Skocz do zawartości

Co sądzicie o Bresser Pluto 114/500


remi013

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie od 3 nocy obserwuję niebo (w tym dwie pochmurne) ;D

Kupiłem używany teleskop ,mój pierwszy jestem ciekaw co o nim sądzicie ,bo przyznam ze kiepsko sie wym orientuje:

Bresser Pluto 114/500 20-375x

Parametry:

System optyczny - reflektor Newtona

Średnica zwierciadła - 114 mm (4,5?)

Dokładność - 1/10 ?

Ogniskowa zwierciadła - 500 mm

Światłosiła - f/4

Zdolność rozdzielcza - 1,23"

Maksymalny zasięg ? 12,8 mag

Powiększenie 20 x - 375 x

Powiększenie użyteczne - 228 x

Wyciąg okularowy - 1 ??

Okulary - K-25 mm K-9mm, K-4 mm (1 ??)

Soczewka Barlow?a ? 3x

Filtr księżycowy

Lunetka celownicza - LED

Montaż ? EQ-2

Jestem ciekawy jak oceniacie możliwośc oglądania planet przez to urządzenie i co ewentualnie proponujecie dokupić do niego

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie on niezbyt dobrze  nadaje się do planet. Mogłeś choć spytać przed kupnem. Krótka ogniskowa i duża światłosiła to dwa elementy dyskwalifikujące go do tego rodzaju obserwacji. Potrzebujesz czegoś z mniejszą światłosiłą i dłuższa ogniskową, mogłeś kupić choć zbliżony ale dłuższy 114/900 -dałby ładniejsze i bardziej kontrastowe obrazy lub droższego maka 102mm!

Myślę filtr polaryzacyjny może troszkę poprawić obrazy planet w tym jasnym newtoniku. Ale  ta światłosiła jasne lustro - prześwietli Ci obrazy, kitowe okulary być może  pokażą potężny astygmatyzm a i  dystorsję na obrzeżu..stawiam też na barwne obwódki na jasnych obiektach...Ale na Twoim miejscu jeśli myślisz wyłącznie o planetach zaraz bym się pozbył tuby optycznej, a montaż zostawił i zbierał np. na używaną tubę maka 102mm -można na rynku wtórnym kupić za 400-500zł !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle..nie piszę że ten teleskop w ogóle nie nadaje się do obserwacji planet po prostu kupując taki sprzęt  z myślą wyłącznie o planetach popełniłeś błąd. Do tych celów nadał by się lepiej sprzęt o mniejszej światłosile .To jasny newton z szerokim polem, możesz pokusić się np. do obserwację  jaśniejszych DSO - np. obiektów z katalogu Messiera, komet, gwiazd podwójnych itp.

Palnety też oczywiście dostrzeżesz i nie będą to aż tak tragiczne obrazy. To mały i uniwersalny teleskopik, który możesz wszędzie przewodzić...i jeśli stawiasz na różne rodzaje obiektów a nie tylko na planety będzie na początek OK!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak piszesz ,na początek stawiam na ogólne zapoznanie sie z niebem ,a potem ...czas pokarze ,pewnie sie uśmiechniesz ale gdy pierwszy raz zobaczyłem księżyc byłem pod dużym wrażeniem

ps.jowisz u mnie to 2,3 mm jasny  punkcik i jakieś "małe gwiazdki "chyba trzy po jego bokach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te jasne gwiazdki to księżyce Galileuszowe.. czyli widziałeś już na własne oczy księżyce obcej planety  :)

Powinieneś dostrzec też pasy atmosferyczne. Choć w tak jasnym teleskopie przydało by się

1) Większe powiększenie

2) Filtr polaryzacyjny lub choć kolorowy ...który ograniczy Ci to prześwietlenie obrazu!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff..

Ale widziałeś takie gwiazdki w  rządku prawda???

To są właśnie Księżyce Jowisza:

Io, Europa, Ganimedes i Kallisto

jowisz_2009-09-01_23.00.jpg

Masz w zestawie okulary Kellnera K-25 mm K-9mm, K-4 mm  -użyj najkrótszego z nich by uzyskać największy obraz planety. Będzie on ciemny i w małym polu... ale dostrzeżesz pasy atmosferyczne...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że z netu..po co mam serweer zaśmiecać  :)

Ale....możesz przecież ściągnąć sobie Stellarium i zobaczyć to samo na wirtualnym nieboskłonie.

Proponuję Ci okular 4mm bo nim powinieneś ujrzeć najwięcej szczegółów.

Powiększenie 500/4 = 125x przy źrenicy wyjściowej  ok 1,1mm czyli planetarnej..

Jeśli Jowisz będzie rozmazaną plamą wtedy niestety twój sprzęt nie będzie sobie radził z tym powerem..będziesz musiał użyć mniejszego powiększenia z okularem 9mm  ???

500/9 = 55,6x przy źrenicy wyjściowej  ok 2,1mm

Ale to będzie dosłownie kropka!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce wirtualnego nieba ...wole prawdziwe.....

Tak sobie układam w głowie i .....gdyby moja ogniskowa była np 900 mm to było by zdecydowanie lepiej,tak?

Dodam ze swoje obserwacje (nie spadnij z krzesła ) prowadzę z 6 pietra przez kuchenne okno (zamknięte ) bo zimno

i mslę ze jak go postawię na wsi to bedzie trochę lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)