Skocz do zawartości

Teleskop do oglądania planet - który wybrać?


piotrando1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 69
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Przeglądam ten temat i tak się zastanawiam. Przecież piotrando1 ma już teleskop o średnicy 15 cm, a szuka sprzętu, który pokaże mu więcej.

Jeśli tylko posiada on dobrej klasy okulary krótkoogniskowe, to przecież chyba nikt się nie spodziewa, że naprawdę dużo więcej zobaczy on w sprzęcie o tej samej aperturze. Tak jak napisał Ignisdei, duża apertura robi swoje nie tylko w przypadku DSów, ale także w przypadku planet.

Piotrando1, napisz może jeszcze jakich okularów używasz. Bo jeśli masz tam dobrej klasy okulary pozwalające na uzyskanie dużych powiększeń, to zmiana teleskopu z Celestrona Omni 150 na MAKa 150 niewiele zmieni w kwestii tego, jak dużo będziesz w stanie zobaczyć.

Hej,

Moj sprzet do nagrywania planet w tym momencie to:

Okulary:

TMB Planetary 4mm

Barlow 2x Vixen Deluxe

Okular Sky Watcher 60st 15mm

Zmodyfikowana kamera Microsoft Life Cam Cinema HD

Niestety za pomoca tego sprzetu + Celestron Omni XLT 150/750 nie jestem w stanie uzyskac dobrych zdjec planet. Wymaga to stackowania filmikow 4 minutowych zeby co kolwiek osiagnac. Interesuje mnie jakosc jaka mozna uzyskac z MAKiem 150 czy 180 jak pokazane na filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=kzXgbkbo4jA. Oczywiscie rozumiem ze wszystko to co widzimy jest zalezne od seeingu jednak szukam czekos wiekszego.

Pozdrawiam i dziekuje za porade

Piotr

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mieścisz się w budżecie 3000 złotych :)

Aktualnie szukam paru części do zrobienia napędu do Dobsona. Za kilka dni może się coś wyklaruje, a myślę że będzie to ciekawa alternatywa dla platformy EQ i wreszcie będę mógł avikować moim PGRem :) . Szczegóły wkrótce, o ile znajdę odpowiednie elementy :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro przedstawię pomysł mojemu nadwornemu inżynierowi (czytaj tacie  :P )  8) Jeśli zaakceptuje pomysł to przejdziemy do montażu, a w kwestiach elektroniki jestem w kontakcie z panem L. Jędrzejewskim :)

Chcę Was zaskoczyć, ale jakby coś to będę pytał :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Przeskok o 2" w górę to mało- lepiej o 4"! Dlatego proponuje układ planetarno-DSOwy a mianowicie taki do jakiego dąże- Synta 10" + platforma

Tranox, twoje rozwiazanie zdaje sie najlepsze. Problem w tym ze sama platforma jest droga. Z tego co wyczytalem zdjecia astrofoto wykonane synta sa bardzo dobre a i tez na DSy mozna polowac. 10" jest uniwersalna no i jest to +4" z mojego obecnego XLT Omni 6".

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na astrofoto DSów z Synty nie licz. Platforma nie jest aż tak dokładna, a ogniskowa 1200mm to monstrum. Jeśli zastosowałbyś tam guide, to może... Ale do avikowania planet czy wygodnego ich obserwowania przy powiększeniach rzędu x300 wystarczy :)

EDIT: Zawsze możesz postawić na platformie mały teleskop albo lustrzankę z obiektywem np. 300mm i focić szerokie pola. Do tego dokładność prowadzenia powinna wystarczyć :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tranox, twoje rozwiazanie zdaje sie najlepsze. Problem w tym ze sama platforma jest droga. Z tego co wyczytalem zdjecia astrofoto wykonane synta sa bardzo dobre a i tez na DSy mozna polowac. 10" jest uniwersalna no i jest to +4" z mojego obecnego XLT Omni 6".

Chyba nie bardzo wiesz co piszesz. Jaka syntą - dobsonem astrofoto DS-y ?

Dobsony są głownie przeznaczone do wizualnych obserwacji. Owszem są osoby co focą planety dobsonami ale ona mają w tym kilkuletnie doświadczenie w obsłudze różnego rodzaju sprzętu.

Tranox avikowałeś dobsonem z barlowem planety. ?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez Barlowa próbowałem. Ale bez napędu nie jestem w stanie utrzymać Saturna w polu, dlatego kminie napęd :)

OK

Jeżeli kolega chce mieć wygodę w avikowaniu planet to bez zmiany montażu i zainwestowaniu w co najmniej SCT 8" się nie obejdzie.

