Skocz do zawartości
KrisQ

Szuflada na filtry z mocowaniem do Canona

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Czy ktoś z szanownych użytkowników forum, miał bliższy kontakt z taką szufladą od TS Opitcs ? Z opisu wynika, że wsuwana szufladka ma mocowanie pod filtry 50 i 50,4 mm, bez oprawki. Ciekaw jestem, czy dało by się tam zamontować oprawiony filtr 2" (nisko profilowy) ? Stosując flattener, nie mogę wstawić w tor optyczny mojego refraktora koła filtrowego, gdyż back fokus wynosi tylko 55 mm. BF Canona, to 44 mm, więc ta szuflada (szer. 9 mm) umożliwiałaby stosowanie filtrów, bez wyjmowania flattenera z wyciągu. Może dało by się dorobić na drukarce odpowiednią szufladkę z gwintem 2". Tylko cena trochę odstrasza...

tsfekeos-filterschublade-9mm-gross.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wysłałem zapytanie do producenta, bo dostępna jest sama szufladka z gwintem pod 2". Na zdjęciu widać, że jest dość wysoka... Jak otrzymam odpowiedź, to napiszę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Otrzymałem odpowiedź od pana Michael'a Paur z TS Optics. Ta szufladka z gwintem 2"jest za wysoka. Pozostaje ewentualny wydruk na drukarce 3D, lub zakup dedykowanych filtrów, bez oprawki. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zdecydowałem się na zakup tej obudowy, jak również filtra UHC-S o średnicy 36 mm i szufladki do niego.  Po 2 dniach, wszystko było już u mnie.  Całość jest wykonana z wyczernionego galwanicznie aluminium, solidnie i precyzyjnie. Po zamocowanie do body mojego Canona, filtry wsuwane są od spodu, co stwarza niebezpieczeństwo przypadkowego upuszczenia filtra. Mam koncepcję jak temu zaradzić. Między flattenerem a obudową szuflady, wstawiłem teflonowy pierścień o grubości 1 mm, by back fokus był równy 55 mm. Teraz muszę uzbroić się w cierpliwość, by przetestować nowy nabytek.  Jak zawsze w przypadku nowego zakupu, pogoda jest do d... 

20190520_132344.jpg

20190520_132514.jpg

20190520_132715.jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hahaha! I skąd my to kurnia znamy!!! Jak kupiłem teleskop to kuźwa dwa miesiące czekałem na solidną dziurę w chmurach! Apropo zakupu, wygląda to solidnie. 

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Trochę dłubania i zabezpieczenie szufladki przed wysunięciem gotowe. Wiem, wiem... Zawsze istnieje ryzyko jej upuszczenia przy zmianie filtra, zwłaszcza zimą no i większa podatność na pyłki i zabrudzenia. Koło filtrowe pozbawione jest tych wad, ale coś za coś. Być może sam zabiorę się do zbudowania koła filtrowego grubości 10 mm ? Pomysł jest, czas też, ogranicza mnie tylko moja wyobraźnia. :)

20190521_150827.jpg

20190521_150854.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oto pierwsza próba NGC 6960 z filtrem Baader UHC-S, stack 10x180s + 10x180s na ISO 1600. Ciężko mi wyciągnąć kolory, bo mam tylko Lightroom'a i zbyt mało materiału. Spróbuje jeszcze z filtrem O III i H-alfa. Zobaczę co mi z tego mi wyjdzie. Wszelkie sugestie mile widziane. :)

NGC6960-3.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta