Skocz do zawartości

stefanchm

Użytkownik
 • Zawartość

  246
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

187 Excellent

O stefanchm

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny 31.08.1954

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Trójca, k. Zgorzeleca
 • Interests
  ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Zgorzelec, Trójca

Ostatnie wizyty

836 wyświetleń profilu
 1. stefanchm

  NGC 1501 - Mgławica Ostryga

  Jak to mówi moja wnuczka "śliczniniunia" fotka. Gratuluję. Mi szczególnie do gustu przypadły szczegóły w światłach. Jeśli chodzi o gwiazdki to są nie gorsze niż w HST. Pozazdrościć!!!
 2. stefanchm

  MaxIm DL - video tutoriale

  Już zainstalowałem, sprawdzę do tego nie muszę mieć pogody.
 3. stefanchm

  MaxIm DL - video tutoriale

  Tak robiłem - nowa wersja EQMOD, ale już jakiś czas temu. Muszę sprawdzić czy po upgrade robiłem fotki prześledzić phd loga.
 4. stefanchm

  MaxIm DL - video tutoriale

  Raczej tak, jest to potężny zasilacz 10A przy 12V. W jolowym astrohubie mam prąd całkowity rzędu 1,4A przy śledzeniu i troczę większy przy zmianie położenie głowicy. Do dość daleko do 10A. Wymieniłem też kabelek zasilający głowicę. Mam jeszcze jeden taki zasilacz mogę spróbować osobno zasilić montaż
 5. stefanchm

  MaxIm DL - video tutoriale

  Witam W ostatnich dniach, a właściwie nocach, pojawił się u mnie problem z NEQ6, otóż podczas sesji foto w nieregularnych odcinkach czasu montaż przechodzi samoczynnie ze stanu connected do stanu disconect w Maximie i to nie skutkuje, żadnym komunikatem. Niestety także często w EQMOD'dzie wyłącza się śledzenie a to już jestem w stanie zauważyć bo oczywiście guiding zaczyna "plumkać". Oba te "efekty występują niezależne tzn. czasami wyłączane jest śledzenie a montaż jest connected, a czasami śledzenie działa a montaż jest odłączony. Czy macie może Szanowni Koledzy jakieś sugestie? :-(( Dodam jeszcze, że ruszanie kablem łączącym montaż z compem nic nie zmienia.
 6. Po powrocie z pracy przeczytałem cały wątek i natychmiast przypomniała mi się stara anegdotę, jak znacie to trudno, ale przeczytajcie: 🙂 Przychodzi trzech Żydów do rabina by ten rozsądził spór między nimi. Pierwszy opowiada ze gruszki z drzewa które rośnie na miedzy należą do niego bo jego dziad zasadził drzewo, opowiada żarliwie całą historię na co rabin odpowiada: - Masz rację. Po nim opowiada drugi historię że grusza częściowo jest na jego polu a wszystkie gałęzie są po jego stronie i to tu cień pada gruszy na jego pole i owoce spadają na jego pole. Także na jego wywód rabin odpowiada: - Masz rację. Po nim wchodzi trzeci i mówi że grusza ma korzenie na jego polu a wszystkie liście każdej jesieni on musi grabić dlatego owoce należą się jemu. Także na jego wywód rabin odpowiada: - Masz rację. Na te słowa nie wytrzymała przysłuchująca się wszystkiemu żona rabina i mówi: - Przecież to niemożliwe! Oni spierają się ze sobą, o to który ma rację, a Ty mówisz, że mają ją ? To niemożliwe by wszyscy mieli racje! Rabin z niezmąconym spokojem odpowiada: - Masz rację
 7. Absolutnie nie w tym rzecz aby dawać fory tym, którzy robią zdjęcia gorszym sprzętem. Ale jeśli gorszy sprzęt może robić dobre fotki, to ja się cieszę. Dla mnie fotka Łukasza jest po prostu dobra. Nie roszczę sobie pretensji do bycia ekspertem. Mówię co widzę i czuję. A swoją drogą, chciałbym zobaczyć NGC 40 zrobioną super setupem, "klasyczną" techniką długoczasową. Wówczas nasza dyskusja może stać się bardziej konkretna.
 8. Dodam swoje trzy grosze. Astrofoto, moim zdaniem, jest bardziej dziedziną sztuki niż nauki, czy techniki. Owszem techniczna doskonałość jest ważna, ale nie najważniejsza. Dla mnie liczy się, przede wszystkim, kadr, obiekt, kolor itp. Wolę zdjęcie gorsze technicznie ale "ładne", poruszające do cna. Fotografia krótko-czasowa jest w fazie rozwoju i z pewnością, Jacku, niedługo zaspokoi Twoje wymagania, a fotki Łukasza są coraz lepsze i jak sądzę nie koniec na tym. Popatrz jeszcze na zalety: montaż nie musi być drogi, wystarczy dobson, brak prowadzenia, co skutkuje zawsze mniejszym FWHM, czyli lepszymi szczegółami. No i skala mamy możliwość focenia mniejszych obiektów.
 9. Przy takim poziomie trzeba zwiększyć ilość możliwych do oddania głosów z 3 na 23. I to wcale nie żart!
 10. stefanchm

  Tutoriale do astro-fotografii DSO i US

  Ok Jacku, z góry dziękuję. Po powrocie z pracki wrzucę na PW.
 11. stefanchm

  Tutoriale do astro-fotografii DSO i US

  Tak jak wychodzą z kamery + bias + dark, bez flatów.
 12. stefanchm

  Tutoriale do astro-fotografii DSO i US

  Zapisałem i nie różni się o oglądanego w Pixie xifs'sa. Może w Pixie są jakies dodatkowe możliwości ustawiania DeBayeringu?
 13. stefanchm

  Tutoriale do astro-fotografii DSO i US

  Po BatchPreprocesingu tworzą mi się cztery katalogi calibrated, logs, master, registered. W katalogu master mam jeden plik xifs i to ten otwieram. Ale gdy robiłem tylko sam Debayering na pojedyńczej klatce, to jak pisałem tez nie wychodzi dobrze.
 14. stefanchm

  Tutoriale do astro-fotografii DSO i US

  Cześć Jestem nowy w Pixowaniu. Zastosowałem, tak dla sprawdzenia co wyjdzie, Script/Batch Procesing/BatchPreprocesing. Otrzymałem w wyniku obrazek o kolorystyce zupełnie nie przystającej do rzeczywistości. Pomyślałem więc, że może trzeba wybrać inny wzór nie RGGB. Popróbowałem tylko sam DeBayering w Pix - Script/Batch Procesing/BatchDeBayer na pojedynczej klatce z Asi1600MC i ani RGGB ani pozostałe ustawienia nie konwertuje prawidłowo tzn tak jak w Maximie. Kolory są inne. Ostatnia opcja tzn GRGB trochę przypomina prawidłową konwersję. Co robię nie tak?
 15. stefanchm

  MINI ZLOT w Zatomiu.

  Herbatka wyspiarska z popitką zapakowana, narzędzia w aucie, będę koło 17:00. 🙂 Jacek pogodę koniecznie załatw, bo przecież ostatnie zloty nie były zbyt hojne. Może uda się upolować 21P około 7 mag, czyli już przez lornetkę powinna być widoczna. DO ZO
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)