Skocz do zawartości

prosze o pomoc


julek

Rekomendowane odpowiedzi

itam wszystkich bardzo serdecznie,na wstępie chce powiedziec ze moje doswiadczenie w obserwowaniu nieba kończy sie na wpatrywaniu sie przez lornetkę na "łysego".Zauwazyłem ze mój synek zadaje bardzo duzo pytań odnośnie nieba,gwiazd itd.Chciałbym go zainteresować tematem i kupić pierwszy teleskop,ale nie bardzo wiem co i jak,finanse jakie moge przeznaczyc na sprzęt to ok 700PLN.Nie wiem czy to duzo czy mało,nie chce jakiegos wyszukanego,profesjonalnego sprzętu (bynajmniej narazie) chce zeby sprawiał satysfakcję bo to jest najwazniejsze.Czytałem ze bardzo waznym elementem jest statyw jak go dobrać?Na allegro są jakies z pilotami,napędami,Funkcją śledzenia itp.Moze ktos mi wytłumaczyc na czym to polega? Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

Wszystko zależy od tego  gdzie checz obserwować. Jeśli mieszkasz w bloku na ciasnym balkonie musisz nabyć sprzęt niewielki na wysokim statywie.

Jeśli masz możliwość wyniesienia sprzętu na wolną przestrzeń i nie przeraża Cię ponad metrowa tuba na skrzyni:  weź: za około 850zł

Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 6" będzie najlepsza z nich..

dSKDOB6.jpg

Jeśli to pierwszy wariant -może być

dSK102MAKEQ2Z.jpg

Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKMAK102EQ2

lub

Syntę 130/900 za 560zł

dSK1309EQ2.jpg

Ewentualnie refraktor

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK909AZ3 za 570zł

dSK909AZ3.jpg

Co do śledzenia, wyszukiwania itp itd..

zapoznaj się pojęciem:

- Montaż paralaktyczny

-Napęd teleskopu

- Go-to

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedz co do miejsca obserwacji to mam duzo mozliwosci nie bedzie to balkon mam duzą działke.Chciałbym ten pierwszy wariant jaki przedstawiłeś ale z taką ceną to musze żone przekonac,a to trochę zajmie, he he. Tak czy inaczej dziekuje bardzo mi pomogłeś,pewnie bede miał jeszcze wiele pytań ale to w późniejszym terminie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, zostaje jeszcze rynek wtórny -śledź naszą giełdę oraz na innych forach! Możesz nawet w tej cenie kupić teleskop: używaną Syntę 8" dobs! A to będzie wyraźny skok jakościowy w stosunku do nowej 6"

Sprzęt używany często nie odbiega wyglądem od nowego.  Nasza pogoda nas nie rozpieszcza stąd nasze sprzęty używamy sporadycznie  ;)

Powodzenia!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)