Skocz do zawartości

wessel

Astrofotografia
 • Zawartość

  4778
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  148

Zawartość dodana przez wessel

 1. Poza tym POZA fabrycznym zakresem regulacji ostrości mogą się dziać cuda z polem ostrości...obiektyw nie jest optymalizowany poza fabrycznym zakresem regulacji
 2. Dziś do naszej grupy ekspertów dołączył Dominik Woś - człowiek legenda polskiej astrofotografii, członek wielu wypraw pod południowe niebo, autor wielu niesamowitych, wręcz referencyjnych prac. Dziś jest także administratorem forum Astromaniak. 1. Droga Mleczna nad torpedownią Zdjęcie ma swój specyficzny klimat. Łączy umiejętnie elementy krajobrazu z przepięknym obrazem wschodzącej Drogi Mlecznej. Bardzo ładnie zarejestrowały się takie skarby jak Mgławica Ameryka Północna (NGC7000), wodorowe okolice Sadra, czy też obszar mgławicy emisyjnej w Cefeuszu (IC1396). Oczywiście klimat zdjęcia lekko psuje delikatnie zaświetlenie sztucznym światłem i zauważalna dystorsja samego obiektywu, powodująca rozciągnięcie gwiazd w rogach kadru, ale na pochwałę zasługuje kompozycja kadru i odwaga za jego szeroki kąt. Doskonale widać, że modyfikowany Canon jest bardzo poważnym narzędziem w rękach nawet niezbyt doświadczonych astrofotografów. 2. Messier 51 Zdjęcie zostało zrobione z centrum Radomia i do tego niezmodyfikowanym Canonem. Pomimo tego, autorowi bardzo ładnie udało się uchwycić, w zasadzie klasyk w astrofotografii, czyli galaktyki M51 i NGC5195 oraz sporo małych galaktyk w tle. Jak na Canona galaktyki mają ładny kolor i fajnie widać już ich galaktyczne halo, a tło wydaje się być naturalne. Brakuje trochę koloru dla gwiazd. Przydałyby się też pewnie krótsze ekspozycje dla samych jąder galaktyk, które wydają się lekko przepalone. Pewnie wykorzystanie dłuższej ogniskowej byłoby z korzyścią dla M51 i jej towarzyszki ale szerokie galaktyczne kadry też mają swój urok. 3. Strzelec i Tarcza Łoł, zgodnie z opisem jest to pojedyncza 2-minutowa ekspozycja. Wspaniale widoczne są najważniejsze skarby Strzelca, w tym M8 (Mgławica Laguna) i jej towarzyszka M20 (Trójlistna Koniczyna), M24 (obłok Strzelca), Mgławice M16 (w Ogonie Węża) i M17 a nawet gromada kulista M22 oraz liczne ciemne mgławice (Barnardy). Fotografowanie tego obszaru nieba, który w naszych szerokościach geograficznych nie góruje przecież wysoko nad horyzontem wymaga w miarę dobrych warunków pod względem ciemnego nieba oraz odwagi aby przesunąć kadr dość nisko, narażając się na wynikające z tego gradienty. Autor zdjęcia doskonale poradził sobie z tymi zagrożeniami. Gdyby jednak zwiększyć trochę liczbę ekspozycji i je połączyć, mogłoby to pchnąć w zdjęcie dodatkowe wartości pod względem kolorystyki i kontrastu.
 3. Mam na zbyciu karuzelę do 7 filtrów 1.25 cala oprawionych do koła Starlight Instruments SXUFW. Nowa. Cena 150 zł plus przesyłka
 4. Kurde, ciężko żyć w mieście :( temperatura plus wilgotność nie dla mnie :(

  1. Janko

   Janko

   Biedni ci Kurdowie, obrywają za wszystko, nawet za upał w Polsce. :))

 5. To to nie jest flip mirror. Lustro się nie składa tylko wysuwa. Opis nieco podrasowali :)
 6. Mam coś takiego, leży od lat. To ma chyba gwint T2 w obudowie, jak widać brakuje jednego tubusa za to jest kilka dodatkowych otworków Oddam za 30 zł plus 10 zł przesyłka.
 7. Polish Astronomy Picture of the Day - 15 czerwca 2019 Łuk Imbrium - autor Jerzy "Loxley" Łągiewka Polecam niezwykły opis zdjęcia na www.polskiapod.pl
 8. wessel

  Astrowakacje 2019

  Kończy się pierwsza część mojego urlopu. Małe podsumowanie: - liczba nocy zdjęciowych : 11 - liczba godzin zdjęciowych: 33 ( x 2 zestawy) -3 obserwacje NLC na NNW. Po 2 zdjęcia na zestaw.
 9. Bo było za mało materiału i za dużo odszumiania :)
 10. Ja mam jakiegoś mirror flipa, chyba był przerabiany, oddam za male pieniądze ale mogę zrobić fotki dopiero w Warszawie, w niedzielę.
 11. Poskładałem to do końca. Pełna wersja HaLRGB poniżej.
 12. Trochę porwałem się z motyką na Słońce, bo takie głębokie LRGB z białe noce to nie jest dobry pomysł. W efekcie jest jak jest, choć luminancji powinno być sporo więcej. Ponieważ jest to bardzo ciekawy obszar to zdecydowałem się to poskładać i pokazać. FS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60. L:30x600, RGB:12x600 na każdy kolor. Opis
 13. Dodałem RGB 10x300 sekund na każdy kanał.
 14. Dodać do niebieskiego w RGB, bez definiowania koloru. Po prostu jako uzupełnienie sygnału niebieskiego
 15. A dlaczego nie dodałeś OIII do kanału niebieskiego ( bez gwiazd)?
 16. Nooooo ale archiwum, super! Korzystalem z opisu Maxima, a ten nie do końca byl dla mnie jasny. Mówić szczerze liczyłem że się odezwiesz i skorygujesz Jak dojdzie kolorek to będzie to lepiej wszystko widoczne.
 17. Astrofotograficznie nie jest to jakiś szczególnie atrakcyjny obszar, natomiast dla wizualowców pewnie raj.Niemniej jednak warto fotografować i takie morze gwiazd. W centrum Messier 11 Dzika Kaczka. Dosłownie pływa w "morzu" Barnardów FSQ 106N , FLI ML 8300 na Takahashi EM-11Z. Luminancja: 15 x 600 sekund. Kolor- jak pogoda pozwoli. Zwróćcie uwagę na opis!
 18. Jest już Ha : 5 godzin w kawałkach po 20 minut.
 19. A dziękuję !!! Z całym szacunkiem - ciemnotek też tam troszku jest Jak się dokładniej przyjrzysz to cała koniczynka to oświetlona dziura w ciemnej mgławicy. Nie cała ciemna chmura jest oświetlona, te "paluchy" zasłaniające krawędzie M 20 chyba o tym świadczą.
 20. A co przeczytałeś do tej pory na temat wyboru? Na przykład to?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)