, u mnie prognozy pogodowe rowniez delikatnie mówiąc nie napawają optymizmem, tez na koncie mam same porażki i czasem myślę sobie ze po kiego ja to w ogóle śledzę skoro stale coś. 

    Chmury to naprawdę mają jakąs inteligencję czy coś 😉a do tego są wybitnie wredne 😠😡

    Drugiego maja bylem nad morzem  i przypadkiem nie bylo duzego zachmurwienie ale co z tego jak tam dopoki byla zorza to bylo za jasno potem było juz po zorzy choc podobno byl epizod ale wykresy na to nie wskazywaly.

    Screenshot_20240510-161540.jpg

  2. 7 minut temu, Shuwar napisał:

    Słońce 08.09.2024 około 19:00. iPhone 7 przypięty do ES 20mm. 1 klatka. Podrasowane w Gimpie.

    Mega jest ta plama. Bardzo duża i wyraźna.

    Sun-full.png

    Hej świetna fota ale mnie to interesuje ta maszyna czasu co przenosi do września 😉

    Pożyczysz? W sam raz aby wyskoczyc juz poza białe noce 😉

    Zartuje , kurcze czas tez zaopatrzyc sie w sensowny uchwyt do telefonu bo efekt jest jak dla mnie taki jaki mi wystarczy by byla pamiatka

    A plama monstrum wyrazna bo seeing dzis dopisywal w rejonie 😊

     

     

    • Like 1
  3. @Dzikun @Castro @Sebastian Ś. Dzieki za spotkanie pod gwiazdami w Świętoszewie !

    Chociaz  wysoka wilgotność  i mróz, walka z parowaniem  😡 (czas sie niestety wreszcie okablowac 🙃) to bylo bardzo fajnie że ni z tad ni z owad  zrobila sie trzecia w nocy.

    Był wizual było tez focone.

    Udalo złapać sie wizualnie tego przebieranca w smoku 😉NGC 4236 ale oj słabiutki z niej duszek mimo dobrego nieba 10 cali i esa 24, nie mniej jest satysfakcja 😎

    Wiosna a wiec  buszowalem po galaktykach , głównie w warkoczu a później mały pokaz klasycznych kulek i planetarek co by było bardziej towarzysko 😉 kulki rozbite w pył a moje serce nie zmiennie skradzione jest kocim okiem które fantastycznie swieci na niebiesko 😍

    a na finał gdy Seba juz sie zwinął , żałuj 😉 a ogromne ptaszysko wzbiło sie nieco wyzej zapielismy OIII 7nm i zadziala sie magia , nie moglem doczekać sie tego widoku od czasu zakupu filtra. Veil , Ameryka , pelikan widziane pierwszy raz z filtrem rozwalily mi system .

    Wyłowiony został tez Crescent zaś pomiędzy dwiema głównymi wstegami Veil o ile dobrze interpretuje dobrze widoczny był trójkąt pickeringa oraz kilka innych mniejszych klakow ktorych nazw nie znam. Ten rejon  to dla mnie  nowość bo filtr mam od nie dawna .

    Mimo ze  bylo juz po nocy astronomicznej to gdyby nie to ze wszytko plywalo i marzło pewnie siedział bym dalej z O III w łabędziu.

    Tradycyjnie kazdy złapał kilka spontanicznych meteorow z czego Krzysiek podobno konkretnego , je niestety wtedy gapilem sie w atlas.

    Dzis juz w mniejszym gronie choc plany były inne z Łukaszem zrobilismy after party i uderzylismy na słońce, no fantastyczna jest ta plama, chyba najciekawsza jaką widzialem, wielka rozbudowana zlozona cudna a do tego seeing dopisywał i mozna bylo dobrze studiować jej detale, miód 😎

    Dodatkowa plama gigant wypluła z siebie to i owo i sa szanse na zorze 🌆

    Astro bateryjki pieknie podladowane banan na twarzy ze udalo sie wykorzystać juz raczej ostatnią sensowną bez księżycowa nocke przed sezonem bialych nocy .

