Skocz do zawartości

Szukacz do teleskopu


stenku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Teleskop Celestron C8 SCT.

Potrzebuję szukacza optycznego, ale takiego, żebym mógł używać go również jako przenośną lunetkę obserwacyjną. Nie chcę już wydawać pieniędzy na lornetkę (wiem, że tak najlepiej), a szukacza potrzebuję tak, czy inaczej. Zdaję sobie sprawę, że temat szukaczy był już poruszany na wielu forach, ale teraz pytanie mam do konkretnych modeli, mianowicie:

TS 50mm ? 405 zł.

http://astromarket.pl/akcesoria/szukacze/szukacz-ts-50mm-z-mocowaniem-na-okulary-1-25-cala-i-uchwytem.html

TS 60 mm ? 585 zł.

http://astromarket.pl/akcesoria/szukacze/szukacz-ts-60-mm-z-mocowaniem-na-okulary-2-cale-i-uchwytem.html

TS 80 mm ? 849 zł.

http://astromarket.pl/akcesoria/szukacze/szukacz-ts-80-mm-z-mocowaniem-na-okulary-2-cale-i-uchwytem.html

Ceny nie są małe, niestety (mój budżet, najlepiej poniżej 500 zł., ale wiadomo, za coś o wiele lepszego można czasem dopłacić).

1. Czy Waszym zdaniem opłaca się kupować szukacz za prawie 850 zł. tylko do szukania punktów na niebie i jako lunetka przenośna?

2. Czy tym szukaczem, w ogóle, znajdę coś na niebie? Podobno zbyt duże szukacze nie ułatwiają życia, ale: czyt. 3.

3. Pole widzenia zależne jest od okularów, bo wszystkie szukacze mają wymienne okulary. Zakładając kątówkę 90 stopni, będę miał też nie odwrócony obraz. Czy to jest duży plus w szukaczach? Czy można traktować taki szukacz jak malutki teleskop przenośny?

4. Jaki inny (tylko optyczny) szukacz polecacie w tych cenach?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pozycję nr 2 czyli TS 60. B. dobry szukaczyk z 2" wyciągiem z redukcją na 1,25" w komplecie, sprawdza się jako lunetka, z kątówką 2" również. Najważniejsze jest jednak to, że z powodzeniem można go używać jako guidera - sam to robię. Niedawno był na giełdzie, tylko nie pamiętam, której za około 400 zł. Polecam  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Można też wykonać taki szukacz samodzielnie, jeśli się ma choc trochę zdolności do majsterkowania.Podzespoły (obiektyw 80mm wraz z celą-90zł, wyciąg od newtona 70zł, kątówkę 80zł ,laser 85zł)kupując na giełdzie ,mnie kosztował 400zeta ,wraz z laserkiem i jego mocowaniem atm(laser jest b. pomocnym uzupełnieniem szukacza ,szczególnie kątowego).Oczywiście musiałem znależć taniego tokarza.Też mam katadioptryka( MN) ,i zanim on się wychłodzi ,to tym ,,szukaczykiem" umilam sobie czas przeglądając niebo.

post-842-137699854096_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)