Skocz do zawartości

3.5 godziny pod jesiennym niebem


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

     Ubiegłej nocy po raz pierwszy od kilku tygodni udało mi się wybrać na dłuższe obserwacje. Pomimo bardzo przeciętnych warunków obserwacje były bardzo udane, poniżej krótka relacja.

 

     Sesja 426. 30/31.10.2013  22:00 - 01:30 UT. Gózd k/Kielc. Niebo takie sobie, kiepska przejrzystość, ale za to bardzo przyzwoity seeing. Droga Mleczna blada i tylko w okolicy zenitu, zasięg ok. 6.0 mag, Unihedron pokazał SQM 21.00 mag/sec2.

Sprzęt: Newton 13" f/4.8 i lorneta Miyauchi Bj100.

Na początku chciałem spróbować dostrzec zbliżenie komety 154P/Brewington do galaktyki NGC 7189 w Wodniku. Niestety ten rejon nieba był już w łunie pobliskiego węzła drogowego, co wraz z marną przejrzystością atmosfery odebrało sens poszukiwań.

Za to z przyjemnością spojrzałem ponownie na płaską galaktykę NGC 891 w Andromedzie, a w jej okolicy namierzyłem dwie słabsze galaktyki:

NGC 846(=847) (12.1 mag SB 13.2 mag), widoczna przy 158x jako owalna mgiełka o jednorodnej jasności

NGC 812 (11.3 mag SB 11.8 mag), 226x, malutki, dość jasny "przecinek" obok gwiazdki 

 

n0846.jpg  n0812.jpg

 

Kolejnym celem były ostatnie 3 z dostępnych z naszych szerokości geograficznych obiektów katalogu Caldwell. Udało się dostrzec wszystkie, więc mój wynik to 67/67 (109) - po pozostałe 42 sztuki trzeba pojechać pod niebo południowe.

 

NGC 1097 (9.5 mag SB 13.8 mag). Caldwell 67, galaktyka w Piecu. Nisko położona (deklinacja -30st), ale akurat Piec górował, więc wykorzystałem szansę. Przy 113x, 158x i 226x widoczne tylko owalne jądro, bez śladu poprzeczki, czy halo. Gdyby świeciła wyżej, byłaby perełką jesiennego nieba. 

n1097.jpg

 

Sh2-155 ("Cave Nebula"), Caldwell 9. Słaba, ulotna, widoczna w N31 (51x) i znacznie lepiej w Miyauchi przy 37x, jako łukowate pojaśnienie. Filtr UHC nie dał zauważalnej różnicy. Trudny wizualnie obiekt, ale zaliczony na 100%

 

NGC 2261, "Hubble Variable Nebula", Caldwell 46. 113x i 158x. Jasna, łatwa, wygląda jak lotka do badmintona, w czubku gwiazda zmienna R Mon, chyba była w okolicy maksimum (ok.10 mag).

n2261.jpg

 

Po drodze spojrzałem jeszcze na centralną część gromady otwartej "Choinka" NGC 2246, Delos 10mm (158x) pięknie pokazał mgławicę w pobliżu gwiazdy 15 Monocerotis. Niedaleko leży też symparyczna gromada otwarta NGC 2254 (9.1 mag, 6'), w której przy 158x i 226x widać 8-10 słabych gwiazd układających się w półkole.

 

n2264.jpg n2254.jpg

 

Następnie poświęciłem kilkanaście minut gromadzie NGC 2244 i otaczającej ją Mgławicy Rozeta (Caldwell 49). Chciałem się przekonać, który widok bardziej przypadnie mi do gustu - w teleskopie (z Naglerem 31mm + filtr UHC), czy w lornecie (z okularami 20x + filtry UHC). I chyba muszę przyznać remis. Mgławica jest ogromna i wypełnia prawie całe pole widzenia Naglera (1.6st), ilość detali robi niesamowite wrażenie. By się im dobrze przyjrzeć, trzeba oglądać "po kawałku". Natomiast w lornecie punktowość gwiazd i wrażenie 3D, gdy ogląda się Rozetę ze sporym zapasem nieba wokół, są niedoścignione. Mgławica świetnie reaguje na filtry UHC, które ją uwypuklają przyciemniając tło nieba i przygaszając gwiazdy.  

Porównanie powtórzyłem dla M42-M43. Tutaj palmę pierwszeństwa bezsprzecznie przyznaję teleskopowi. Co prawda w lornecie Mgławica w Orionie jest śliczna (zwłaszcza przy 20x z filtrami UHC), ale dopiero teleskop pozwala nacieszyć oko jej bogactwem. Dobry seeing pozwalał na satysfakcjonujące obrazy nawet przy 226x, piąty składnik Trapezu widoczny na wprost przy 113x, 158x (najlepiej) i 226x. Mgławicy poświęciłem kilkanaście minut, oglądając fragment po fragmencie jej skarby.

W pobliżu iota Orionis świeci niewielka (14') mgławica emisyjna NGC 1980, która przy 226x wyglądała, jak mały duszek, bardzo podobnie do galaktyki NGC 404 ("Duch Mirach") w Andromedzie. Tutaj warto użyć dużego powiększenia i "odsunąć" iotę Orionis nieco dalej, gdyż jej blask (2.8 mag) bardzo utrudnia obserwację mgławicy.

Nieco dalej na południe leży inna ciekawa mgławica, NGC 1999, "Key Hole Nebula" (mgławica dziurka od klucza). Leżący wewnątrz jej trójkątny ciemny obszar rzeczywiście taką dziurkę przypomina. Bez problemu dostrzegłem go na wprost przy 226x.

n1999.jpg

 

Po przerwie na gorącą herbatkę upolowałem 2 kolejne obiekty z listy Herschel 400. Licznik pokazuje 394/400 :-)

NGC 1964 (10.8 mag SB 13.4 mag) 158x i 226x, mała galaktyczka w Zającu, lekko wydłużona, jasne jądro, b.słabe halo, pod nią wydłużony trójkąt z jasnych gwiazd.

NGC 2185  malutka mgławica refleksyjna w Jednorożcu, 158x, trójkąt słabych gwiazd obok delikatnej mgiełki, pomógł UHC, słaba. Sąsiedniej NGC 2183 nie zidentyfikowałem.

 

n1964.jpg n2185.jpg

 

Na zakończenie spojrzałem na Jowisza i kilka innych jesienno-zimowych eMek. A jakby różnorodności obiektów było mało, w trakcie sesji przeleciało kilka jasnych meteorów.

 

I to by było na tyle. Akumulatory podładowane, pora wracać do szarej codzienności :-)

 

Czystego nieba!

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle swoim opisem skarbów nieba podładowujesz i moje akumulatory :) Dzięki, przeczytałem relację jednym tchem.

Dwa dni temu miałem świetne niebo. Oznajmiłem żonie- wychodzę z lornetką. Usłyszałem takie dziwne, przytłumione... tak?...

I tyle...

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie jednym okiem bo jeszcze w pracy - ale metodycznie z mapkami obiecuję, że przestudiuję - Klasa relacja 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)