Skocz do zawartości

Focenie bez guidingu


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Jaki jest efektywnie dlugi czas ekspozycji jaki mozna zastosowac przy fotografowaniu DSow nie posiadajac mozliwosci guidingu? Czy przy poprawnym ustawieniu montazu na Polarna i ogniskowej ok 1000mm mozliwe jest wykonanie zdjecia powyżej 2min aby gwiazdy byly punktami? Prosze o opinie w tym temacie.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JaLe

Mam pytanie. Jaki jest efektywnie dlugi czas ekspozycji jaki mozna zastosowac przy fotografowaniu DSow nie posiadajac mozliwosci guidingu? Czy przy poprawnym ustawieniu montazu na Polarna i ogniskowej ok 1000mm mozliwe jest wykonanie zdjecia powyżej 2min aby gwiazdy byly punktami? Prosze o opinie w tym temacie.

Wszystko zależy od  montażu w jaki zainwestujesz.  Ostatnio na AP prezentowane są montaże ASA - które  nie potrzebują w ogóle guidingu - ich cena jednak osiągalna jest tylko dla bardzo bogatych ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, wszystko rozbija sie o pieniadze :-). Moj montaz to eq3-2 i tak sie zastanawiam czy jesli bardziej przyloze sie do dokladnego ustawienia na Polarna to czy jestem w stanie uzyskać nieco dluzsze czasy. Do tej pory nie posiadalem lunetki biegunowej i robilem zdjecia ok 2minutowe, powyzej tego czasu gwiazdy byly juz oczywiście kreskami. Teraz mam juz lunetke i tak sie zastanawiam jakie czasy moznaby uzyskać jak w miare dokladnie ustawi sie taki montaz. 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty test ustaw montaż jak najdokładniej na polarną metodą fotograficzną i zrób fotkę. Bo ciężko jest tak dywagować bo każdy montaż nawet w obrębie tego samego numeru się różni.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście ze bez testow sie nie obejdzie :-). Ale bardziej spodziewalem sie odpowiedzi: "chocbys na rzesach stanal dluzszych czasow niz 3min bez gudingu nie osiagniesz, ale probuj, probuj, ucz sie" ;-)

Nie ma takich odpowiedzi bo każdy dysponuje innym sprzętem i w obrębie jednego montażu jakością. Jeden zrobi 3min. drugi 4min. ot cały dylemat.  ;)

Np. montaż statka MEADE LXD-75 na forach został okrzyknięty że się nie nadaje do astrofoto, ale w dobrych rękach może długo posłużyć.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat zly przykĺad, Tadek z parapetu z reki  robi lepsze zdjecia niz ja z mojego montazu ;-)

Nie zrozumiałeś sensu przykładu a nie był on porównaniem do twojego setupu.  ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, wszystko rozbija sie o pieniadze :-). Moj montaz to eq3-2 i tak sie zastanawiam czy jesli bardziej przyloze sie do dokladnego ustawienia na Polarna to czy jestem w stanie uzyskać nieco dluzsze czasy. Do tej pory nie posiadalem lunetki biegunowej i robilem zdjecia ok 2minutowe, powyzej tego czasu gwiazdy byly juz oczywiście kreskami. Teraz mam juz lunetke i tak sie zastanawiam jakie czasy moznaby uzyskać jak w miare dokladnie ustawi sie taki montaz.

2 minuty na eq3-2 z ogniskowa 1000mm bez poruszenia gwiazd - to chyba trzeba Ksiege Rekordow powiadomic :)

na serio, to chyba musiales miec bardzo duzo szczescia, ze taki czas udalo ci sie osiagnac. jak regularnie taki efekt udaje sie osiagnac? kazde zdjecie, czy 1 na 5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej bedzie ciezko z 5 minutami z taka ogniskowa. byc moze twoj montaz ma wyjatkowo maly blad okresowy i dokupienie lunetki na pewno pomoze uzyskac wieksza powtarzalnosc wynikow, ale bylbym zaskoczony jakby udalo ci sie powyzej 2 minut wyskoczyc.  innym rozwiazaniem bedzie zabawa z mniejsza ogniskowa. obiektyw 200mm da ci o wiele wieksze szanse na 5cio minutowe czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)