Skocz do zawartości

astrobonq

Użytkownik
 • Zawartość

  229
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

142 Excellent

O astrobonq

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny 02.11.1987

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Warszawa

Ostatnie wizyty

654 wyświetleń profilu
 1. Obowiązek wyborczy spełniony. Zdjęcia są przepiękne, gratuluję wszystkim autorom.
 2. Już 02 Lutego zakrycie Saturna przez Księżyc. Zjawisko rozpocznie się o 06:59, więc obserwacje na szybko jaśniejącym niebie mogą być utrudnione. 

  1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
  2. Panasmaras

   Panasmaras

   Zapowiada się piękna atrakcja zimowego zlotu! Oby tylko pogoda dopisała!

  3. Charon_X

   Charon_X

   dobrze wiedzieć, a myślałem, że tylko zaćmienie księżyca w tej części roku. 

  4. Karol_C

   Karol_C

   Na pewno nie. W każdym roku jest kilka ciekawych zjawisk.

 3. astrobonq

  Dobson 8, Mak 127 czy ED 100?

  Zdarza się, tu masz więcej info.
 4. astrobonq

  Dobson 8, Mak 127 czy ED 100?

  Archeolog się znalazł 😛 Konfiguracja sprzętowa jest aktualna. Jeśli ktoś szuka mobilnego sprzętu do DSów to 120/600 na az4 to zestaw, który z czystym sumieniem mogę polecić. Teleskop + montaż ładuje do torby, która waży jakieś 8-9kg. W drugą rękę walizeczka na kątówkę i okulary. Do plecaka inne graty typu mapy, latarka, zapas pączków itp i całość znoszę do auta na jeden raz. Przez 120mm soczewki już co nieco widać. Jasne DSy pokazują przynajmniej tyle detalu, co Newton 150, choć w tym drugim mamy nieco większe powiększenia dostępne. No i te szerokie pola... z Maxvision 28mm mam bodajże 3,13 stopnia pola widzenia, a da się wycisnąć jeszcze więcej (np z Luminosem 31mm 82 stopnie wychodzi 4,2 stopnia). Praktycznie cała Andromeda mi się mieści, Plejady bez problemu, można też łowić takie kwiatki jak np zbliżenie komety Giacobini-Zinner do M36. Szerokie pola rządzą Tańszą i przy okazji lepszą do US alternatywą może być właśnie Newton 150/750. Tylko jedna uwaga odnośnie krótkiego achro - ten sprzęt wymaga dobrej jakości kątówki i okularów, a to niestety kosztuje. 90/900 dawno sprzedałem i jakoś za nim nie tęsknię
 5. astrobonq

  Dobson 8, Mak 127 czy ED 100?

  Jakbym nie miał co zrobić ze sporą ilością pieniędzy, to sprawiłbym sobie jakąś duża kratownicę do masakrowania DSów. Nic nie zastąpi dużej apertury pod ciemnym niebem. A że nie byłbym w stanie zrezygnować z szerokiego pola, to jako uzupełnienie zafundowałbym sobie lornetę, coś w okolicach 15x70 żeby było mobilnie. Albo po prostu zostawiłbym sobie achro 120/600.
 6. astrobonq

  Bino 80mm, jaki montaż?

  5kg dla az4 to optymalna waga, mi chodziło bardziej o gabaryty. Przy takim układzie to może się nawet sprawdzić. Jak chcesz to zamocować na montażu?
 7. astrobonq

  Kupno pierwszego teleskopu

  Bardzo. Z okularem 28mm 68stopni mam rzeczywiste pole widzenia 3,13 stopnia. A da się wycisnąć jeszcze więcej. Aktualnie zaczyna mi jednak brakować apertury i zastanawiam się nad przesiadką na achro 150/750.
 8. astrobonq

  SW 80/400, WA-66 9mm + akcesoria

  Wszystko sprzedane.
 9. astrobonq

  Bino 80mm, jaki montaż?

  Takie bino będzie szersze niż lorneta o podobnej aperturze, nie widzę tego na az4. Najlepiej chyba będzie powiesić taki sprzęt na montażu widłowym.
 10. astrobonq

  Nikon Action Extreme 12x50 - pierwsze wrażenia

  Mam Nikona 10x50 ex i jestem z niego zadowolony. Jako uniwersalna lornetka do wszystkiego sprawdza się dobrze a i w nocy daje niezłą jakość. Ja do obserwacji zdejmuję okulary żeby objąć wzrokiem całe pole. Jakiego monopoda używasz? Jest stabilnie, bez drgań? Obserwujesz na siedząco?
 11. astrobonq

  Kupno pierwszego teleskopu

  Wiele osób demonizuje dobsony ze względu na ich wielkość. Powiem tak: jak kupiłem mój pierwszy teleskop czyli 90/900 na az3 to on wydawał mi się duży, nie mówiąc już o dobsonie który jawił mi się jako absolutnie niepraktyczny klamot. Potem pierwszy raz spojrzałem przez 10" i był opad szczęki. Niedługo potem jeszcze większy opad szczęki po spojrzeniu przez 16". Kilka miesięcy temu na obserwacjach pojawiło się 20" i znowu zbierałem szczękę (zresztą do dziś mnie boli). W międzyczasie przesiadłem się na 120/600 na az4. Dla mnie to idealny kompromis między mobilnością a możliwościami. Ktoś może spytać czemu nie dobson skoro szczęka wciąż boli? Mało miejsca w mieszkaniu, mały bagażnik w aucie, z reguły brak miejsca na parkingu pod blokiem i konieczność przenoszenia sprzętu czasami 200-300m. Ale duże zwierciadło cały czas mnie męczy i pewnie kiedyś sobie takie sprawię. Tym bardziej, że z rozmiarami sprzętu można się oswoić. W tej chwili takie 8" wydaje mi się małe i lekkie. Rację mają ci co piszą, że dobry teleskop to taki którego będziemy używać. Trzeba samemu sobie odpowiedzieć na pytanie czy będę w stanie często używać danego sprzętu. Czy mam na to warunki i do czego sprzęt ma służyć. Tak samo jak koledzy radzę znaleźć lokalsów ze sprzętem i się z nimi spotkać, to najszybsza droga do teleskopowego oświecenia.
 12. astrobonq

  SW 80/400, WA-66 9mm + akcesoria

  Są chętni na szukacz i dovetail, reszta aktualna.
 13. astrobonq

  SW 80/400, WA-66 9mm + akcesoria

  aktualne
 14. astrobonq

  Dobson 8, Mak 127 czy ED 100?

  Ja prawdę mówiąc nie zauważyłem wyraźnej różnicy w jakości między moją 120tką a twoim edkiem. Jakby się przyjrzeć brzegom, pewnie w edku byłoby bardziej płaskie pole. Punktowość gwiazd była w moim odczuciu podobna. Za to różnica w zasięgu była już odczuwalna na korzyść 120tki.
 15. astrobonq

  Dobson 8, Mak 127 czy ED 100?

  Ten AZ5 zbiera raczej kiepskie opinie ze względu na mechanikę. Do ED80 w zupełności wystarczy AZ4.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)