Skocz do zawartości

Synta 6" Balkon


Freku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , ponownie . Przymierzam się do zakupienia synty 6" lecz jest mały problem , rozmiar mojego balkonu . I rodzi się pytanie czy taki balkon wystarczy aby na MINIMUM dało się obserwować http://i.imgur.com/dPIvJoa.jpg .Mieszkam na 10 piętrze  Balkon (niezadaszony) jest w stronę wschodnią  , oczywiście widać trochę południa i północy . Jest to miasto Lublin okolica średnio oświetlona (nie centrum) , zwykłe lampy o pomarańczowym świetle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem balkon jest za wąski, nie podałeś kierunków stron świata, ale twoje obserwacje od wejścia będą możliwe tylko prawo lewo i też z problemami - tylko obiekty powyżej barierek :( 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje balkonowe w Twoim wypadku będą możliwe praktycznie tylko w zenicie, wiadomo że na długim boku balkonu złapiesz niebo trochę bliżej horyzontu.

Balkon ma szerokość 96cm. nie zmieścisz się na mim z montażem Dobsona. Ogólnie rzecz biorąc bardzo szybko się zniechęcisz do takich obserwacji. Zdecydowanie odradzam.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wchodzi też w grę wyjechanie poza miasto (babcia) i to będzie głównym celem moich wakacji . Kurde ta synta okropnie mi się podoba i mi na niej zależy , może jakąś podstawkę podniego dało by radę dorobić ? Ewentualnie zawsze mogę gdzieś sobie na godzinkę wyjść na dwór z nim , ciężar to nie problem . Z podstawką równie dobrze mógł bym spoglądać do przodu , gdy bym wepchał tubus na ten parapecik gdzie są drzwi . Myślałem także nad SK1309EQ2 lecz o syncie dużo więcej myślę . Ewentualnie klucze na dach skołować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo, mało niestety tego miejsca. Tylko miejscówka u babci zostaje lub wyjazd poza miasto.

Na balkony nadają się MAK-i i SCT - takie do 6" (około 40 paru cm długości z kątówka) na montażu paralaktycznym EQ3-2. I też nie będzie wesoło na Twoim balkonie, ale to jest jedyne wyjście  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nawet Synte postawisz na jakimś stoliku to wyciąg okularowy będziesz miał z pół metra poza barierką balkonową.

Te teleskopy (Montaż Dobsona) nie nadają się na małe balkony!!! Moim zdaniem sensowne minimum powierzchni balkonowej to 2x2 metry, wtedy faktycznie można pomyśleć o podniesieniu całości powyżej wysokości barierki.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może synta 6 i niech stacjonuje u babci? Nie będzie zgniłych kompromisów a i babcia się pewnie będzie cieszyć ;) Co prawda ograniczony dostęp do sprzętu, ale jak się szybko przekonasz nasza pogoda nie należy do najlepszych, delikatnie mówiąc, więc nie należy przeceniać tego czynnika :D

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawienie tam teleskopu , zdecydowanie odpada , zawsze coś musi się wpi#$%^lić na drogę , a taki fajny teleskop . Mam czasem takie myśli,że bez względu na wszystko bym go sobie kupił . A wyjście na np nie oświetlone boisko na osiedlu też odpada ? Co doradzicie do 500zł , ewentualnie 600zł jeśli naprawdę to już nie zabawka tylko coś jak ta synta , używany , aby dało radę bez problemowo go dostać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz oglądać przez teleskop? Jak sąsiadów, to dobson się nie nadaje. ;)

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam z Zamościa

i mimo braku doświadczenia,

jeśli ciesz oglądać !!! wyjścia z telepem na wolne powietrze to nieopisany +, nawet na traras ( brAK ----)

nabyłem 12" i powiem 6" to pewnie dużo mniej z "zachodem" ale luz ma znaczenie dla wizualu liczy się swoboda, z balkonu coś zobaczysz ale !!!! ciemne niebo i przestrzeń na ziemi niczego ci nie zastąpią !!!

masz pasję - weź 6"

wyposażenie w okulary i filtry też nie jest tanie

JAK masz możliwość wyjechania w teren ...."babcia" kilka razy przy dobrej pogodzie i warunkach to super

oprócz tego co masz 6" to nie coś z odpustu

zobaczysz "jak tam jest pięknie"

dużo więcej niż balkon ale liczy się zacięcie

myślę, że jeśli zdecydujesz się na zakup już nie długo nie wytrzymasz i znajdziesz drogę do otwartej przestrzeni  z czystej ciekawości.... co w strzelcu, co w niedźwiedzicy a co w warkoczu od najjaśniejszych galaktyk mgławic tuż za rogiem.....

w lubelskim zajmiemy się kiedyś jakimś spotkaniem.....

" Czytaj i słuchaj doświadczonych wyjadaczy, nikt nie poda Ci nic na tacy. a jeśli tak to masz ogromne szczęście, jeśli nie, to będziesz czuł urazę a każdy ma tylko swoje zdanie, świat do odważnych należy, ..."

pozdrawiam - marcin

-początki nie są lekkie                                                przepraszam za błędy

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)