Skocz do zawartości

Hihoty czyli gromada podwójna Perseusza!


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Ma wiele nazw Hihoty  (h i X Persei )  gromada podwójna, NGC 884 i NGC 869, Caldwell 14 ..Co tu dużo mówić - jest cudowna

To prawdziwy klejnot północnego nieba. Chyba każdy ją zna. Na pokazach nieba często laicy pytają mnie co to za biała chmurka na północy. Gdy mówię "Chichoty" często z uśmiechem-  zawsze podobne reakcje adwersarza- ta nazwa wywołuje zwykle  pozytywne emocje, a czasem  chichotanie szczególnie u dzieci!

Co tu wiele mówić....są naprawdę przepięknym obiektem do obserwacji gołym okiem. Urzekają w lornetce. Przysłowiowe zęby pokazują dopiero -  większej apreturze, pod ciemnym niebem. To obrazy mogące wywołać (w sprzyjających warunkach)  opad szczęki! Obserwacja gromady :  pozwala wyłowić  mnogość gwiazd nawet widzianych w wprost,  niemal  z  doskoku, bez większej akomodacji wzroku.  Drugie tyle możemy wychwycić po uspokojeniu fotonów na naszej źrenicy  a zerkaniem jeszcze więcej.. Wyzerkiwałem dziś  nawet 11tki pod moim niebem wiejsko-miejskim! Nanosiłem je może z 20 minut, wyłuskując sukcesywnie z czeluści! W domu patrząc na zdjęcie długoczasowe zauważyłem, że ciężko określić które z nich to te jaśniejsze a które te ulotne; tym bardziej, że nie odwzorowałem perspektywicznych odległości (faktycznych  względem siebie ). Jednak ogólny kształt tej wspaniałej parki  myślę  oddałem! Celowo nie ingerowałem graficznie  w kształt gwiazd (tylko inwersja)- w przypadku gromad to trochę nieetyczne ;) Toż to  by było zabójstwo szkicu tej cudownej gromady!

Jesienią, w listopadzie, w godzinach popołudniowych znajduje się  w miejscu gdzie mam (w mym ogrodzie) najmniejsze zaświetlenie nieba, wisi na tyle nisko,  że do  Capelli 41 nie muszę używać stołka a na tyle wysoko, że obraz nie ulega zniekształceniu!

Piękne, klasycznie, niemal rasowe  gromady. Uwielbiam  szczególnie  tą z lewej (niżej) NGC 869 (w obrazie Newtona).  Pierwsze co się nam rzuca w oczy to dwie jasne gwiazdy z majaczącymi spajakami, jedna z gwiazd obsypana jest kaskadami słabych gwiazdeczek a  jej szczyt wieńczą dwie złamane gwiezdne podkowy!

Dla mnie to bombowy efekt. Obie gromady możemy wpisać w kopnięta ósemkę lub jak podobno uważał Bayer literę "X", widział w tej literze światła połączonych gromad bliźniaczych.

Do szkicu użyłem Mojego Newtona, oraz dwóch okularów SWAN 40mm oraz UWA SW 22mm oba o polu 70 st!

Szkic to właściwie kompilacja wrażeń estetycznych i wyłapanych szczegółów w powerach 82 i 45x

Zachęcam do obserwacji Chichotków -warto!

post-2-137699869505_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie naszkicowales ''kociej lapki'' 8)

Od niej zacząłem  ;) ale w miarę wychwytywania następnych gwiazd  zginęła gdzieś pod nimi. Powinienem je później w domu wyróżnić grubsza kropką!

Ale ze szkicami jest tak: najpierw podchodzimy pod okular i widzimy najjaśniejsze składniki i mgłę . Potem z mgły wyłaniają się gwiazdy następnie (w  miarę adaptacji wzroku) dostrzegamy już te słabiutkie gwiazdki widoczne tylko zerkaniem czyli 11+ :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)