Skocz do zawartości

Guider- 100% ATM :)


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

A ok teraz masz dwa punkty podparcia i powinno być sztywno, sztywny guider i połączenie do teleskopu to podstawa. Na sztywności nie ma co oszczędzać.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

A projekt ciągle do przodu :)

 

Zdecydowałem się na zmiany, bo ciągle brakowało sztywności. Gwiazdki po pojedynczych klatkach były ok, ale kolejne zdjęcia były przesunięta, więc długie naświetlanie w narrowbandzie dało by mi beznadziejne gwiazdki.

 

Chciałem zrobić sobie obejmy regulacyjne do guidera na zasadzie pokrojenia w plastry rury :) Nie mniej, na sąsiednim forum udało mi się znaleźć obejmy ATM, właśnie z pokrojonej rury z lotniczego duraluminium, pomalowane, ze śrubami (+ gumowe nakładki żeby nie niszczyć tubusa). Spód płaski żeby lepiej przylegały do stopki montażowej czy dovetaila, a otwór mocujący o średnicy na życzenie.

Cena takich obejm w sklepie to przynajmniej 100 złotych. Ja je kupiłem za... 35 zł :) Też nówki! :)

 

Tak to wyglądało jeszcze pół godziny temu-

 

post-901-0-05798800-1399572322.jpg

 

 

Jak widać- masakra, prowizorka.

 

 

A tak jest teraz :)

 

post-901-0-12477700-1399572301.jpg

 

 

 

post-901-0-63625300-1399572298.jpg

 

 

 

 

Oczywiście przez te prowizorki zdarła się trochę farba, ale wszystko będę uzupełniać ;)

 

 

Chodzi mi jeszcze po głowie zmiana tubusa na jednolity, albo PCV albo jakiś metal... ;) I może do tego wyciąg helikalny... Projekt ciągle do przodu :)

  • Like 2

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Kolego zaczyna pachnieć profesjonalizmem :)

Osobiście skrócił bym śruby mocujące obejmy do podstawy na wysokość nakrętek (brzeszczot w łapkę i tniemy do nakrętki oraz śruby kolimacyjne - nie potrzebne takie długie.

No i wszystkie chlapnął bym matem na czarno - strasznie po ślepiach dają - to samo opaski zaciskowe  ;) Zobaczysz różnice :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, czarne śruby wyglądałyby lepiej. :)

Zamiast malować można kupić już fosfatowane na czarno, farba łatwiej się ściera. Przykładowy link:  http://allegro.pl/sruba-imbusowa-czarna-m5x20-gniazdo-imbus-10szt-i4214774470.html . W ofercie tej firmy jest mnóstwo śrub, kupowałem u nich ze 2 razy, można sobie dobrać taką długość jak potrzeba, bez konieczności piłowania.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmalowalem dzisiaj elementy, poszło chyba z 4-5 warswt :)

M.in. dzięki temu tubus wchodzi w redukcje na tyle ciasno, że chyba nie będzie potrzebna ta środkowa opaska zaciskowa widoczna na poprzednich zdjęciach.

Jeśli pogoda dzisiaj pozwoli, a na to się zapowiada, to zrobię testy i od nowa ustawie ostrość.

Myślę nad sklejeniem redukcji i tubusu na stałe.

Aha, umylem też dzisiaj soczewkę, dzięki temu że jest wykrecana będę mógł w pewnym stopniu "poprawiać" ostrość, a jej wyjecie do mycia jest bajecznie proste!

post-901-1399741434,78_thumb.jpg

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Witam!

Przez ten czas doszła jeszcze jedna, ostatnia już (chyba ;) ) modyfikacja. Otóż przy wkładaniu noska kamerki do "redukcji" z buteleczki po gumach, miewałem straszne problemy z prostopadłością matrycy. W dodatku nie było to zbytnio sztywne, a rezultacie gwiazdki często (losowa sprawa) były rozpaćkanymi duszkami.

 

Zawziąłem się, obciąłem tą moją plastikową redukcję, wcisnąłem w nią redukcję 2"/1.25" która walała się w pokoju (chyba od mojego refraktora). Do testów wymyśliłem coś zdecydowanie lepszego niż targanie montażu na zewnątrz - okno dachowe na północ otwarte, na nim guider z kamerką podparty czymkolwiek, byle by celował "gdzieś tam" w okolice Polarnej. Wystarcza do ustawienia ostrości :)

 

 

Teraz jest już super, sprawdzałem wczoraj wieczorem wraz z całym zestawem, gwiazdy punkciki jak u Jacka Erbela (podpatrzyłem w Zatomiu ;) ), chociaż montażu nie prowadziłem bo mi nie odpalił (zasilanie).

 

Na tą chwilę, po upływie roku bez 2 tygodni, projekt uznaje za finalny, nie przewiduje dalszych zmian :)

 

Przepraszam za zdjęcie, robione telefonem, robiło się już ciemno, w dodatku to bardzo mocny crop bo wstyd pokazać kabelkologię wciąż nie uproszczoną zbytnio przy moim zestawie :)

 

Mam nadzieję, że komuś ten wątek i moje doświadczenia pomogą zbudować budżetowy, pełnoprawny guider z rzeczy które ma w domu. W razie potrzeby służę pomocą!

Pozdrawiam!

 

Filip

post-901-0-84783400-1413820430_thumb.jpg

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)