A obecny teleskop może w przyszłości wykożystać do foto DS np lustrzanką i ma zestaw na lata do planet i DS.

Moim zdaniem ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

Jeżeli kolega chce mieć wygodę w avikowaniu planet to bez zmiany montażu i zainwestowaniu w co najmniej SCT 8" się nie obejdzie.

A obecny teleskop może w przyszłości wykożystać do foto DS np lustrzanką i ma zestaw na lata do planet i DS.

Moim zdaniem ;)

To ma wiekszy sens :) dzieki wielkie za porade :)

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma wiekszy sens :) dzieki wielkie za porade :)

Czy Twój teleskop ma dostęp do ogniska głównego jak podłączysz aparat ? A łatwo to sprawdzić np na Księżycu.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Moj sprzet do nagrywania planet w tym momencie to:

Okulary:

TMB Planetary 4mm

Barlow 2x Vixen Deluxe

Okular Sky Watcher 60st 15mm

Zmodyfikowana kamera Microsoft Life Cam Cinema HD

Niestety za pomoca tego sprzetu + Celestron Omni XLT 150/750 nie jestem w stanie uzyskac dobrych zdjec planet. Wymaga to stackowania filmikow 4 minutowych zeby co kolwiek osiagnac. Interesuje mnie jakosc jaka mozna uzyskac z MAKiem 150 czy 180 jak pokazane na filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=kzXgbkbo4jA. Oczywiscie rozumiem ze wszystko to co widzimy jest zalezne od seeingu jednak szukam czekos wiekszego.

Czy Twój teleskop ma dostęp do ogniska głównego jak podłączysz aparat ? A łatwo to sprawdzić np na Księżycu.

Zdzisław Kolega liczył do akcesoriów okulary, zatem zgaduję myśli że taka astrofotografia planetarna  ma być projekcją afokalną  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszym typem jest SCT 8" na cięższym montażu.

Ale drugim w kolejności zestawem nie jest żadne 6" tylko 10" Dobs na platformie :)

A co chcesz robić dob. 10" ?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... avikowac planety

Filip - przestań krochmalić bo już tego czytać się nie da  >:( - proszę strzel mi avika ze swojej rury Saturna, Jowisza, Marsa czy Wenus, a wtedy odszczekam te cierpkie słowa - przyrzekam  8)

Nie mam doświadczenia, nie robiłem tego nie piszę - słucham doświadczonych kolegów :-X

PS.

Teleskopy na Dobsonach, są wspaniałym instrumentem obserwacyjnym.

Refraktory, MAKi, SCT, Newtony - na montażach paralaktycznych z napędem o odpowiednio długich ogniskowych są do avikowania planet  :) 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym się różni platforma paralaktyczna od montażu paralaktycznego?

Oba te urządzenia działają tak samo.

To jest stack zrobiony z Newtona 235/1200 postawionego na platformie + Powermate x2.5 avikowane kamerką ToUcam 840k

saturn_23022006.jpg

Cały test platformy pana Leszka Jędrzejewskiego razem w wykresami PE znajdziecie tu: http://www.astrophotography.pl/r-platforma-paralaktyczna.php

Można? Można!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka miała być Twoja.

Jest dużo fotek z dobsonów, ale do tego ich autorzy dochodzili latami doświadczenia, o poradę prosił user, który wita się z avikowaniem planet.

Filip podobnie jak Alien pasuję i chylę czoła przed Twoim doświadczeniem  :-X

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za jakiś czas (nie wiem)  będę sprzedawał złotego maczka 150mm ..najpierw jednak spróbuję tego tajemniczego avikowania "Mintronem" ! 

Taki maczek+eq5 = małe gabaryty, planetarna światłosiła+kontrast, narzędzie osiągalne i wydajne  dla początkującego. :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, widzę że nikogo nie przekonam że da się inaczej- trudno. W takim razie ja pasuje a wy pomóżcie wybrać koledze coś sensownego :X

Owszem że da się inaczej, ale to jest tylko półśrodek.

Jak myślisz dlaczego dobre zestawy do planet i DS oparte są  montażach paralaktycznych ?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ do foto DSO cholernie niezbędna jest idealna jakoś prowadzenia. I tego platforma nikomu nieda- to jest jasne. Ale jest w stanie utrzymać planetę w centrum pola widzenia przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Czym więc różni się avikowanie z platformy od avikowania w montażu paralaktycznego? Proszę o konkretne przykłady.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024