Skocz do zawartości

wessel

Astrofotografia
 • Zawartość

  4114
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  132

Ostatnia wygrana wessel w Rankingu w dniu 7 Sierpień

wessel posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

6860 Excellent

O wessel

 • Tytuł
  Opiekun - astrofotografia
 • Urodziny 31.05.1956

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Warszawa Wesoła
 • Interests
  Mam co potrzebne do zrobienia astrofotki :)

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Warszawa-Wesoła

Ostatnie wizyty

6984 wyświetleń profilu
 1. Znalazłem w swoich przepastnych szufladach, może komuś się przyda? Hmmm.... pamiętam te wszystkie wydarzenia ... Po powiedzmy 10 zł za sztukę plus przesyłka. Mam jeszcze trochę znaczków o tematyce kosmicznej, proszę zainteresowanych o kontakt.
 2. To LP. to powód dla którego wycofałem się z CMOSa. Z wawy nie da się robić nic. Pod nieboem z dużym LP się nie sprawdza w Narrowbandzie
 3. wessel

  Mój sposob na....

  No to akurat zupełnie mnie nie kręci
 4. Pogoniło mnie w takie dość mało odcinające się obiekty w południowej części Cefeusza. Ponieważ tam jest jeden wielki obłok wodorowy trudno znaleźć coś wyraźnie odróżniającego się od reszty. Jednym z takich obiektów jest Mgławica Kleks ( Inkspot Nebula) Sh2-135 położona tuż obok delty Cefeusza. Na razie jest 10 godzin Ha ( 30x1200 sekund), zobaczymy czy wyjdzie jakieś HST. Zawsze pozostaje HaLRGB tu akurat mało monotonne bo są fajne ciemne pasma. Veloce RH200, ATIK ONE 6 na ASA DDM 60. Z Warszawy.
 5. A czemu takie zaszumione? Fajne fotki , ale ten szum...
 6. wessel

  Mój sposob na....

  Jeśli ktoś fotografuje w LRGB i NB to już na wstępie potyka się o problem ulokowania 7 filtrów tak, aby były zawsze dostępne i nie wymagały wymiany w kole filtrowym. Dla mnie dodatkowo jest to przy każdej wymianie konieczność odświeżenia flatów - ponieważ mam w miarę hermetyczny tor optyczny to każde jego otwarcie wprowadzało jakieś tam nowe pyłki. Sam proces wkręcania i wykręcania też zawsze coś tam dorzucił na filtry albo na szybkę matrycy. Rozwiązania są w zasadzie dwa: 1. Kupić koło 7 pozycyjne - drogie duże i ciężkie, ale najwygodniejsze. 2. Pogodzić się z życiem i żonglować filtrami, flatami itp. Wymyśliłem sobie trzecią opcję. Jedna uwaga - wymaga ona backfocusa mniej więcej 75 mm , jeśli kamera na backfocus wokoło 15-18 mm ( jak większość dedykowanych kamer mono ). Miałem sprawę o tyle prostą, że kamera ATIK ONE ma zabudowane koło filtrowe na 5 filtrów 1.25 cala. Tam mam założone filtry LRGB. W kole SX mam założone filtry Luminance, Ha, OIII, SII - dwucalowe. Ten filtr luminancyjny jest po to, aby układ focusera nie wykonywał długich przeskoków, co mialoby miejsce gdyby brakowało szkła po drodze. To jakiś najtańszy Optolog, jakość zupełnie bez znaczenia, służy wyłącznie do ustawiania ostrości i kadru. Ponieważ zauważyłem, że po włączeniu komunikacji z komputerem oba koła automatycznie ustawiają się na pozycji slot 1, zasada działania jest banalnie prosta. 1. Układamy filtry tak, aby slot 1 był pusty w obu kołach. 2. W Maximie ustawiamy dwie konfiguracje - jedna z kołem LRGB , druga z kołem NB. I... już W konfiguracji LRGB koło SX ustawia się na pustej dziurze, a w konfiguracji NB koło wewnętrzne kamery ustawia się na pustej dziurze. Działa bezbłędnie. Poniżej fotka tego combo na astrografie Officina Stellare Veloce RH 200.
 7. Rozpuściłem trochę tę największą gwiazdę..
 8. Polish Astronomy Picture of the Day - 22 września 2018 Triplet Lwa - autor Andrzej Fijołek www.polskiapod.pl
 9. wessel

  m33 newton 8

  Spróbuj jakoś inaczej ustawić poziom czerni, bo to tło jest po prostu za jasne i ma kolorowe gradienty. Dobra fotka, choć to niewdzięczny obiekt.
 10. wessel

  Messier 45 (Część)

  No tylko że akurat na tej fotce całkowicie zostały zniekształcone mgławice przez te halo.
 11. wessel

  PixInsight - szum vs kalibracja

  Ja też kalibruję wyłącznie w Maximie. To w końcu jest natywne zajęcie dla tego softu i po to był pisany. Dodatkowo Pix od pewnego czasu nie optymalizuje procedur pod format fits - c wyraźnie jest powiedziane- natomiast wymuszą zapis w xsif - potem trzeba robić konwersję. A więc Pix tak - ale do alignacji, histogramu, krzywych, maski,przekształceń nielinowych - ale nie do kalibracji
 12. Czekamy na Wasze piękne prace! Pamiętajcie- każde zdjęcie ma w sobie to "coś" - nawet jeśli nie jest perfekcyjne technicznie. A my właśnie tego czegoś szukamy...
 13. wessel

  Messier 45 (Część)

  Warto by znaleźć przyczynę tych fatalnych halo wokół gwiazd, o takim nieregularnym kształcie..
 14. wessel

  Welon zachodni czyli NGC 6960

  Zdjecie super, ale muszę tu poprzeć Jacka - lewy górny róg raczej nie powinien być aż tak czerwony. Ja rozumiem ze przy mieszaniu Ha może tam tak wychodzić ale może trzeba więcej RGB dołozyć ? Szczególnie na takim wysokim poziomie jak Ty Antoni robisz fotki. Zwróć też uwagę na gwiazdki na tle jasnej części mgławicy - są w ciemnych obwódkach.
 15. wessel

  I siedzi cicho :)

  No no, kosisz chłopie
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)