Skocz do zawartości

Eksperci poradzcie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Szukam porady dot. Wyboru1 teleskopu. Zamieszkanie : teren podmiejski. Raczej uzytkowanie stacjonarne. Balkon bardzo duzy . Budzet 2000.

Teleskop chcalabym uniwersalny w miare, i sadze ze Skywatcher Dobson 8'' spelnialby moje oczekiwania.

Ale do sedna: kolejne 2 moze 3 lata bede mocno ogranixzona czasowo. Dlatego rozwazam zakup sprzetu z goto by troche sobie ulatwic sprawe

Czy mozecie doradzic czy ten model jest wartosciowy ( czy nie zawracac zobie glowy i jednak dobson?wiemze 6 cali to nie 8, ale tez wiem ze najkepszy teleskop to taki ktory sie uzywa:) 

MEADE 152/762 lxd 75 6'' goto. 

 

Dziekuje z gory!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUBIEKTYWNIE

Na pierwszy teleskop to GOTO odpada - zabija to co najlepsze w astronomii... ale na pierwszy teleskop, Synta 8" jest właściwym wyborem. Ograniczenie czasowe nie jest przeszkodą - Niebo nie ucieknie ;)

Najwięcej frajdy przy wizualu, daje odszukiwanie obiektów. Przy GOTO klikniesz, popatrzysz i co? następny obiekt.... Nie na tym to polega ;). Najfajniejsze jest wyszukiwanie co raz to ciemniejszych i trudniejszych obiektów.

 

 

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie coś na Dobsonie. 8" na początek to dobry wybór. W budżecie zostanie jeszcze trochę pieniążków na jakiś okularek. Jak zapewne wiesz możesz spróbować dorwać coś na rynku wtórnym. Będzie jeszcze taniej.

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, kapral napisał:

SUBIEKTYWNIE

rzy GOTO klikniesz, popatrzysz i co? następny obiekt.... Nie na tym to polega ;). Najfajniejsze jest wyszukiwanie co raz to ciemniejszych i trudniejszych obiektów.

 

 

Prawda!

 

Dziekuje za bardzo za szybkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie ekspertem nie jestem, ale nie tak dawno sam stanąłem przed wyborem pierwszego teleskopu i jak widać TUTAJ również się nieźle zafiksowałem na punkcie systemu GOTO. Na szczęście, dzięki radom kolegów z forum, uniknąłem złego wyboru i jak widać po mojej stopce, jestem szczęśliwym posiadaczem Synty 8", czego i Tobie życzę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Atlantis napisał:

Dzieki!

Bardziej mnie martwia rozmiary ww Synty. To jest jedyny ale powazny mankament tego wyboru dla mnie, jako ze jestem dosc niewysoka. Czy rozsuwalna tuba jest warta zachodu wg Was?

Synta 8 to maleństwo ;) tak jak napisał Jacuś. Jest naprawdę niewielka w porównaniu do możliwości. Kupuj i pisz relację z pierwszych obserwacji :).

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Ja sobie z ósemką sama radzę. Jak trzeba wynieść z domu czy przenieść spory kawałek to bierzesz osobno tubę, osobno montaż. W całości też się da samemu, tylko trzeba sobie znaleźć na to dobrą metodę. Ale jeśli będziesz obserwowała z balkonu to nie powinno być problemu, bo nie musisz być podczas obserwacji mobilna (np. przenosić teleskopu, bo jakieś drzewo zasłania horyzont).

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)