Skocz do zawartości

Teleskop Celestron 114 LCM


snake74

Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero zaczynam moją przygodę z astronomią, ale chciałbym już zainwestować w dobry teleskop. Znalazłem na Allegro takie cudo

http://allegro.pl/celestron-teleskop-zwierciadlany-114-lcm-komputer-i2178801084.html

I teraz pytanie - czy warto zakupić taki sprzęt? Parametry wydają mi się zadowalające, można tym pewnie precyzyjnie sterować i mają go prawie 500 złotych taniej niż inni.

Tak jak mówiłem jestem jeszcze zielony w temacie obserwacji nieba, dlatego proszę Was o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wykorzystywać teleskop tylko do obserwacji wizualnych, to radziłbym zainwestować te pieniądze, jak napisał wanderer, w większe lustro np. Syntę 8" na Dobsonie. Jeśli myślisz natomiast o astrofotografii to musisz zaopatrzyć się w teleskop na solidnym montażu paralaktycznym+silniki do obu osi.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie myślę raczej o zastosowaniu podstawowym, niestety nie dysponuje taką gotówką, żeby kupić odrazu profesjonalny teleskop. Szukam takiego kompromisu pomiędzy jakością i ceną, a ten celestron wpadł mi w oko. Myślicie, że ten teleskop mi nie wystarczy?  1000 złotych to niestety mój limit:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie myślę raczej o zastosowaniu podstawowym, niestety nie dysponuje taką gotówką, żeby kupić odrazu profesjonalny teleskop. Szukam takiego kompromisu pomiędzy jakością i ceną, a ten celestron wpadł mi w oko. Myślicie, że ten teleskop mi nie wystarczy?  1000 złotych to niestety mój limit:/

Teleskop, który poleciłem, czyli Synta 8" mieści się w twoim limicie cenowym ;)

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1379&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-203/1200_SYNTA_8_DOBSON_Pyrex

Moim zdaniem to najlepszy sprzęt do 1000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi czy Synta 8 ma jakiś statyw? Z tego co widzę - wszędzie w Internecie nie ma do niego statywów, czy gdybym chciał oglądać 'niebo' w trochę bardziej wymagającym terenie to będę musiał dodatkowo zakupić jeszcze statyw? Widzę też, że Synta jest ustawiana manualnie, a celestron 'komputerowo', które z tych rozwiązań jest praktyczniejsze i oczywiście łatwiejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż Dosbona na którym stoi synta 8" jest najlepszy i najstabilniejszy do obserwacji! idealne rozwiązanie w teren!

Statywy  małych teleskopów to trzęsące się dziadostwa!

Tu masz składnie montażu Dobsona w sekcji naszego kolegi Jacka

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi czy Synta 8 ma jakiś statyw? Z tego co widzę - wszędzie w Internecie nie ma do niego statywów, czy gdybym chciał oglądać 'niebo' w trochę bardziej wymagającym terenie to będę musiał dodatkowo zakupić jeszcze statyw? Widzę też, że Synta jest ustawiana manualnie, a celestron 'komputerowo', które z tych rozwiązań jest praktyczniejsze i oczywiście łatwiejsze?

  • Statyw Synty to ta skrzynia, na której jest powieszona tuba,
  • Duże Newtony na Dobsonie nie należą do sprzętu mobilnego, wyprawa z tym teleskopem za miasto to już prawie wyprawa ;) Z takim montażem ciężko będzie sobie poradzić na nierównym terenie, musisz więc na swoim stanowisku obserwacyjnym przygotować kawałek równego miejsca, 
  • Bez wątpienia łatwiejszym rozwiązaniem jest montaż sterowany komputerowo, jednak moim zdaniem praktyczniejsze jest sterowanie manualne. Dlaczego? Np. dlatego, że elektronikę może uszkodzić mróz ??? Sterowanie manualne jest także idealnym sposobem nauki nieba. 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaże ze sterowanie elektronicznym są kilkukrotnie droższe. A położone na nich teleskopy są niewielkie  z racji małego udźwigu statywu i montażu paralaktycznego dadzą słabsze obrazy wszystkiego.

Wiem że paralaktyk wygląda profesjonalnie, te skale kable -budzi respekt! ;D

Setki ludzi używa Dobsonów do obserwacji terenowych. Mankamentem Dobsona jest jego bryła (gabaryt) a zaletą stabilność, prostota i tania cena! Z tubą 8" montaż paralaktyczny odprowadzający stabilności montażowi Dosbona zaczyna się od 3.000zł (heq5) Lepiej zainwestować w duży teleskop na Dobsonie niż w zabawkę na statywie i paralaktyku!

Celestron 114 LCM to prawie zabaweczka nie jest nawet na  paralaktyku a jest na jakimś plastikowym ramieniu które nie grzeszy stabilnością!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem tej teleskop tutaj http://www.hama.pl/231502510000/celestron-teleskop-zwierciadlany-114-lcm?bySearch=lcm+114&searchMode=1 za 1499 złotych, na allegro mają go za 450 złotych taniej...

Dziękuje Wam za opinie, mimo wszystko chyba zdecyduję się na LCM 114, istotne jest dla mnie, że w zestawie jest ten statyw - nie wydaje mi się kiepski, fajnie też, że można tym sterować komputerowo i w komplecie dodają oprogramowanie itd. Zadzwonie jutro do tej firmy z Allegro i zamówię sobie taki teleskop, ktoś musi go sprawdzić, żebyśmy wiedzieli co to za sprzęt :) Jak tylko do mnie dotrze i go sprawdzę, napiszę Wam jak to wygląda:)

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, zadzwoniłem w poniedziałek do tej firmy z allegro, złożyłem zamówienie u jakiegoś faceta i już wczoraj popołudniu dostałem teleskop. Dostałem to w wielkim, ciężkim kartonie :) aż się trochę zdziwiłem. Powiem Wam, że jestem mile zaskoczony, w zestawie dostałem wszystko co trzeba, dokładny opis jak tym sterować, jak złożyć itd. Ten statyw z zestawu jest bardzo stabilny, na pewno wybiorę się z tym w ciężki teren. Wszystko jest bardzo solidnie zrobione, działa bez najmniejszego problemu. Szkoda, że nie ma pogody na obsewacje, ale nie mogę się już doczekać kiedy do sprawdzę w terenie. Jestem bardzo zadowolony z zakupu, fajnie, że jest taka przecena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)