Skocz do zawartości

Dziwny obiekt w okolicy skorpiona


Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Ostatnio przy okazji zabawy Stellarium, znalazłem jakiś dziwny obiekt w okolicy skorpiona. W programie nie moglem znaleźć co to za obiekt - wyświetlało jedynie nazwy gwiazd, które po wpisaniu w google dawały zupełne nic. Sprawdziłem w atlasie 7 mag i również nic nie znalazłem na tym miejcu. Co to może być? Załaczam screena z programu.

post-1525-137699890791_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stellarium od wersji 11 z haczykiem ma takie przypałki, spróbuj sobie wyświetlać w opcji no OpenGL2 - mniej wpadek  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdy ktoś zaczyna -  ładnie można na początek nauki  niebo ,,pod siebie" dopasować, ,,mapkę" druknąć i hejka na balkon  - później niestety nie wystarcza  :( Ale montażem ładnie steruje ja mam mniej kłopotów niż z CdC  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Ale gdy ktoś zaczyna -  ładnie można na początek nauki  niebo ,,pod siebie" dopasować, ,,mapkę" druknąć i hejka na balkon  - później niestety nie wystarcza  :( Ale montażem ładnie steruje ja mam mniej kłopotów niż z CdC  :)

Mapki ze stellarium się co najmniej średnio nadają do druku (nawet ciężko je obrobić graficznie żeby czytelne były), a wygenerowanie bardzo czytelnej mapki w CdC to minuta roboty.

Co do sterowania montem... Chyba nie mówisz o obserwacjach wizualnych? :O

Dobra, nie oftupujmy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stelarka jest fajna, przypominam mi Digitarium, na którym pracowałem w planetarium. Jest proste, intuicyjne, plastyczne - w sam raz na pokazy albo wstępne ogarnięcie o co chodzi nad głową, co się teraz dzieje. Przy większych wymaganiach już nie daje rady. Dlatego używam zarówno Stellarium jak i CDC  8).

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie - co potrzeba więcej gdy ktoś się uczy nieba, gdy wpatrzy się wcześniej w monitor, zanotuje jakieś obiekty i z taką mapką gdy się ściemni wyjdzie na taras - do nauki ideał  :)

Na szybko obiekty w wizualu gdy przyjdą znajomi też łatwiej na laptoczku kliknąć i teleskop trafia jak snajper a obserwujący tylko oko przykłada  ;)

post-587-137699890805_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

No dokładnie - co potrzeba więcej gdy ktoś się uczy nieba, gdy wpatrzy się wcześniej w monitor, zanotuje jakieś obiekty i z taką mapką gdy się ściemni wyjdzie na taras - do nauki ideał  :)

Na szybko obiekty w wizualu gdy przyjdą znajomi też łatwiej na laptoczku kliknąć i teleskop trafia jak snajper a obserwujący tylko oko przykłada  ;)

Stellarium to program typowo "pokazowy". Do pokazywania niewtajemniczonym podstaw mechaniki nieba, pokazywania tego co na niebie w możliwie jak najlepiej graficznym wydaniu. Tutaj Stellarium spełnia w 100% swoje zadanie. ;)

Ale czy dobre jest do nauki nieba? Na pochmurne dni może i owszem, jednak CdC daje te same (+mnóstwo innych) możliwości, a do tego w CdC mapki tworzy się dużo prościej i są one przejrzyste i czytelne (rak skomplikowanych tekstur, gradientów nieba itp.), im prostsze graficznie mapki tym bardziej czytelne.

Poza tym Stellarium jest mało dokładne (kilka razy się na nim przejechałem) a niniejszy temat jest tego poniekąd dowodem. ;)

Jacku, nie każdy ma montaż z GoTo i steruje go z kompa i nie każdy prowadzi pokazy dla ludzi. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)