Skocz do zawartości

Koszy89

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    693
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    11

Ostatnia wygrana Koszy89 w dniu 30 Kwietnia

Użytkownicy przyznają Koszy89 punkty reputacji!

Profile Information

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zamieszkały
    Szczecin

Converted

  • Miejsce zamieszkania
    Szczecin

Ostatnie wizyty

13 034 wyświetleń profilu

Koszy89's Achievements

Kanopus

Kanopus (12/14)

  • Posting Machine Rare
  • One Year In
  • Very Popular Rare
  • One Month Later
  • Reacting Well

Recent Badges

488

Reputacja

  1. Hej A więc jednak bresser 😉127/1900 Gratuluję nowego nabytku niech Ci dobrze służy ✊🏻 Ta przeciwwagą jest taka lekka że musi być przy tej tubce aż na końcu pręta? Co masz na myśli ,że Szukacz optyczny wymaga wprawy? Pamiętaj,że 127 będzie potrzebował więcej czasu na wyrównanie temperatury niż 90tka. Skontroluj sobie kolimacje na jakiejś gwieździe położonej stosunkowo wysoko jak trafisz na w miarę dobry seeing. Między 90 a 127 jest wyraźna różnica, poczekaj jednak na jakiś obiekt wyżej, z Jowiszem to już trzeba sobie dać spokój, "coraz mniejszy "i coraz niżej. Zdecydowanie możesz odchudzić zestaw okularów, Maka 90 póki co sobie zostawiasz rozumiem? Barlowy zdecydowanie bez użyteczne tutaj.
  2. Ano zawsze to będzie jakiś kompromis, na pewno idzie sobie dużo pomóc gdy to odpowiednio spakować żeby wygodnie nosić, pytanie też ile jest do przejścia. Ano i zapomniałem o tym SVbony 225 zdecydowanie też warto go dopisać do listy
  3. Hej statyw może i stalowy,ale wygląda lichutko łącznie z głowicą 🫤 Ogólnie całość to rączej niewiadoma i trudno będzie o jakieś informacje o nim . Lustro wtórne sprawia wrażenie stosunkowo dużego. Wyciąg być może jest z tworzywa . Ja osobiście nie szedł bym w to chyba że chcesz przecierać szlak . W mojej ocenie celuj w Maka SW 127 , pozostaję kwestia wyboru montażu gdyż każdy będzie miał swoje wady i zalety. Az4 to prostota obsługi duża stabilność ale brak mikroruchów jest nieco kłopotliwy przy powiększeniach powyżej powiedzmy x150 Eq3.2 montaż paralaktyczny to mój faworyt w obserwacjach US, odrobinę dłużej trwa jego ustawienie, ale ma te zaletę że łatwo i tanio wyposażysz go w napęd co jest nie ocenione w US . Na dsach jest początkowo mniej intuicyjny ale do przyzwyczajenia się oraz można go łatwo ustawić w tryb AZ. Następnie montaż typu AZ 5 , czyli azymutalny z mikroruchami, najmniej stabilny uważam ale pod Maka 127 wystarczy, stabilność może zależeć od egzemplarza i ew luzów fabrycznych. Jest to montaż azymutalny z mikroruchem.
  4. Księżyc prawie w pełni i nisko nad horyzontem, Jowisz też już niestety nisko. To nie najlepszy materiał na testy, poczekaj na spokojnie do następnego księżyca wyżej (druga połowa czerwca) Przykro mi ,że nie jesteś zadowolony, ale myślę ,że to tylko wrażenia na gorąco, gdyż ten okular powszechnie cieszy się dobrymi opiniami, sam go posiadam, nawet zakupiłem drugi do pary do bino na księżyc. Pole musi być mniejsze więc tu żadnego zaskoczenia,to było wiadomo już przed zakupem. Szkoda ,że tyle zapłaciłeś za ten okular, domyślam się że kupiłes w telskopy pl który drogi sobie liczy za produkty SVbony, na Ali express chodzą po 400 parę złotych jak dobrze poszukać.
  5. Filtry ND i gratisy do zgarnięcia (poza okualar antyk)
  6. Nasadka w trakcie realizacji Reduktor ogniskowej i złączka do projekcji okularowej proponuje w pakiecie 80 zł wysyłka gratis
  7. Plosik 9 GSO nadal szuka nabywcy 😉
  8. Sprzedany 😁
  9. Fajny wygodny dobry okular nadal do wzięcia
  10. Czy ma sens to musisz sam się zastanowić, na pewno nie ma sensu nic krótszego jak 6. Może u ciebie częściej jest bdb seeing , a może jeszcze nie nie do końca zauważasz wpływ seeingu i uznałes że obraz jest dobry i chciałbyś powiększać bardziej. Możesz jako 6mm na takie sytuacje na próbę wziąć sobie SVbony 6mm 68 te tanie z czerwonym paskiem. Zaś co do szerszych to 32 mm to jest maksymalne pole przy formacie 1*25 " , są okulary plos 1,25 40 mm ale mają pole własne tylko około 40 stopni więc słabo. Po prostu takie jest fizyczne ograniczenie formatu 1*25 stąd długie i szerokie jednocześnie okulary są dwucalowe. Przechodząc na dwa cale można wrzucić w SW Maka 127 maksymalnie i już z lekka winietą okulary około 32-34 mm z polem około 70 stopni jak to w erflach, ale zysk pola nie jest jakiś spektakularny, ale jest . Tym mniejszy,że wraz z 2" nasadka wypadkowa ogniskowa Maka rośnie
  11. Wow gratuluję seeingu i I to za dnia . To się raczej często nie zdarza . Możesz pomyśleć o jakimś 6 mm na takie wyjątkowe sytuację , ale wszystko poniżej to już przesada.
  12. Na tym etapie tak w skrócie na szybko . Ustawienie LW Dążysz do tego by LW było osiowo z wyciągiem (a więc patrząc przez kolimator widzisz równe odległości brzegów LW od krawędzi światła wyciągu) oraz by odbicie LG w LW było na środku LW , a więc w LW widzisz odbicie LG równo na środku LW, jednakowymi odstępami od każdej krawędzi. Domyślnie w tych operacjach ustaw wyciąg w połowie wysuwu. Potem ustawienie LG Dążysz do zgrania się znacznika LG z punktem wyznaczonym przez krzyż kolimatora. Jest na ten temat mnóstwo tutorial oraz wpisów na forach. Z załączonych zdjęć nic nie idzie wywnioskować, a kolimacja nie polega na tym by zgrywać pająka LW z krzyżem kolimatora 😉 Powodzenia
  13. Odpisałem Ci na AP ale powtórzę tutaj SVbony zoom 3-8mm to bdb wybór za bdb kasę na US do dobsona I nie tylko , ale do dobsa szczególnie gdyż brak tu napędu. W refraktorach /makach na montażu z napędem można pokusić się o krótkie orciaki, ale to już poza tematem.
  14. Przede wszystkim między tymi teleskopami jest ogromna różnica ogniskowej i to ta w Maku jest znacznie lepsza pod kątem obserwcji miejskich czyli planet i księżyca. Maki 127 to bardzo wdzięczne małe krótkie tuby poręczne itd, bdb wybór na balkon do miasta, a poza miastem też nim DS podglądasz , z wyjątkiem jedynie tych obiektów bardzo rozległych kątowo. Są jak najbardziej maki 127 z wyjściem na dwa cale, ale to nie jest jakas też znowu konieczność chociaż czasem się przyda . Ten model dość często gości na giełdzie , kupisz za około 900-1000 zł używkę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.