Skocz do zawartości

Zimowe niebo (prawie) uratowane


Rekomendowane odpowiedzi

W zeszłym roku pogoda niestety mnie nie rozpieszczała. Ostatnio dobre niebo miałem... w marcu 2011, potem zawsze coś a to chmury a to mgła a to -25*... Grunt to się nie poddawać i czekać na poprawę. Przedwczoraj wreszcie doczekałem się znośnych warunków i mimo świecącego Księżyca udało mi się zaspokoić chociaż część głodu obserwacyjnego.

27.02.2012

19.30 - 22.00

Zasięg nieco powyżej 5,5 mag (Księżyc ! )

Temperatura ok. -6

Na rozgrzewkę poszła M42. Piękna we wszystkich powiększeniach. Chciałem powalczyć z trapezem ale niestety seeing nie pozwalał na wiele. W związku z Księżycem (bez problemu czytałem na mapach napisy "NGC") postanowiłem zasadzić się głównie na gromady otwarte.

Rufa:

NGC 2423- gr. otw. jasność 6,7mag, rozmiar 12'- nieduża i niezbyt bogata w jasne gwiazdy

n2423.jpg

NGC 2437 (M46) -gr. otw. jasność 6mag, rozmiar 27'- wszystkim znany obiekt Messiera. Piękne drobne gwiazdki a w gratisie planetarka.

n2437.jpg

NGC 2438 - mgł. planet. jasność 10,8mag, rozmiar 1,1'- świetnie widoczna w każdym powiększeniu. Przez chwilę myślałem że widzę gwiazdkę centralną ale jakoś tak nieco od środka... to chyba była gwiazda z M46 ;)

NGC2438.jpg

NGC 2422 (M47)- gr. otw. jasność 5,2mag, rozmiar 30' - jaśniejsza od sąsiadki i bardziej rozległa

n2422.jpg

NGC 2432 - gr. otw. jasność 10,2mag, rozmiar 7'- nieduża i słaba, dosyć ciężko wyróżnić spośród innych gwiazd.

n2432.jpg

NGC 2447 (M93) - gr. otw. jasność 6mag, rozmiar 22' - brakująca teleskopowa M-ka

n2447.jpg

NGC 2482 - gr. otw. jasność 7,3mag, rozmiar 10' - również nieduża i słabo wyróżnia się z tła innych gwiazd

n2482.jpg

Jednorożec:

NGC 2232 - gr. otw. jasność 4,2mag, rozmiar 45' - bogatsza w kilka jaśniejszych gwiazd

n2232.jpg

NGC 2215 - gr. otw. jasność 8,4mag, rozmiar 8' - słaba gromada, dosyć ciężko wyróżnić z tła

n2215.jpg

NGC 2364- gr. otw. (?)- słabo wyróżnia się z tła innych gwiazd

n2364.jpg

Bliźnięta:

NGC 2420 - gr. otw. jasność 8,3mag, rozmiar 6' - nie wiem dlaczego wydała mi się spora, większa od poprzedniczek o podobnym rozmiarze... być może dlatego, że jest bardziej zasobna w gwiazdy.

n2420.jpg

NGC 2392- mgł. plan. jasność 8,3mag - Mgławica Eskimos, prawdziwa ozdoba zimowego nieba. Wydawało mi się, że łapie zielonkawo niebieski kolor. Widoczna gwiazdka centralna.

n2392.jpg

Wielki Pies:

NGC 2204- gr. otw. jasność 8,6mag, rozmiar 10' - nieduża gromada położona malowniczo w trójkącie jaśniejszych gwiazd

n2204.jpg

NGC 2362 - gr. otw. jasność 3,8mag, rozmiar 6' - mimo niewielkiego rozmiaru wydaje się spora, zapewne przez piękne i jasne gwiazdy wchodzące w jej skład. Piękny klejnot z niebieskimi i czerwoną gwiazdą!

n2362.jpg

Zając:

NGC 1904 (M79) - gr. kulista jasność 7,7mag, rozmiar 9,6' - brakująca M-ka, widoczna granulacja (170x i 225x) ale z powodu niskiego położenia nie rozbija się na gwiazdki.

n1904.jpg

Tyle udało mi się wyłowić z zimowego nieba przy rosnącym Księżycu i zanim sprzęt całkiem pokrył się szronem.

Opisy słabe, ale nie zapisywałem nic w notatniku - to była prawdziwa gorączka poniedziałkowej nocy, wiecie jak to jest po długim poście - człowiek nie wie co obserwować  :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pierwsza udana sesja z teleskopem tego roku jest za Tobą  ;D

Ja tego wieczora też nie zmarnowałem, czesałem mgiełki z listy Herschela w Małym Lwie i jego okolicach. Łysy trochę dokuczał ale za to dopisała przejrzystość powietrza  :).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)