Skocz do zawartości

Problem z szukaczem


HasztakNajs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

od nie dawna jestem posiadaczem tego o to teleskopu https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html

Mój problem polega na tym, że szukacz który tutaj dostałem razem z tym teleskopem daje niewyraźny obraz, a mianowicie wygląda tak jak w teleskopie byśmy patrzyli np. na Jowisza albo na gwiazdę z niewyostrzonym obrazem(nie wiem czy to jest dobry przykład ale mniej więcej tak to wygląda)

I moje pytanie brzmi czym to jest spowodowane? Teleskop stał w garażu, gdzie warunki panowały takie jak na dworze więc zdążył się schłodzić odpowiednio bo przez teleskop widziałem wszystko ładnie problem jest z szukaczem, gdy próbowałem namierzyć Urana to miałem problem bo raz nie widzę go nieuzbrojonym okiem dwa korzystam z programu stellarium do sprawdzania gdzie dane obiekty które mam zamiar obserwować są i mój sposób polega na tym, że patrze w którym gwiazdozbiorze są i po wybranych gwiazdach lecę szukaczem mniej więcej w miejsce gdzie powinien się znajdować i tutaj mam problem, ponieważ ciężko mi jest odróżnić czy patrzę właśnie na tą gwiazdę co trzeba czy nie i wczoraj gdy pogoda dopisała nie udało mi się go znaleźć.

Nie mam za bardzo pomysłu co może być nie tak, dlatego zwracam się do was o radę co może być z nim nie tak.

GSO 12 dobson deluxe 
ESy 30mm 2", 14mm, 6.7mm, 4.7mm
Filtr Astronomik H-Beta i OIII 2"
Filtr planetarny GSO pomarańczowy 1.25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szukaczu, tak jak w teleskopie, też ustawia się ostrość. Ustawiałeś?

Pozdrawiam.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ustaw teleskop w dzień i skieruj szukacz na jakiś bardzo odległy obiekt, (wieża, latarnia, drzewo) na horyzoncie. Musisz w szukaczu, przy jego obiektywie poluzować i odkręcić trochę, pierścień kontrujący. Następnie patrząc przez okular, obracać w jedną lub drugą stronę obiektywem szukacza, ustawić ostrość by obraz był najbardziej wyraźny. Dokręć pierścień kontrujący do obudowy obiektywu. Możesz operację powtórzyć ostrząc obraz na Księżycu. Powodzenia i udanych obserwacji :)

sk_dobson_8_pyrex_7.jpg

  • Like 3

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pomogło nie wiedziałem nawet, że w szukaczu też trzeba ustawić ostrość :) nawet w instrukcji nic o tym nie napisali, cóż przynajmniej teraz wiem.

Dziękuje za pomoc i udanych obserwacji.

GSO 12 dobson deluxe 
ESy 30mm 2", 14mm, 6.7mm, 4.7mm
Filtr Astronomik H-Beta i OIII 2"
Filtr planetarny GSO pomarańczowy 1.25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)