Skocz do zawartości

M42 Wielka Mgławica w Orionie


Rekomendowane odpowiedzi

Sporo się załapało jak na 15s klatki - przy jakim ISO robiłeś? Flaty na pewno się przydadzą, bo widać nierówną barwę tła. W środku całość jest bardziej zielona, na brzegach wpada we fiolet. Jak fotografowałem takim newtonem flaty robiłem latarką przez kilkukrotnie złożoną koszulkę :)

Wg mnie niepotrzebnie stosujesz biasy i darki jednocześnie. Robienie biasów ma sens tylko w dwóch przypadkach:

  1. kiedy chcesz skalować klatki dark z temperaturą. Ale po pierwsze trzeba jakoś mieć w miarę stabilną temperaturę matrycy. A po drugie na matrycach CMOS skalowanie darków to loteria. W przypadku matryc CCD zazwyczaj wszystko ładnie się sumuje i dzieli i można kalibrować książkowo. W CMOSach już tak nie jest i zarówno elektronika jak i oprogramowanie ingeruje w sygnał. 
  2. Drugi scenariusz kiedy biasy są potrzebne, to kiedy używasz krótko naświetlanych klatek flat. Ale generalnie lepiej i tak stosować dark flaty - czyli darki do flatów naświetlane z takim czasem jak flaty. Tak czy inaczej, jak już będziesz robił flaty, to musisz je kalibrować - albo biasami, albo dark flatami. 

Ale w Twoim obecnym przypadku biasy są zbędne i wprowadzają niepotrzebny szum do materiału. Darki w zupełności wystarczą, tylko że przy 890 klatkach po 15s przyda się darków jak najwięcej. A próbowałeś złożyć materiał bez kalibracji w ogóle?

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/12997-kamerki-cmos-ustawienia-i-kalibracja/&do=findComment&comment=171215

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rzeczywiście zapomniałem dodać informację o ISO. A wynosiło ono 3200. 

Niegłupi pomysł z tą latarką, aczkolwiek flatownicę mam już zamówioną taką porządną, zatem kolejne sesje już pewnie będę robił z porządnymi flatami. Tutaj wolałem już nie bawić się w sztucznego flata, żeby sobie nie zjechać mgławicy.

Darki tak czy inaczej robię teraz tak jak klatkę light. Zatem czy jest jakaś różnica pomiędzy darkami a dark flatami? O ile dobrze pamiętam to darki robię z takimi samymi ustawieniami jak lighty, a flaty na takim samym iso ale przymkniętej przesłonie do 1/4000? Czy po prostu tak ustawiam czas naświetlania tak aby histogram był po środku gdy flatownica będzie świecić?

 Z tego co piszesz moim błędem pewnie było jeszcze zostawienie darków i biasów na sam koniec. Kiedy temperatura względem początku sesji była pewnie ok. 3 stopnie niższa. Lepszym rozwiązaniem pewnie byłoby robienie klatek kalibracyjnych co jakiś czas. Prawda? 

Póki co skupiam się na DSS. Polegam na jego parametrach kalibracyjnych.

Wrzucam jeszcze raz fotkę. Pozbyłem się zieleni. Fiolet nawet mi odpowiada. Nie wiem czy różnica będzie bardzo rzucała się w oczy ale minimalnie jakaś jest.

Wielka Mgławica w Orionie - Wariant poprawiony 2 - pomniejszony.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, druga wersja bardziej cieszy oko. 

8 godzin temu, Archis napisał:

, a flaty na takim samym iso ale przymkniętej przesłonie do 1/4000? Czy po prostu tak ustawiam czas naświetlania tak aby histogram był po środku gdy flatownica będzie świecić?

Flat naświetlasz tak, żeby histogram był mniej więcej w 1/2 - 2/3 zakresu. Dark flaty robisz potem przy takich samych ustawieniach, tylko zasłonięte. 

Przy robieniu lustrzanką, żeby nie przerywać sobie sesji zrobiłbym połowę darków przed, a połowę po. Choć tak jak piszesz, zrobienie części w trakcie na pewno da najlepszy wynik. Ale chodzi tylko o temperaturę. Jeśli kolejna noc ma taką samą temperaturę, to nowych darków nie trzeba. 

Flaty i dark flaty mogą być robione w innej temperaturze.

Ale taka astrofotografia krótkoczasowa rządzi się trochę swoimi prawami. Spróbowałbym w wolnej chwili dla porównania złożyć materiał bez kalibracji. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

Flat naświetlasz tak, żeby histogram był mniej więcej w 1/2 - 2/3 zakresu. Dark flaty robisz potem przy takich samych ustawieniach, tylko zasłonięte. 

Przy zachowaniu ISO jak dla Light frame?

1 godzinę temu, jolo napisał:

Flaty i dark flaty mogą być robione w innej temperaturze.

Czyli flaty i dark flaty mógłbym zrobić nawet w inny dzień w domu, muszę tylko pamiętać o zachowaniu ostrości?

1 godzinę temu, jolo napisał:

Ale taka astrofotografia krótkoczasowa rządzi się trochę swoimi prawami. Spróbowałbym w wolnej chwili dla porównania złożyć materiał bez kalibracji. 

Z ciekawości na weekendzie spróbuję tak zrobić. Same Lighty i Darki. Jeśli efekt będzie bardziej interesujący umieszczę go tutaj.

 

Z każdą fotką coraz więcej wiedzy zostaje w głowie. Fajnie, że forumowicze są tak skłonni do pomocy. :D Jestem za to bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Archis napisał:

Przy zachowaniu ISO jak dla Light frame?

Czyli flaty i dark flaty mógłbym zrobić nawet w inny dzień w domu, muszę tylko pamiętać o zachowaniu ostrości?

Tak, możesz nawet robić je innego dnia w innej temperaturze, tylko trzeba zachować ustawienie toru optycznego - nie obracać kamery, zapamiętać ustawienie wyciągu. 

5 minut temu, Archis napisał:

Z ciekawości na weekendzie spróbuję tak zrobić. Same Lighty i Darki. Jeśli efekt będzie bardziej interesujący umieszczę go tutaj.

Tak, a nawet spróbuj bez darków - dla porównania. Wiele tutoriali i przepisów na kalibrację jest już dość omszała. Kiedyś nikt nie robił astrofotografii CMOSami, a mistrzowie na dźwięk słów "15s subframe" rwali sobie włosy z głowy :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)