Skocz do zawartości

Sekcja Obserwatorów Komet PTMA wznawia działalność !


Mikołaj

Rekomendowane odpowiedzi

Mikołaju,

To, że nie możesz doczekać się raportu nie powinno Cię chyba zbytnio dziwić. Co się stało z raportami, które były wysyłane na stronę SOKu wcześniej? Ja wysłałem ich tylko kilka, ale byli tacy, co wysłali ich więcej. Wysłanie każdego z nich zajmowało sporo czasu, bo za każdym razem trzeba wpisywać wszystkie dane (włącznie z imieniem i nazwiskiem), nie ma też żadnej możliwości importowania danych np. w formacie ICQ. Jeśli ktoś kiedyś poświęcił sporo czasu na wpisywanie swoich obserwacji do tego formularza, a teraz po tych obserwacjach nie ma śladu, to wątpię, abyś od takiego kogoś szybko doczekał się nowych obserwacji...

Piotrze, losy wcześniej wysłanych raportów zależą dokładnie od tego kiedy było to "wcześniej". Obstawiam, że nie za mojej kadencji, bo obecnie mimo, że formularz wisi na stronie od 3 miesięcy, nikt nie przyczynił się nawet do tego, by przetestować jego działanie - a może po prostu nie działa? :D  Jednak jakkolwiek głupio to nie zabrzmi, wysłałem parę raportów sam do siebie i wszystkie doszły, więc chyba od strony technicznej wszystko zrobiłem OK.

Przyznam szczerze, że nie mam dostępu do danych gromadzonych przez Sekcję dawniej. Nie została mi spuścizna po poprzednikach, przez kogoś zostałem nawet zmuszony do zmienienia logo Sekcji, co było już zupełnym absurdem. 

 

Zamiast pozwalać na wysyłanie obserwacji z brakującymi istotnymi informacjami, lepiej byłoby pomyśleć nad inną konstrukcją formularza, np. taką, żeby przy każdych odwiedzinach strony (lub logowaniu na nią) zapamiętywana była część informacji (np. imię i nazwisko, czy ostatnio wpisane miejsce obserwacji lub sprzęt).

 

  

Ten formularz w dużej części był zaczerpnięty z wcześniejszego - tworząc go na nowo miałem jedną z bardzo nielicznych okazji, by pomyśleć o dawnym SOKu: "dobrych rzeczy się nie zmienia (albo przynajmniej tylko nieznacznie)", lecz bardzo trafnie wyliczyłeś mi jego wady. Przez ostatni czas obmyśliłem, jak mi się wydawało, kompletny plan reorganizacji Sekcji - to, że ona istnieje w sensie formalnym, nie oznacza, że działa, a myślę, że mamy spory potencjał. Planuję to rozłożyć w czasie na cały luty i w gruncie rzeczy chodzi o drugie podejście do naszej strony, ale być może zmieni się też profil działalności SOKu. Bardzo Ci dziękuję za trafne wskazówki, ja bym na nie nie wpadł mimo, że wydają się oczywiste - to pewnie dlatego, że bardzo lubię wypełniać formularze :D

W sprawach merytorycznych nie zabiorę głosu, bo mógłbym odpowiedzieć tylko słowem "TAK". Jak zwykle masz rację i nawet krótkowidz (sorry, nie obrażam krótkowidzów, staram się być zabawny) wyraźnie focusuje, że z nas dwóch tylko jedna osoba dobrze zna się na kometach. Cenię Cię za to, że udzielasz się w moich kometarnych dywagacjach, dzieląc się przy tym swoim doświadczeniem, którego mi na pewno brakuje, w przeciwieństwie do dobrych chęci jak sądzę.

 

Masz na myśli kometę C/2014 C2 (STEREO)? Jeśli tak, to nie bardzo wiem, dlaczego miałaby ona rozpalać wyobraźnię. Co prawda przez krótki czas na zdjęciach ze STEREO miała ona jasność około 7 mag, ale było to najprawdopodobniej związane z tym, że miała ona w tym czasie bardzo duży kąt fazowy (bliski 180 stopni), przez co jej jasność była mocno wzmacniania przez zjawisko rozpraszania wprzód (ang. forward scattering). Trzy dni później była ona już o jakieś 5 mag słabsza i raczej nic nie wskazuje na to, aby miała ona się stać obiektem obserwowanym wizualnie (ewentualnie w wielkich teleskopach).

