Skocz do zawartości

Jaki format filmu do stackowania klatek w Sony a58?


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Mam takie małe naiwne pytanko odnośnie formatu w jakim należy zapisać film na Sony a58, żeby nadawał się on do dalszej obróbki (frame stacking). Nie widzę w ustawieniach formatu .AVI a jedyne co mam do dyspozycji to AVCHD i MP4 (ten drugi to duża kompresja z tego co kojarzę, czyli raczej lipa). Dodatkowo w ustawieniach mam 4 enigmatyczne opcje:

50i 24M (FX), 50i 17M (FH), 25p 24M (FX) oraz 25p 17M (FH).

Z tego co wyczytałem to 50 i 25 oznaczają ilość klatek na sekundę. i =  interlaced, p = progressive, 17 i 24 = bit rate.

Wyczytałem też, że progresywny zapis jest lepszy od interlaced (cokolwiek by ta wyższość miała oznaczać). Drogą eliminacji rozważam więc 50i 24M (FX) oraz 25p 24M (FX) ale ponieważ jestem zupełnym seledynem w tej dziedzinie to nie wiem co będzie w mojej sytuacji lepsze.  Film chciałbym robić nieruchomym makiem 127 (f=1500mm). Celem byłyby jasne planety i Księżyc czyli ekspozycje byłyby dość krótkie.

Pytanie  1: Czy zostać przy 25 modzie progresywnym tracąc 25 klatek/s czy może lepiej dać mu 50 klatek/s ale tracąc trochę przez gorszy mode interlaced?

Pytanie 2: Jak długa może być maksymalnie ekspozycja nieruchomym teleskopem f=1500mm, żeby program do stackowania poradził sobie potem z przesunięciem, wyrównaniem, etc?  

Pytanie 3: W zasadzie to ono powinno być pierwsze. Czy zapis w formacie AVCHD nadaje się w ogóle do stackowania?

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie i porady. No i oczywiście wszystkim czystego nieba życzę. 

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zostań przy 25p. 50i oznacza 50 półobrazów na sekundę (fields per second), a nie 50 klatek na sekundę (frames per second). Interlaced video czyli wideo z przeplotem - https://pl.wikipedia.org/wiki/Przeplot

2. Przy fotografowaniu zwykłymi obiektywami jest zasada 500/f, niektórzy stosują 600/f, więc wychodzi 0,33-0,4 sekundy. Stosowałem tę zasadę przy znacznie krótszych ogniskowych, nie wiem czy się sprawdzi przy teleskopie. Może niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni ode mnie astrofotografowie.

3. AVCHD, AVI i MP4 to formaty kontenerów. Ważniejszy jest kodek, bo pomiędzy kontenerami zazwyczaj można konwertować bez transkodowania wideo (konwersja jest szybka i nie traci się jakości). W obu formatach zapewne zostanie zastosowany kodek H.264. Ja bym użył AVCHD z największym dostępnym bitrate i ewentualnie przekonwertował to na AVI jeśli program do stackowania nie przyjmie AVCHD. Najlepiej zrób eksperyment tzn. nagraj cokolwiek i spróbuj zaimportować do programu, którym stackujesz.

  • Thanks 1

Lornetki: BGSz 2,3x40, DO Chase 10x50 ED, DO Extreme 15x70 ED | Statyw: Slik PRO 700DX
Teleskop: SW Mak 127/1500 + Bino | Montaże: ALT-AZ5, EXOS-2 OnStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Magnetar napisał:

1. Zostań przy 25p. 50i oznacza 50 półobrazów na sekundę (fields per second), a nie 50 klatek na sekundę (frames per second). Interlaced video czyli wideo z przeplotem - https://pl.wikipedia.org/wiki/Przeplot

2. Przy fotografowaniu zwykłymi obiektywami jest zasada 500/f, niektórzy stosują 600/f, więc wychodzi 0,33-0,4 sekundy. Stosowałem tę zasadę przy znacznie krótszych ogniskowych, nie wiem czy się sprawdzi przy teleskopie. Może niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni ode mnie astrofotografowie.

3. AVCHD, AVI i MP4 to formaty kontenerów. Ważniejszy jest kodek, bo pomiędzy kontenerami zazwyczaj można konwertować bez transkodowania wideo (konwersja jest szybka i nie traci się jakości). W obu formatach zapewne zostanie zastosowany kodek H.264. Ja bym użył AVCHD z największym dostępnym bitrate i ewentualnie przekonwertował to na AVI jeśli program do stackowania nie przyjmie AVCHD. Najlepiej zrób eksperyment tzn. nagraj cokolwiek i spróbuj zaimportować do programu, którym stackujesz.

Wielkie dzięki za wykładzik. Już nie jestem tak ciemny jak jeszcze dziś rano. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)