Skocz do zawartości

Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-3-2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam zamierzam kupić montaż eq3-2 http://www.astrokrak.pl/68-monta-paralaktyczny-sky-watcher-typ-eq3-2-.html żeby zamontowac na nim tube synty 6" lecz wpadła mi w oko pewna promocja http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1651&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-90/900_EQ-3-2. Czy to ten sam montaż i czy warto dolożyc do ceny samego montazu 100 zł i kupic ten z refraktorkiem i barlowem ktorego i tak zamierzałem kupic? Mysle o tym refraktorku jako mobilnym zamienniku do synty na krotkie wypady obsrwowanie przyrody a może o pózniejszej odsprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiej tubie syny 6" piszesz? O 150/750 czy 150/1200  :P

1 wariant ) Refraktor o ogn. 900mm nie będzie wiele mobilniejszy od krótkiej synty. W tym przypadku refraktorki krótkie: 80/400 lub 102/500 będą mobilne! Tu lepiej kupić eq3-2 używkę na giełdzie

2 wariant ) Jeśli to synta 6" z Dobsona to eq-3-2 będzie zbyt leciutki do takiej długiej tuby. Tu zastosował bym eq5

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiscie masz, racje ale nie zamierzam kupowac jakos specjalnie refraktorka po prostu ten eq3-2 z refraktorem kosztuje praktycznie tyle samo co sam montaż a giełde obserwuje od m-ca i dostac uzywany eq3-2 graniczy z cudem. Mam tube synte 150/1200 i tez wolałbym kupic eq5 ale mnie po prostu na niego nie stac bo kosztuje 2 razy tyle co eq3-2. Wiec mam wybor albo zadowolic sie eq3-2 i liczyc ze jakos do wizuala bedzie dobrze albo odlozyc tube do szafy i dac sobie spokoj z astronomią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec mam wybor albo zadowolic sie eq3-2 i liczyc ze jakos do wizuala bedzie dobrze albo odlozyc tube do szafy i dac sobie spokoj z astronomią.

Zrób sobie montaż Dobsona!!! Kilka deseczek i sprawa załatwiona.

Eq3 to będzie inwestycja chybiona bo nie stłumisz drgań tak długiej tuby na tak słabym montażu!

Pamiętaj! Taka tubę trzeba jeszcze wyważyć. Ja sobie tego nie wyobrażam.  Nie pisz tylko tylko ze Ci Eq3-2 pod 1,2m tubę doradzono na FA  :D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić rozkładany montaż Dobsona. To nie jest wielki problem. My tu nie mówimy o seryjnej konstrukcji ale o ATM.

Powtórzę to po raz ostatni Twoja tuba jest zbyt długa na eq3, załatwiasz osie - o drganiach nie wspomnę!

Powodzenia!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie montaż dobsona u mnie sie nie sprawdzi ze względu na rozmiary, przechowywanie klopoty z transportem itd. Wszyscy "fachowcy" z forum  o co by zapytac i tak na koncu polecaja dobsona 8" a wszystko inne to albo zabawki ktorych nie  warto kupowac albo kosztuje tysiące. Cóz zatem nie ma sensu bez worka pieniędzy nawet podchodzic do astronomi. Dziekuje za porady i za skuteczne wybicie mi tego hobby z głowy.

Zycze udanych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie montaż dobsona u mnie sie nie sprawdzi ze względu na rozmiary, przechowywanie klopoty z transportem itd. Wszyscy "fachowcy" z forum  o co by zapytac i tak na koncu polecaja dobsona 8" a wszystko inne to albo zabawki ktorych nie  warto kupowac albo kosztuje tysiące. Cóz zatem nie ma sensu bez worka pieniędzy nawet podchodzic do astronomi. Dziekuje za porady i za skuteczne wybicie mi tego hobby z głowy.

Zycze udanych obserwacji.

Dawno nie słyszałem takich bredni. Znam ludzi którzy czeszą galaktyki o jasności  nawet 10mag Skyluxem z Lidla i maja już wiele zaliczonych obiektów na własnym koncie.

Astronomia to nie lans na sprzęt ale pasja, która jest w nas i  nie jest  przedłużeniem naszego ego!

Widzę że  chcesz by Twój telep wygladal profesjonalnie z tymi gałkami, mechanizmami  i pokrętłami!

A starczy zwykła skrzynka, która obraca się  w poziomie i w pionie. Ścianki tej skrzynki można przecież zrobić rozkładane tak, że odkręcisz podstawę i ścianki boczne. Nie ma niczego genialniejszego w swej prostocie niż Dobson! Takie coś stolarz zrobi ci za ile ? Za 150zl ? ::)

A synta 15cm na dobsie pobije na łeb mały refraktorek, który podlinkowałeś wyżej! 

A propo's dostałeś sama tubę bez montażu Dobsona? Czy tylko jest zbyt duży wiec chcesz go spylić?

A może nie wygląda dość profesjonalnie?  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem sama tube bez dobsona, ta napewno stolarz bedzie wiedział jak wykonac montaz dobsona wklei mi teflon czy tam zalozy lozyska zamontuje  teleskop wywazy macie tam zdolnych stolarzy. Moze tobie ktory ma z tym do czynienia od lat wydaje sie to dziecinne ale jesli ktos nie widział na oczy tego montazu to zareczam ze nie wie jak to zrobic. Co do ceny to pawlacz robiłem sobie sam bo stolarz zazyczył sobie 250 zł a chyba montaz jest troszke bardziej skomplikowany. Po prostu z waszych wypowiedzi wynika że dobson to lekarstwo na cale zlo i jakos nikt nie doradził mi nic innego zawsze porady koncz a sie na dobsonie. Nie pamietam juz kto ale ktos napisał bardzo fajnie żę njalepszy teleskop to nie ten najmodniejszy najdroższy profesjonalny tylko ten ktory bede najczesciej uzywał a jestem pewien ża skladany za kazdym razem dobson w mooim przypadku nie bedzie czesto uzywany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I chyba kolego masz racje! Ja wiem ze Synta 8" na Dobsonie to zdaje sie najpopularniejszy zestaw wsrod astroamatorow ale ja jestem bardzo zadowolony z mojego metrowego refraktora na eq 3-2. Wspanialy do planet i w wizualu i foto (mozna przejzec moje fotki na FA) a i dso tez mozna sfotograofowac (tez fotki na FA)

:-). Kupilem eq3-2 bo na eq5 nie bylo mnie stac.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc niema co dramatyzowac i zniechecac się do astronomii tylko próbować pracowac na tym na co nas stać, ja własnie tak robie i swietnie się bawię:)

Dzieki jak  dla mnie Twoje zdjecia planet bomba takie widoki wystarczylyby mi napewno na poczatek przydody z astronomią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki jak  dla mnie Twoje zdjecia planet bomba takie widoki wystarczylyby mi napewno na poczatek przydody z astronomią.

pamietajmy jednak ze to sa zdjecia a nie widok w okularze:) Ludzkie oko jest ułomne i nie zobaczy tych pieknych barw M42, galaktyk itp dlatego robimy zdjecia aby zobaczyc więcej i piekniej, cieszymy się ze zobaczymy delikatna mgiełke jakiejs galaktyki bo zdajemy sobie sprawę na co patrzymy i TO nas podnieca;)
  • Like 1
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)