Skocz do zawartości

Obserwacje Słońca za pomocą folii słonecznej Baadera


Filipek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum.

Jako nowicjusz chciałbym was zapytać  o FOLIE SŁONECZNĄ Baader ND 5 którą zakupiłem wczoraj ,

mam zamiar wykonać  z niej filtr do mojej lornetki Nikon Action 10 x 50,

czy folie mogę umieścić pomiędzy dwoma krązkami szklanymi , lub może lepiej ciękiej plexi, skleić je razem na obrzeżach , oprawić w wykonany z czegoś ( jeszcze niewiem z czego ) walec który następnie mógłbym nasunąć na soczewke obiektywu , oczywiście wszystko X 2 i oserwowac słońce ?  :-[

Nikon Action VII 10x50 CF. Sony DSC-HX400V
Stellarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wykonałem do lornetki i szukacza  ;) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=382.0

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musztarda po obiedzie w tej chwili, jednak z tych szkiełek i między nimi folia jednak bym zrezygnował.

To nie może być zwykłe szkiełko okienne, które degraduje obraz, wstaw samą folię Baadera - zrób jak pokazywałem na fotkach ale bez nich, na taśmę dwustronną  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam po krótkiej przerwie, szkiełka odebrane dużo wcześniej, ale dopiero wczoraj włożyłem folie między nie i skleiłem je razem ze sobą na brzegach klejem, szkiełka mają rozmiar 64mm, a ja potrzebuje 50mm dlatego te ubytki folii na brzegach i zarysowane również brzegi szkiełek (lepiej koronką niedało się wyciąć) niebędą przeszkadzać , narazie  wygląda to tak:

post-1644-137699913134_thumb.jpg

post-1644-137699913219_thumb.jpg

Nikon Action VII 10x50 CF. Sony DSC-HX400V
Stellarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebne te szkiełka, mogłeś zrobić pierścienie z tektury z kawałkiem tulei żeby to mocno osadzić i byłoby git, a tak jest to dodatkowy ciężar (pomijając dodatkowe szkło na drodze światła) - jak chcesz to teraz osadzić na obiektywach lornetki żeby nie odpadało?

ps. w zasadzie widze tu jeden plus, taka folia w szklanym sarkofagu powinna być dosyć trwała ;)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Niepotrzebne te szkiełka, mogłeś zrobić pierścienie z tektury z kawałkiem tulei żeby to mocno osadzić i byłoby git, a tak jest to dodatkowy ciężar (pomijając dodatkowe szkło na drodze światła) - jak chcesz to teraz osadzić na obiektywach lornetki żeby nie odpadało?

ps. w zasadzie widze tu jeden plus, taka folia w szklanym sarkofagu powinna być dosyć trwała ;)

 

 

Witam po " krótkiej " przerwie.

Myśle że w przyszłym tygodiu filtry będą już osadzone w pierścieniach.

Zaraz po tym dołącze fotki.  ::)

Nikon Action VII 10x50 CF. Sony DSC-HX400V
Stellarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy juz pisali - gra nie warta swieczki... Tymi szkielkami zniszczysz sobie obraz. Nie lepiej jednak ta folie osadzic w tekturowej ramce? Ja tak zrobilem sobie filtr sloneczny do teleskopu.

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 Teraz  fotki gotowch filtrów osadzonych w pomalowanych na niebiesko pierścieniach ( taką miałem farbe w sprayu ) .

pierścienie są oklejone od wewnątrz coś jakby skaj, i wchodzą na lornetke przy użyci lekkiej siły także niemają prawa same się zsunąć, natomiast niewiem dlaczego mam mieć zniszczony obraz poprzez szkiełka  jak pisze kolega FunkyKoval35 , przeciesz powiększenie lornetki to tylko dziesięciokrotne i niewidać plam na słońcu jak przez teleskop z więkrzymi szczegułami, ja bynajmniej mam odczucie że jakość obrazu jest taka sama przez samą folie jak przez tą umieszczoną między szkiełkami, aha a szkiełka narazie jeszcze niepękły  :D

Nikon Action VII 10x50 CF. Sony DSC-HX400V
Stellarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-1491-0-88372400-1402053737_thumb.jp

post-1491-0-61061200-1402053849_thumb.jp

post-1491-0-69889000-1402053919_thumb.jp

post-1491-0-55662400-1402053990_thumb.jp

Jeszcze tyko drobne poprawki malarskie , lekka kosmetyka i przynajmniej nie będe już musiał uważać na folię, szczególnie podczas transportu, wtedy kiedy lornetkę zabieram ze sobą 8)

  • Like 1

Nikon Action VII 10x50 CF. Sony DSC-HX400V
Stellarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)