Skocz do zawartości

TS Triplet APO 90/600


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

No Jacek i Zdzichu  na nowym sprzęcie pojadą. Gratuluję. Mam nadzieję, że pierwsze testy okażą się pozytywne.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - Dziękuję za miłe słowa i życzenia mam nadzieję wielką, że pieniążki dobrze zainwestowałem (z króciutkiej obserwacji tak wygląda).

W miarę moich skromnych, postaram się od czasu do czasu coś w Astrofotografii wstawić :)

 

Szymek - ten były mój :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciężko się rozstaje?

Tak - z nim zaczynałem astro-foto i od początku zawsze był dla mnie miły - ostrzył ze wszystkim i z lustrzanka i kamerką planetarką i CCD. I widoczki tez piękne dawał - Orioneczek malutki :-*

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W chmurwne dni miedzy innymi lubię poczytać o sprzęcie który posiadam. No i przeczytałem, że mój Apuś, gdy kamerka ma czip o przekątnej mniejszej niż 15mm nie wymaga flattenera... ::)

Postanowiłem to sprawdzić. Gra warta przysłowiowej świeczki bo jak by nie patrzył mój 2,5" TS składa się z 3 szkieł w pancernej obudowie i trochę waży. Czyli złapane światełko przechodzi przez 3 szkła to raz a cała waga to obciążenie dla całego setupu a przede wszystkim wyciągu.

Postanowiłem więc spróbować, zamówiłem w Astrokraku złączkę, która z jednej strony ma gwint M69 - pasujący do gwintu drawtuby wyciągu. długosć dobrałem niemal identycznie jak poprzedniego zestawu czyli flattener + złączka bacfocusa aby wyciąg wyjeżdżał mi na około 2,5 cm. (im krócej tym lepiej - nie ugina się).

W środku zażyczyłem sobie gwint filtrowy 2" abym mógł wkręcać mojego IDASka czy H-alpha, na końcu gwint T2 do wkręcenia w SBIGa.

Po tygodniu przyszła, idealnie zrobiona i wyczerniona identycznie jak SBIGuś.

 

post-476-0-47809100-1424187357_thumb.jpg

 

Jeszcze tak długo nie czekałem na sprawdzenie mojego zamiaru, czyli fotografowania bez flattenera.. Złączka przyszła w listopadzie >:(

No i wczoraj na pięknym niebie wreszcie się udało. Chyba wyszło OK..... ::)

Fits, który złapałem został wysłany do Łukasza - Jolo, który w ekspresowym tempie mimo późnej pory, poddał ją inspekcji przy pomocy CCD Inspectora - Dzięki Łukasz 8)

 

post-476-0-79191400-1424187772_thumb.jpg

TS Triplet APO 90/600 + SBIG ST-2000XCM - Jedna klatka 300s bez flattenera.

 

post-476-0-79424500-1424187792_thumb.jpg

 

Jak widzicie w prawym dolnym rogu są jajeczka, Inspector też to pokazał, ale myślę, ze to kwestia wyregulowania kamerki - mam taka wersję, która ma regulowane wejście do wkręcania gwintu T2. - 3 śrubki imbusowe na jaskółczym ogonie. Służą do rotacji i można zmienić kąt patrzenia kamerki.

Wczoraj nie miałem ich czym dokręcić porządnie bo imbusiki zostały w domciu :-[

Niemniej ten ułamek milimetra da się chyba ustawić aby obraz był w całym polu OK, choć dla mojej amatorszczyzny efekt jest b. zadowalający :)

Sprzedam flattener TS 2,5" :D

Podsumowując - bez flattenera też można 8)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurteczka na wacie ;)

 

jak myślicie - rozważać zakup TSa 90/500 czy 90/600 ??

im jaśniej tym lepiej do narrowbandytyzmu nie ??

Wziął bym 500, wtedy gdy szukałem triplecików APO nie było - tylko 600 :(

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)