Skocz do zawartości
astrobonq

Szybkie randez-vous z wczesnowiosennym niebem

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna relacja, ale z tym rozbiciem M13 do samego środka to tak trochę, hmm, zbyt optymistycznie chyba... ;) No bynajmniej u mnie achro 150 mm nie daje rady. Owszem, obrzeża, ale centrum to dopiero lusterko 250/300 mm w drobny mak rozwala.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No dobra, może się lekko zagalopowałem. Nie było to takie ewidentne rozbicie. W obrazie kulki dominowała - jak to ktoś fajnie określił - jej puchatość. Czyli przede wszystkim była to duża, okrągła chmura.

Jednak dotychczas, gdy podchodziłem do niej z większym jak na mój achromacik powiększeniem 89x, to pojedyncze gwiazdy widziałem tylko po bokach. Na dodatek mniej było, jak to określić.. farszu :D Czyli chmura była mniej wyraźna. Teraz, przy powiększeniu 120x mimo mniejszej źw gwiazdki mieniły się nie tylko po bokach ale i w środku, zaś w tle było również więcej farszu. Całą robotę odwalił tu Vixen, który mojego nieszczęsnego ESa po prostu rozłożył na łopatki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No ilu obserwatorów, tyle punktów widzenia. Mam na myśli SSW - robiłem swego czasu test porównawczy i moim zdaniem ESików i Vixenów nie dzieli żadna przepaść jakościowa. Przeciwnie, obrazy generowane przez nie oceniłem jako zbliżone (konfrontowałem SSW 7 mm i ES 6.7 mm).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ten SSW 5mm jakoś wyjątkowo dobrze współpracuje z moim telepem. Na Księżycu też ciekawe rzeczy pokazuje. Dużo łatwiej, niż w ESie jestem w stanie złapać ostry obraz.

Co do SSW 14 i 10mm to rzeczywiście nie odstają jakoś wyraźnie od moich ESów 11 i 16mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta