Skocz do zawartości

Spotkanie Glinna k/Szczecina 09-04-2010


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem spotkaliśmy się w większej grupie i ustaliliśmy wstępnie stałe miejsce spotkań pod gołym niebem. 

Udział wzięli : Zdzisław Kołtek, Tadeusz Smela, jacek2, Ossek, tutko, bialas22(nowy).

Nowy miał okazję poznać obecne teleskopy pod względem wielkości zwierciadła i rodzaju montażu.

Sprzęt : SWDob.12", SWDob.8", lidetka, Bresser Messier N-203 LXD75 AT.

Pod oko poszły M51, M44, Mgławica Eskimos (NGC 2392) , Mgławica Sowa (inne nazwy to M97 i NGC 3587), M57, M13, M101, Triplet lwa, Mars, Saturn, M44, chichotki, jak co resztę jeszcze dopisze i wstawię zdjęcia ze spotkania.

Spotkanie w pełni udane myślę że to nie pierwsze w takim gronie

post-13-137699790388_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Za nami kolejne udane spotkanie pod gwiazdami w Glinnej. Tym razem w składzie: Heniek, Statek, Qbanos, Sagi, Jacek2.

Noc spędziliśmy głównie na wizualu. Pomimo dość jasno już świecącego Księżyca padło całe mnóstwo obiektów nie tylko z katalogu Messiera ale również NGC oraz katalogu Hicksona. Kolega Sagi skrzętnie wszystko notował więc mam nadzieję że napisze tu o naszych osiągnięciach. Heniek ze swoim Taurusem stanął na wysokości zadania i namierzał nam obiekty z prędkością GoTo x100  :) Dodam jeszcze że padł pierwszy w tym roku Veil, pomimo niskiego położenia nad horyzontem z filtrem OIII zaprezentował się wspaniale.

Dzięki wszystkim za świetne spotkanie.

Czekamy na zdjęcia oraz listę obserwowanych obiektów.

Pozdrawiam Jacek

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, dodam tylko że Heniu wypatrzył Miessiera którego on sam wcześniej nie widzał :) , nie jestem pewny ale był to chyba M69.  Padła tez jedna grupa z katalogu Abella 1656.

GoTo Henia zrobiło na mnie też piorunujące wrażenie.

Niesteny niektórzy stali bywalcy spotkań w Glinnej tym razem nie mogli przyjechać, szkoda, odbijemy to następnym razem.

Załączam kilka fotek.

Wielkie dzięki za fajnie spotkanie.

Pozdrawiam

post-118-13769980106_thumb.jpg

post-118-137699801068_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że sagi zachował notatki dla siebie, więc spróbuję odtworzyć obiekty z pamięci.

Zaczęliśmy od jednego z ostatnich spojrzeń na mgławicę w Orionie - M42. Później gromady w Woźnicy M38, M36, M37.

W Kasjopei IT cluster NGC457 i bardzo ładną NGC7789. W Żyrafie odnaleźliśmy asteryzm Kemble,s Cascade z przyklejoną małą gromadką NGC1502. Ze względu na dość znaczne rozmiary tego asteryzmu (około 3 stopni), najlepiej zaprezentował się w lornetce Jacka. W Cefeuszu podziwialiśmy gwiazdę Granat Herschela, jedną z najbardziej czerwonych gwiazd nieba.

W Herkulesie podziwialiśmy gromady kuliste M13, M92 i malutką NGC6229, a ponadto mgławicę planetarną NGC6210, którą widać jako maleńką zielonkawą mgiełkę. Markarian Chain był sztandarowym obiektem w Pannie, a na dodatek galaktyka Sombrero M104, podobała się wszystkim. Nieopodal w Kruku dostrzegliśmy Antenki, zderzające się galaktyki NGC4038 i NGC4039, niestety ledwie widoczne. W Lwie mnóstwo galaktyk - trio M65, M66 i  hamburger NGC3628, M95 i M96, M105 i NGC3371, NGC2903 i na deser Hickson44. W Psach Gończych całkiem ładna kulka M3, galaktyka kokon NGC4490 i malutka sąsiadka NGC4485, jak zawsze wir M51 i na koniec bardzo fajna grupa galaktyk Hickson68 w sąsiedztwie dosyć jasnej gwiazdy.

Warkocz Bereniki i igła NGC4565 oraz egzotyczna gromada galaktyk 1656, którą widzimy taką, jaką była zanim na Ziemi pojawiły się dinozaury!

Nie mogło zabraknąć cygara M82 i galaktyki Bodego M81 oraz pobliskiej NGC3077, wszystkie w Wielkiej Niedźwiedzicy.

Następnie dwie planetarki M57 w Lutni i M27 w Lisku. Ta ostatnia, dzięki filtrowi OIII Jacka, prezentowała się wspaniale.

We wschodzącym Łabędziu oglądaliśmy cooling tower M29, a także, przy użyciu wspomnianego filtra, pozostałość po supernowej, mgławicę Welon. W Skorpionie dwie kulki, mocno skondensowaną M80 i dosyć luźną, lecz dużą M4.

W Tarczy znakomita gromada otwarta M11. Na koniec Wężownik, rezerwuar gromad kulistych, M10, M12, M14 i rzadko oglądane M107 i M9.

Tuż przed godziną trzecią zaczęliśmy demontaż sprzętu obserwacyjnego. Do następnego razu.

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu mnie ubiegł ale że pamięta więcej niż mam napisane  ;)

to już nie mam nić do dodania poza tym że mimo księżyca obserwacje bardzo udane.

Dla mnie fajniej niż w zatomiu: spokojniej i więcej przestrzeni :)


Sowa 24" F/4.33, Paracorr VIP 2010, Nagler 20mm, ES14mm

www.astro-foto.pl/index.php/obserwacje-wizualne/sowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 2 miesiące później...

Ja działam na balkonie. Testów ciąg dalszy. Ale wczoraj była piękna nocka! A dzisiaj mają być cirrusy wg prognoz.

Właśnie a ja byłem w pracy na nockę  >:( może dzisiaj chociaż po testuję ?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024