Skocz do zawartości

M1, Krab ze Zwardonia


Rekomendowane odpowiedzi

Tego samego dnia a raczej nocy kiedy fociłem Kwintet i teleskop zbliżał się do nóg montażu przekierowałem go w kierunku gwiazdozbioru Byka a konkretnie gwiazdy " ? Tau " W jej pobliżu znajduje się popularna Mgławica "Krab" czyli M1, (mnie to bardziej przypomina mózg niż kraba, ale zostawmy go w spokoju , niech już będzie krab icon_wink.gif ).
Tworzą ją pozostałości rozpryśniętego nadolbrzyma, którego ostateczna eksplozja nastąpiła w 1054 roku. Obiekt ten Chińscy Astronomowie udokumentowali jako gwiazdę, która była cztery razy jaśniejsza niż Wenus i i widoczna na dziennym niebie przez 23 dni. Są to najsłynniejsze i najbardziej badane pozostałości supernowej i zarazem jedna z tylko paru obserwowanych supernowych w nasszej Galaktyce. Astronomowie szacują, że supernowe pojawiają się w Drodze Mlecznej raz na około 3 dekady, ale gęsta materia międzygwiezdna przesłania duże części galaktyki, powodując, że takie wybuchy obserwowane są znacznie rzadziej. 
W 1968r. w sercu mgławicy Krab zostało odkryte pulsacyjne źródło radiowe, które teraz identyfikujemy jako Pulsar Krab, gwiazdę neutronową obracającą się z częstotliwością 30 obrotów na sekundę. Jej niewiarygodnie duża gęstość osiąga wartość 50 biolionów razy większą od gęstości ołowiu.

post-12-0-16882200-1381154876_thumb.jpg

  • Like 3

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci ten mózg wyszedł. ;) Chyba tło zrobił bym ciut jaśniejsze, ale jest to kwestia gustu. Zastanawia mnie ciemna obwódka wokół mgławicy. C:-)

 

Jak możesz to podaj jeszcze czasy naświetlania.

 

 

pzdr

Sztmon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci ten mózg wyszedł. ;) Chyba tło zrobił bym ciut jaśniejsze, ale jest to kwestia gustu. Zastanawia mnie ciemna obwódka wokół mgławicy. C:-)

 

Jak możesz to podaj jeszcze czasy naświetlania.

 

 

pzdr

Sztmon

Ta obwódka to efekt nieumiejętnej obróbki a czasy to 7x900sec, -15 stopni, bin 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)