Skocz do zawartości

Cartes du Ciel


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Cartes du Ciel - jak jest napisane w Wiki to ,, program symulacji planetarium?

Jednak pod tym lapidarnym zdaniem kryje się zaawansowana aplikacja z wieloma możliwościami od nauki nieba przez drukowanie map, na sterowaniu montażami kończąc (to w wielkim skrócie)  :)

W dziale - Uczymy się nieba mamy opisany tylko program Stellarium, program do nauki nieba ? małe domowe obserwatorium. Gdzie możemy  zlokalizować aktualne, przeszłe lub przyszłe położenie ciał na naszym niebie, a który przez zaawansowanych astro amatorów uważany jest za pozycję z serii ,,poczytaj mi mamo? choć  ja osobiście się z tym nie zgadzam  ;)

Dlatego aby przybliżyć możliwości zaawansowanego ,,brata? Stellarium ? CdC  zapraszam zaawansowanych użytkowników tej aplikacji do podzielenia się uwagami, możliwościami, konfiguracją i tak zwanymi ,,kruczkami i sztuczkami? aby ułatwić troszkę naukę nieba bardziej zaawansowaną  początkującym.

Aplikacja jest darmowa, w języku polskim i możemy ja pobrać tutaj: http://www.ap-i.net/skychart/start

A może ktoś pokusi się o napisanie tutorialu od A-Z  :) ???

A tak przy okazji ? może ktoś ma pożyczyć wersję poniżej 3.0 ? zagubiła mi się i nie mogę w sieci namierzyć  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CdC używam od co najmniej 6 lat, kiedyś bardzo skromnie o nim napisałem tak: http://www.galaxy.zafriko.pl/kat/cartes_du_ciel

i tak:  http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=8&t=1327

Napisałem wtedy, że to mapy nieba ;)  ale przecież to planetarium i przede wszystkim program dzięki któremu wiem gdzie mój montaż się znajduje :D

Dodam  jeszcze, że nie wyobrażam sobie CdC bez dodatkowych katalogów:  http://www.stargazing.net/astropc/oldversion/external.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Koledzy!

Bardzo się ciesze, że poruszony został temat tego programu. Jakiś czas temu (przy okazji rozmowy z JacekErbel o stellarium) przeczytałem jak ktoś doradził program CdC, który oczywiście ściagnałem. Ale po jego zainstalowaniu kompletnie nie potrafiłem się w nim odnaleźć i nie wiedziałem jak go ugryźć.

Dla mnie jako zielonego było = jest to trudne. Tak więc raz jeszcze dziękuje :-)

Pozdrawiam

" To wyobraźnia przeciera szlaki rozumowi"

NIKON ACTION EX 10x50 + duuużo zapału :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zacząć od wersji 2.x. Wg mnie jest bardziej intuicyjna od 3.x.

Może jednak ktoś przeszuka swoje swoje zasoby i odnajdzie 2,76 chociaż  ???

Bardzo potrzebuję wersji poniżej 3.0  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co kaman ale mam wersje 3.8 + nowe wersje katalogów wraz z UCAC4 na Win XP Pro, Win7, Win8 32 bitowe i działa wszystko jak trzeba.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzichu o nic nie kaman -Jest potrzebna wersja starsza, która na moim lapku chodziła idealnie, natomiast 3.x się mulą (nie tylko u mnie zresztą) - to po drugie  :P

A po pierwsze tak jak założony watek chodzi o proste sposoby i porady dla zaczynających z tym programem  :)

Przeca to tak prosto napisane - chyba jesteście po świętach przejedzeni  ;)

Link podany przez polarisa - zadziałał  można pobrać starsze wersje  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat: maquu w Dzisiaj o 21:16<blockquote>JaLe, jak te katalogi sobie wrzucić by działały? I czy opcja szukaj wtedy "widzi" np VdB?

</blockquote>

Niektóre wystarczy ściągnąć i rozpakować w cat w CdC

Nie ze wszystkimi jednak jest tak prosto.

Dlatego można zrobic to jeszcze tak: (podam na przykładzie Abbla)

Tworzymy katalog w cat i nazywamy go Abell -> ściagamy i rozpakowujemy w nim plik.

Następnie: Ustawienia/katalog/katalog -> dodaj -> ręcznie wpisujemy nazwę katalogu oraz wskazujemy ścieżkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)