    Teraz czas na łysego i moze zgadamy sie jeszcze jakos na słońce wspólnie, Seba kompletuj sprzęt 😉

     

    • Like 4
  4. 25 minut temu, Castro napisał:

    Po Majówkowych walkach ze sprzętem miałem odpuścić już ten sezon ale jak namawiasz to trzeba chyba się przejechać jak to okienko pogodowe nie zniknie. Szybko próbuje właśnie namierzyć i rozwiązać problem (łączność z montażem), jak się nie uda to jakoś na "lekko" pojadę.

     

    Moze ktos na forum udzieli Ci jakiejś  rady wskazówki? Trzymam kciuki za rozwiazanie problemu i tym bardziej za pogodę

  5. Hej jak się prognozy utrzymają to z środy na czwartek planuje wyjazd do wspomnianego wyzej Świętoszewa , ostateczna decyzja jutro po popołudniowej weryfikacji prognoz, mam w czwartek wolne więc planuję cisnąć ile się da , może uda się przed białymi nocami  spedzić choć jedną noc  z Panna czy pobawić się Warkoczem 😉

  6. W  związku z przesiadką na 120/600 na sprzedaż ląduje tutułowy achromat , zbudowany na bazie obiektywu i 2'' wyciągu SkyWatcher. Nie jestem wykonawcą teleskopu , a nabyłem go kiedyś na forum . 

    Jak wiadomo sprzęt ten sprawdzi się głownie w obserwacjach szerokich pól oraz obserwacjach DS czy tam ewentualnie Słońca , Księzyca(raczej małe i średnie powiększenia i najlepiej z przysłoną ) , krajobrazów czy samolotów . U mnie taki achromat pełni przede wsztkim rolę sprzętu na rodzinne wyjazdy gdy nie moge zabrać Newtona lub jako sprzet na  szybkie lukanko, a jest to tubka malutka i leciutka bo jedynie 41 cm oraz 1,85 kg.

    Przedmiotem sprzedaży jest sama tuba z przykręconym na stałę dovetailem, ale jak ktoś potrzebuję to mogę wygrzebać z szuflady jakiegoś red-dota i nasadke pryzmat 45 stopni. 

    Tubus teleskopu stanowi wyczerniona rura pcv oklejona z zewnątrz niebieską folią , wyciąg również wyczerniony , dodatkowo usztywniony , przy pełnym wysuwie miewa jednak problem z powrotem i trzeba mu delikatnie pomóc, ale tylko przy pełnym wysuwie którego nie miałem potrzeby używać .Obiektyw nie jest idealny ale nic poważnego , są płytkie ryski trudne do uchwycenia na foto oraz kłaczki z materiału do wyczernienia, bez wpływu na dawany obraz.

    Teleskop jest dostępny również za pośrednictwem OLX, a w związku z drobnymi mankamentami  daję możliwość zwrotu .

    Fajna tubka , dobra alternatywa dla dużej lornetki z możliwością zmiany powiększenia i wygodniejszymi obserwacjami z nasadką 90 st.

    Jeśli są jakies pytania ,wątpliości zachęcam do kontaktu ze mną via PW.

     

    Cena to 399 zŁ plus KW , gwarantuję solidnie zapakowaną przesyłkę , bez obaw.

    Teleskop refraktor 100 mm

    Teleskop refraktor 100 mm

    Teleskop refraktor 100 mm

    Teleskop refraktor 100 mm

  7. Wczoraj miał u mnie miejsce debiut polowy czy raczej ogrodowy 😉  tytułowego atlasu , wcześniej już zachwycałem się nim wertując w domu, bardzo przyjemny naprawdę , przemyślany , bardzo podoba mi się to oznaczenie obiektów wg widoczności w róznych aperturach , niestety kolorowe wypełnienie mgławic i gromad otwartych nie jest widoczne w czerwonym swietle , ale zastosowana dodatkowo  rózna grubość czcionki jest wystarczająca , ciekawie też zobrazowano separację i róznice jasności składników gwiazd podwójnych , ogólnie jest bardzo przejrzysty i świetnie wyszukiwało mi się obiekty za jego pomocą . Nie przytłacza iloscia gwiazd a skala jest dobrze dobrana .

