Skocz do zawartości

Czy można zobaczyć pulsar.


wtpk

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem że w m1 jest pulsar o jasnośći 16mag  czy można go zobaczyć  przez duży amatorski teleskop. Oczywiście wiem że gwiazda nie będzie migała ale satysfakcja

wielka. Jeśli jest jakiś jaśniejszy pulsar to proszę napisać i dziękuję za odpowiedzi może moje pytanie wyda się głupie ale jestem dopiero początkującym.

GSO 12, Nikon Action VII 10x50 cf  Okular Plössl GSO 9mm 1,25" GSO SV 30mm 2" Explore Scientific 14mm 82? HR planetary 6mm  pocket sky atlas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką mgiełkę zobaczysz spoglądając przez teleskop 14 - 16"  ;)

TAAAAA..tylko jemu chodzi o to co w środku pozostało  :)

Czyli jak powiedział: Fredrick Jenet o coś co zawiera  całą masę  Słońca schowaną w czymś o wielkości Bostonu. :D

To kosmiczne latarnie które na wzór morskich  omiatają wszechświat cienką wiązką  promieniowania radiowego o wysokiej częstotliwości, stąd bardziej możemy je "nasłuchiwać niż oglądać"  :)

Ale....Jacek przytoczył wyżej mgławicę Krab (M1). Idąc za Tomem Trusockiem w jego artykule Small Wonders czytamy:

Powinienem zaznaczyć, że pulsar jest prawdopodobnie odrobinę poza zasięgiem większości miłośników astronomii. W The Messier Objects, Steven James O'Meara melduje dostrzeżenie pulsara w 20" teleskopie, ale jedyne inne raporty jakie udało mi się znaleźć dotyczyły obserwacji teleskopami o połowę większymi! Tym niemniej na szczęście, mgławica sama w sobie bardzo pociąga obserwatorów, powiedzmy to sobie, ze skromniejszymi teleskopami.

Stąd zapewne nie mamy zbytnio szans z czymś Wielkości Bostonu widzianym z odległości  6,3 tyś lat świetlnych i wirującym 30 razy na sekundę ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest i druga strona medalu - przestroga dla nowych astroamatorów.

Nie wyobrażajmy sobie widoków astrofotek,  po włożeniu nawet najlepszych okularów do wyciągu  :o 

Niestety - jak napisał Ignis - ta potega nowoczesnej astrofotograii - ,,bije" nasze ślepka na przysłowiowy łeb  :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi dotychczas nie przypuszczałem że można zobaczyć pulsara.

Ale po przeczytaniu o tym w mgławicy kraba miałem malutką nadzieję że taką 12 by go zobaczył.

No cuż trzeba zacząć zbierać na 20 :D

GSO 12, Nikon Action VII 10x50 cf  Okular Plössl GSO 9mm 1,25" GSO SV 30mm 2" Explore Scientific 14mm 82? HR planetary 6mm  pocket sky atlas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)