Skocz do zawartości

Proszę o porade teleskop do 1200 zł


remi013

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Mam pytanie ,a może dwa

1 Czy tego typu teleskop ,nie odwraca obrazu ,bo patrzy się z tyłu tuby ?

2.Chyba nie mam on montażu paralaktycznego ? a jeśli tak, to czy można go "podłączyć " do montażu od teleskopu bresser pluto bo taki mam ?

1) Takim refraktorem możesz patrzeć (od tyłu) tylko z użyciem kątówki bo inaczej nie wyostrzysz- z tego co widzę takowa jest w zestawie. Patrząc "od góry" pod kątem 90* widzisz obrazy ziemskie, przekrzywiając kątówkę na bok obraz Ci się "kładzie" 

Nasadka kątowa lustrzana 90* (1 ??)

2) Z tego co widzę do pełen zestaw a nie sama tuba, bo zawiera montaż eq5 na statywie!

Montaż ? EQ-5

Lunetka biegunowa podświetlana

Statyw ? z rur stalowych

Twój montaż od B.Pluto będzie zbyt delikatny pod ten refraktor!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Koledzy ,znowu mam pytanie ,czy montaż paralaktyczny "działa " też na planety ?

a jak by mi ktoś mógł  jasno wytłumaczyć jak to zrobić to by bym wdzięczny ,tylko proszę bez linków bo przekopałem już prawie czły internet i jakoś mi nie idzie

Tak działa. Jak ? To już zależy w jaki sposób masz rozwiązane sterowanie napędem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia się kreci i niebo wiruje z nią  a planety cóż mimo że ruszają się własnym ruchem, jak każde inne ciało wysoko na nieboskłonie ulegają też pozornemu ruchowi paralaktycznemu. Odsyłam jednak do tego linka

Gdybyś nie miał montażu paralaktycznego z napędem to w dużym powiększeniu 100-150x obiekt przesuwał by Ci się w polu okularu by w końcu opuścić jego pole. Tak jak wskazówki zegara przesuwają się po tarczy!

Montaż w dużym uroszczeniu obraca się wraz z Ziemią i dobrze ustawiony, z włączanym silniczkiem utrzyma Ci planetę w polu widzenia okularu!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogłaszam sukces !!! wczoraj sam ustawiłem montaż pa. i podążał za księżycem jak po sznurku.

Zrobiłem to tak na chłopski rozum ,błąd jaki popełniałem do oś dec. miałem ustawioną na 18 stopni i jak kręciłem to księżyc w gorę lekko na prawo a jak tylko na prawo ,więc zacząłem przestawiać i zacząłem od zera i jest ok.

Gwiazdy Polarnej nie widziałem bo mieszkam w bloku i mam trzy strony świata ale bez północy .

A w błąd wprowadziła mnie ta instrukcja http://www.astronomia.pl/teleskopy/index.php?id=945

zdjęcie 4 od góry .

pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A też mam takie pytanie ,na zdjęci jest ISS a w opisie ,zdjęcie zrobione SYNTA 12 tylko ze dane tego teleskopu trosze się różnią od oryginału tzn.ogniskowa,światło siła itd.

Więc jak robi się s syncie 12 f/10 zamiast f/5 ?

http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=1325

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A też mam takie pytanie ,na zdjęci jest ISS a w opisie ,zdjęcie zrobione SYNTA 12 tylko ze dane tego teleskopu trosze się różnią od oryginału tzn.ogniskowa,światło siła itd.

Więc jak robi się s syncie 12 f/10 zamiast f/5 ?

http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=1325

Stosujesz soczewkę Barlowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to ten format 2 ? to typ soczewki czy sposób dobierania ,a może coś innego ?

pozdrawiam

Uff, zacznij od kupna tego:

[ftp=ftp://www.astroporadnik.pl]http://www.astroporadnik.pl[/ftp]

Wiem masz już telep, ustawiłeś go ale zastanów się, czy hodowla rybek albo kanarków bardziej Cię nie wciągnie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej ze swej strony proponuję Ci dobrą i sprawdzoną książkę Przemysława Rudzia.  Dzięki, której  wielu nas stawiało pierwsze kroki w  świecie astronomii amatorskiej!

http://teleskopy.pl/Atlas-Nieba---Przemys%C5%82aw-Rud%C5%BA---wyd.-Pascal-teleskopy-1642.html

Co do Twego pytania:

A co to ten format 2 ? to typ soczewki czy sposób dobierania ,a może coś innego ?

pozdrawiam

Chodzi o średnicę tulejki Barlowa!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem mądralą :-X, tylko zanim kupiłem pierwszy teleskop, to 35 lat temu sam go zbudowałem. Korzystałem z podręczników, periodyków, porad starszych kolegów i ze wszystkiego co było dostępne (w sklepach, na złomowiskach, w szlifierni kryształów itp). Teraz jest internet, wiki i inne szybko dostępne bazy. Wystarczy polecenie "szukaj" lub wpisanie żądanej frazy 8). Pytać należy się tylko, gdy czegoś nie znajdę lub czegoś nie rozumiem w opisie lub schemacie :P. Krótkie podpowiedzi na forum są zbyt lakoniczne >:( lub zakładają, że dalej sam pogłębisz temat :). Nie denerwuj się, nie obrażaj się ale jeżeli wiesz co to barlow a nie wiesz co oznacza format 2" tzn. że nie przeczytałeś oznaczeń na obudowie barlowa i nic Cię tam nie zastanowiło. To samo z telepem. Strzelaj dalej ;). Jesteśmy po to by Cię nakierować, wzbudzić Twój głód wiedzy i zdobywania doświadczeń ale nie po to by ułatwiać Ci życie banalnymi odpowiedziami na banalne pytania.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ,niegrzeczne jest komentowanie czyjejś niewiedzy ,czy sugerowanie żebym zajął się hodowlą rybek.

Moim zdaniem zasady są jasne i proste ktoś pyta a ktoś odpowiada...... rzeczowo .

To zrozumiałe! Ale zamiast przezywać...napisz np. o hodowli żółwi błotnych i będzie po równo  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,poczytałem sobie ..pomyślałem .... i...myślę o kupnie MAK 127 .Obserwację będę prowadził na balkonie,obrzeża Warszawy,będę chciał go też zabierać na weekendy na wieś do swojego domu rodzinnego,tam warunki są idealne.

Co o tym sądzicie ? Jak będą prezentował planety ? Czy przerwa Cassiniego będzie widoczna  ?

Czy przydadzą mi się do niego okulary - K-25 mm K-9mm, K-4 mm (1 ??) od mojej "lornetki " Plutto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)