    Szkoda ,że okładka takiej sobie trwałości , pewnie szybko się zwichruje 😕 

    Edit 1: temat jest czy warto a wiec zdecydowanie warto, koszt jak jeden budżetowy okular , a ile radości, sam uzywalem wydruków i mam je nadal bo poswiecilem troche czasu by wprowadzic tam swoje notatki/zaznaczenia ale z perspektywy czasu mysle ze taki atlas to powinien byc jeden z pierwszych zakupów. 

    Edit 2 : jak radzicie sobie z odroznieniem słabych gromad otwartych  i asteryzmow ? Mają ten sam symbol/oznaczenie

  8. 8 minut temu, Damian P. napisał:

    Znalazłem wiarygodne słowo, że NGC 7008 ma jasność wizualną 10,7mag, oraz wiarygodny raport, że widziano ją w 15x70 w dobrych warunkach🙂

    Właśnie , z jakich danych korzystacie w tym czy innym wypadku do okreslania własnie jasnosci np . Stellarium web juz nie raz mnie zawiodło podając zanizone jasności , pamietasz Damian sytuację gdy komentowałem pod Twoją relacją i dziwiłem się osiągą , a to sie własnie okazało ,że miałem mocno przekłamane dane z Stellarium Web.

    Ma ktoś jakiegoś PDF-a może NGC catalog z prawilnymi danymi ? 

     

    Zaś 7008 jak pisałem muszę powtórzyć bo to ani dobra 15x70 , a i warunki miejskie i przeciętna przejrzystość no i wysokosc obiektu tez taka sobie  

  9. Pogoda nie rozpieszcza , po porazce w piątek bardzo liczyłem ,ze w sobotę będą dobre warunki , liczyłem na wyjzad z Newtonem pod ciemne niebo , w ciagu dnia często analizowałem prognozy , ale wraz z upływającym dniem , obrazy jakie widziałem na satelicie nieuchronnie prowadziły do konkluzji ,ze pakowanie klamotów do auta jest nie uzasadnione , zbyt duza nie pewność , do godziny 22 na satelicie wciąż wiele chmur w mym rejonie i ostatecznie porzuciłem myslenie o wyjazdowym DS mając wciąż nadzieję ,że moze chociaż popatrze trochę z ogrodu pomimo iż mam tu fatalne warunki , bortle 6 i wiele ograniczeń . 

    Nie mniej około 23 niebo zaczęło się poprawiać , postanoiwiłem więć starać się coś polukać , lornetka 15x70 była juz gotowa gdyż jako za dnia ganiałem za samolotami podczas dłubania na ogrodzie , zabrałem jeszcze nowy nabytek 2x54 oraz pierwszy raz wziąłem tez ze sobą Interstellarium  atlas.

    Jako ,że wyszło jak wyszło to bez wiekszego planu oblatałem kilka planetarek , kulek i otwartych oraz wykorzystując atlas próbowałem sił z kilkoma galaktykami NGC  tymi zaznaczonymi tłustym drukiem jako widoczne w 4", niestety wyposazony w 15x70 oraz niebo marnej transparentności(jakis cienki Cirrus czy coś było ) poniosłem same porażki 😞

    Nie zajmuję się specjalnie podwójnymi , więc nie wiedziałem ,że jest w Smoku taka fajna lornetkowa podwójna , mianowicie Psi draconis vel Dziban , parka o składnikach podobnej jasności wg stellarium  4,55 mag i 5,70 mag oraz separacji 62" , obie raczej niebieskawej barwy , bardzo ładnie zaprezentowały sie w polu widzenia lornetki 15x70 , stellarium niestety pokazuje je nierozdzielone.  Z innych detali tych obserwacji to muszę to jeszcze raz sprawdzić to w boju ale myślę ,ze udało mi się zaobserwować planetarkę Ngc 7008, nabrałem po prostu wątpliwosci gdy po powrocie do domu sprawdziłem jej jasność bo wg stellarium Web jest to 12,7 mag zaś program stelarium podaje 10,7 i 11,2 mag powierzchniowej , byłby to niezły wynik w 15x70 na miejskim niebie w takich sobie warunkach , jednak w ten rejon zawędrowałem już blizej godziny 1:00 wtedy warunki były juz nieco lepsze niż o 23. image.thumb.png.275ccf7d4c26b68cd6876a2b7f86f8ba.png