Gratuluję zwycięzcy zagadki! :)

Być może ostatnio bujam w obłokach (choć chyba lepiej bujać nad obłokami, jak sądzę, wówczas jest lepsza widoczność), ale...

Nie samą widowiskowością komet żyje człowiek i mówiąc o rozpalaniu wyobraźni, miałem na myśli coś innego. Lubię kiedy coś się dzieje i niewątpliwie ona złamała chcąc nie chcąc pewien standard, robiąc coś niecodziennego, a czy to było z jej winy, czy czysty przypadek, to już druga sprawa :) Oryginalność ważną cechą jest.

Jeszcze raz Ci dziękuję za tego posta i pozdrawiam :)

Mikołaj

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaju,

Piotrze, losy wcześniej wysłanych raportów zależą dokładnie od tego kiedy było to "wcześniej". Obstawiam, że nie za mojej kadencji, bo obecnie mimo, że formularz wisi na stronie od 3 miesięcy, nikt nie przyczynił się nawet do tego, by przetestować jego działanie - a może po prostu nie działa? :D

Przyznam szczerze, że nie mam dostępu do danych gromadzonych przez Sekcję dawniej. Nie została mi spuścizna po poprzednikach...

 

Oczywiście, że tamte raporty nie zostały wysłane "za Twojej kadencji". Problem w tym, że PTMA (w ramach którego działa SOK) jest instytucją szczycącą się prawie stuletnią historią, a i Sekcja Obserwatorów Komet działała co najmniej 20 lat (podejrzewam, że nawet znacznie dłużej). Jeśli taka organizacja nie ma ani jednej obserwacji w archiwum, to zdecydowanie nie zachęca to do wysyłania obserwacji. Tu nie chodzi o to, że Ty coś zrobiłeś nie tak. Zostając koordynatorem Sekcji Obserwatorów Komet przejąłeś po poprzednikach także pewne problemy. Zadanie, które dostałeś - odzyskanie zaufania do SOK PTMA nie jest łatwe, zwłaszcza w sytuacji, gdy to, co kiedyś robili członkowie czy sympatycy SOK PTMA zniknęło. Czy potrafisz zagwarantować, że obserwacje, które dostaniesz teraz, za kilka miesięcy nie znikną tak jak te wysłane do SOK PTMA wiosną ubiegłego roku? To niestety jest naprawdę poważny problem...

Jeśli chodzi o merytoryczne sprawy, to zawsze możesz liczyć na moje wskazówki czy uwagi.

 

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaju,

 

Oczywiście, że tamte raporty nie zostały wysłane "za Twojej kadencji". Problem w tym, że PTMA (w ramach którego działa SOK) jest instytucją szczycącą się prawie stuletnią historią, a i Sekcja Obserwatorów Komet działała co najmniej 20 lat (podejrzewam, że nawet znacznie dłużej). Jeśli taka organizacja nie ma ani jednej obserwacji w archiwum, to zdecydowanie nie zachęca to do wysyłania obserwacji. Tu nie chodzi o to, że Ty coś zrobiłeś nie tak. Zostając koordynatorem Sekcji Obserwatorów Komet przejąłeś po poprzednikach także pewne problemy. Zadanie, które dostałeś - odzyskanie zaufania do SOK PTMA nie jest łatwe, zwłaszcza w sytuacji, gdy to, co kiedyś robili członkowie czy sympatycy SOK PTMA zniknęło. Czy potrafisz zagwarantować, że obserwacje, które dostaniesz teraz, za kilka miesięcy nie znikną tak jak te wysłane do SOK PTMA wiosną ubiegłego roku? To niestety jest naprawdę poważny problem...

Jeśli chodzi o merytoryczne sprawy, to zawsze możesz liczyć na moje wskazówki czy uwagi.

