Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam,

mam prośbę do Kolegów posiadających już astrobudę ze zmotoryzowanym dachem. Zamieszczam kilka fotek poglądowych. Nie potrafię wymyślić jaki i jak zamontować silnik. I co łatwiej zrealizować - czy silnik do bramy przesuwnej (z listwą zębatą przymocowaną do belki konstrukcyjnej dachu) - czy też silnik do podnoszenia bramy garażowej (z paskiem zębatym w listwie). A jeśli listwa zębata - to jak rozwiązać kwestię krancówek, które są magnetyczne i czujnik jest umieszczony w korpusie silnika - i przy odwróceniu silnika (tylko tak myślę można go zamontować) - nie można na listwie zębatej umieścić odpowiednio magnesów sygnalizujących koniec jazdy... 

Każda pomoc i wskazówka jest mile widziana. Mam całkiem spore luki w wyobraźni mechanicznej, by tak rzec oględnie ?

pozdrawiam!

IMG-20201013-WA0004.thumb.jpg.a659cac1513813d4c0730c955fe80530.jpg

IMG-20201013-WA0014.thumb.jpg.41c648dbdef4e9c4e0be2fce389d931d.jpg

IMG-20201013-WA0003.thumb.jpg.2c061c40ab9854c2ff25f4e133da0149.jpg

IMG-20201013-WA0010.thumb.jpg.6cfc199c899f3de706e8ccc9d76af306.jpg

IMG-20201013-WA0012.thumb.jpg.8b6ea9a7b67328423db8bd4a0a6a3aed.jpg

IMG-20201013-WA0006.thumb.jpg.d9933e00b4d3a54c190069e7ca87293b.jpg

IMG-20201013-WA0018.thumb.jpg.06ba8a3d62a160b581061c611c053481.jpg

IMG-20201013-WA0002.thumb.jpg.952f19471c35a8f4dbd37ceeb0ed7888.jpg

IMG-20201013-WA0011.thumb.jpg.42bb8c49b470916865d25a4ad833eab8.jpg

IMG-20201013-WA0016.thumb.jpg.ce6d71815c1f54f7d455c8d7d57307b7.jpg

 

 

 

 

 

Napisano

Powiem tak: przy pierwszym wietrze będziesz szukał tego dachu w sąsiedniej gminie...

A jeśli nie odfrunie, to sprzęt zostanie zalany wodą / zasypany śniegiem.

Moim zdaniem zastosowałeś rozwiązanie najgorsze z możliwych. Popatrz na forach, jest mnóstwo fajnych rozwiązań.

Odpowiadając na pytanie: silnik od wycieraczek da radę. Do tego łańcuch, koła zębate...

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Napisano
1 minutę temu, AdamK napisał:

Powiem tak: przy pierwszym wietrze będziesz szukał tego dachu w sąsiedniej gminie...

A jeśli nie odfrunie, to sprzęt i tak zostanie zalany wodą / zasypany śniegiem z powodu szerokich szpar między dachem a ścianami.

Moim zdaniem zastosowałeś rozwiązanie najgorsze z możliwych. Popatrz na forach, jest mnóstwo fajnych rozwiązań.

Odpowiadając na pytanie: silnik od wycieraczek da radę. Do tego łańcuch, koła zębate...

 

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Napisano

Hej, nie napisałem, że dach waży coś ze 130 kg, więc raczej nie pofrunie tak łatwo. Co do wody/śniegu - jest spadek w kierunku ruchu, jedyna obawa w tym zakresie to szczytowy punkt daszku - tam jeszcze planuję dodać okucie blachą i odprowadzenie na bok...

Ale moje pytanie dotyczy mechaniki napędu - znaczy miejsca umieszczenia silnika, jego wybór i sposób montażu, tego nie mogę sobie jakoś dobrze wyobrazić i w tym zakresie potrzebuję pomocy.  

Napisano

Waga dachu nie ma znaczenia. Musisz zrobić zabezpieczenie. Ja skorzystałem z rozwiązań kolegów z Włoch i zrobiłem takie rygle jak na zdjęciu.

Przeszło to już testy przy bardzo silnym wietrze wczesną wiosną. Spadły dachy z domów a ten jak stał tak stał.

obserwatorium-zagan-24-02-2020.thumb.jpg.b32a59a93ea7b8452172118eca2cbac4.jpgobserwatorium-zagan-24-02-2020-a.thumb.jpg.41638bfe2d062df01a90265aae4c12db.jpg

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Napisano

Nie mam jeszcze u siebie napędu. Ale z dyskusji na różnych forach polecają napęd bramowy. Między innymi dla tego że łatwiej im było zrobić sterowanie z komputera.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Napisano

Nie żebym się chwalił, ale spójrz na moje rozwiązania.

Rygle są obowiązkowe przy silnym wietrze - zapinam kiedy zapowiadają powyżej 70km/h, przy słabszym wystarczają profile półzamknięte. Zbierałem już dach ze ściany garażu, na szczęście ubezpieczenie pokryło remont elewacji, a w budce był tylko montaż.

Napęd z silnika od wycieraczek+łańcuch+kółka zębate+krańcówki = tanio (ok. 250zł) + duża niepewność działania (czasami nie mógł uciągnąć dachu na mrozie jak przymarzło).

Teraz mam napęd od bramy przesuwnej + listwy zębate ze sterowaniem przez Wi-fi (ok. 1400zł),  czekam na zimę i będę testował, teoretycznie uciągnie 400kg, a dach ma ze 150 (trochę przebudowany dlatego cięższy niż na początku). Krańcówki magnetyczne nie były potrzebne, silnik ma możliwość zapamiętania długości wysuwu i do tego na obudowie sprężynę z wyłącznikiem, gdyby chciał wyjechać za daleko.

 

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.