    • Like 3
  10. 14 godzin temu, Damian P. napisał:

    Mam ją od niedawna na liście dla mojego teleskopu 12". O mało bym nie przegapił, że to już trzeba polować, bo ucieka. 

    Myślisz ,ze jest możliwa wizualnie ? kurcze to jest wg tego co znalazłem 24 mag jasnośći powierzchniowej , ale może ta jasniejsza wstęga jakoś wyjdzie , wszak masz bdb niebo i wzrok. Trzymam kciuki

  11. 19 godzin temu, Damian P. napisał:

    U mnie wczoraj były chmury, ale przedwczoraj było ładnie i wykorzystałem pierwszą godzinkę bez Księżyca na maksa, nawet na miejscówce poza domem. To nic, że 90 procent obserwacji, to była walka z parowaniem okularów i miałem ochotę je wyrzucić w krzaki, bo przecież nie było chmur, a ja mogłem zaopatrzyć się w jakieś palniki.

    PS Nie wiem, co tam wisi w kraju, ale ja u siebie w bezchmurne noce nie widzę raczej żadnego mleka czy innego syfu (chyba że jest akurat pył z Sahary). Widać oczywiście zmianę przejrzystości, ale jeśli nie ma żadnych niewidocznych chmur, słaba przejrzystość nie robi jakiegoś mleka, czy syfu, które dyskwalifikowałoby całkowicie obserwacje. Oczywiście ma ona ogromny wpływ na widoczność mgławic i galaktyk, ale za mocno przygaszone niebo gołym okiem, obstawiałbym raczej coś innego, może wysokie chmury, albo jakieś dymy. No, chyba że jesteście bardziej wybredni niż ja, to wtedy może faktycznie😉

    PPS Ktoś wie może, czy SkippySky to dobra stronka i jak sterować na niej czasem, lub zwalniać animacje?

    Hej ten  "syf , mleko, coś wisi w powietrzu  " to z mojej strony takie luzne określenie , często jest to pewnie jakas wysoka partia cienkich chmur, nie mniej są takie sytuacje ,że niby według satelity powinno być klarownie , a nie jest , niebo jest mętne czy coś w tym stylu , u mnie tu w rejonie ogólnie rzadko właśnie jest zupełnie czysto . Oczywiscie nie dyskwalifikuje to zupełnie obserwacji i jak widzę gwiazdy to zwykle wychodzę ale ogranicza je raczej do tych jasnych powierzchniowo. 

    To co było w sobotę to raczej właśnie jakaś wysoka chmurwa bo było ją widać na satelicie , ale i tak dobrze ,że udało się wyjśc na zewnątrz bo prognozy nie zapowiadały nawet tego i stąd niestety nie planowałem wyjazdu pod ciemne niebo tylko udawałem ,że obserwuje DS-y spod domu Bortle 6 , nie mniej kilka obiektów padło , głownie planetarki . 

  12. Wczoraj dupa dzisiaj dupa kolejny weekend bez obserwacji, szlak czlowieka trafia a i na majowke dla rejonu Szczecin nie za dobre prognozy, zaraz kurna białe noce i tyle by z tego  było. Kpina po prostu .

    Wudze inne części kraju mają jako takie niebo ale do czystego nieba chyba daleko i tak bo cos wisi.

    No masakra

    Edit: od okolo 23 przyszło rozchmurwienie ale transparentność nieba bardzo przeciętna cos jednak udalo sie polornetkowac , niestety stacjonarnie juz w tej sytuacji

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024