 

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

 

Po pierwsze bardzo dziękuję za wsparcie - będę trzymał Cię za słowo :)

Odpisuję dopiero teraz, bo mam już kompletną wizję zmian w SOKu jako organizacji i jego stronie przez pryzmat techniczny. Bardzo przydały mi się Twoje wcześniejsze wskazówki - mam już chyba pomysł jak wprowadzić nową funkcjonalność na stronę tak, aby nie było zbyt wiele pisania w formularzach. Jednocześnie zajmę się szatą graficzną strony - w grudniu tylko postawiłem ją na nogi i wprowadziłem znośne wizualnie motywy. Teraz nadszedł czas na drugie podejście i skoro sytuacja wymaga wielu zmian w funkcjonowaniu strony, to jednocześnie warto wprowadzić ostateczną grafikę. Kończą mi się ferie, które i tak były dość mocno zawalone czasowo, ale postaram się w ten weekend zrobić jak najwięcej i dlatego być może wyłączę stronę na 2-3 dni żeby nikt nie podglądał moich testów - prób będzie sporo, pewnie również i pomyłek, bo dopiero uczę się webmasteringu ;) A sam fakt, że wspominam o tym na Forum da mi kopa do działania i już nie będzie odwrotu :)

 

Odnosząc się do Twojego pytania, mogę publicznie zadeklarować, że raporty z obserwacji napływające do SOKu będą archiwizowane już nie w Internecie, lecz na dyskach zewnętrznych. Są to pliki tekstowe, więc nie zajmą dużo miejsca, dlatego zrobię na swoim komputerze archiwum i dla pewności będę jeszcze zapisywał kopie zapasowe na nośnikach zewnętrznych. Tak samo ma się sprawa całej strony - kiedy już wystartuję z jej nową odsłoną, kody także zostaną zapisane żeby w razie awarii móc sprawnie doprowadzić stronę do użytku, a ja nie stracę tego, nad czym teraz się męczę ;) 

Problemem Sekcji sprzed roku była awaria techniczna strony - dlatego SOK nie działał przez kilka miesięcy i w rezultacie we wcześniejszej formie upadł. Nie chcę powtórzyć tego błędu, więc zabezpieczanie danych traktuję jako swój nadrzędny obowiązek. 

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto, co od 3 dni możecie spotkać na stronie SOK PTMA:

post-813-0-86305600-1392666182_thumb.jpg

 

Zmiany, nad którymi pracuję jednak nie pozwoliły moim umiejętnościom webmasterskim na sprawną akcję. Na dzień dzisiejszy mam wersję "demo" nowego wyglądu strony - jest jeszcze dosłownie parę rzeczy do poprawki, więc jeśli uda mi się znaleźć na to chwilkę dziś lub jutro, to pewnie wystartuję stronę jedynie z pierwszą wersją nowej oprawy wizualnej.  Jeśli chodzi o wygląd, zmieniło się sporo, a jako niedościgniony wzór estetyczny wziąłem sobie to właśnie najpiękniejsze polskie Forum Astronomiczne ;)

Najgorszą obawą był Photoshop, który reanimowałem po... 2 latach nieużytku (wersja CS3 :P ), ale okazało się, że jeszcze coś pamiętam i wielkiego wstydu nie ma.

Miałem 2 opcje jeśli chodzi o wprowadzenie nowej funkcjonalności, byłem pewien, że po testach uda mi się z sukcesem ruszyć z którąś z nich.

 

Dam jeszcze znać na Forum w najbliższym czasie kiedy uruchomiona zostanie strona Sekcji w nowej odsłonie stylistycznej, choć wciąż nie ostatecznej - będą jeszcze pewne zmiany, ale są ściśle związane już właśnie z nadaniem nowych funkcji stronie. 

 

Proszę o cierpliwość i mam nadzieję, że już niedługo przypadnie Wam do gustu nowy wygląd, a jeszcze w lutym korzystanie ze strony stanie się znacznie łatwiejsze.

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Moi Drodzy, 

Z przyjemnością chciałbym Was poinformować, że z dniem wczorajszym zakończyły się prace nad nową funkcjonalnością wypełniania raportów z obserwacji dla SOK PTMA. Cały proces trwał dosyć długo, za co przepraszam, jednak to wszystko nie obyło się bez różnych komplikacji i mam nadzieję, że polubicie wygodniejszy w obsłudze formularz. 

Raporty możecie składać, jak wcześniej, pod linkiem: http://sok.ptma.pl/blog/raport/ 

Bardzo proszę o dokładne zapoznanie się z krótką instrukcją. Nowa funkcjonalność obejmuje stały zapis wybranych danych dla zalogowanych użytkowników wysyłających raport, tak więc nie będzie trzeba za każdym razem wypełniać wszystkich pól, co mogło być dosyć czaso- i praco- chłonne. Wystarczy, że po zarejestrowaniu na stronie Sekcji i zalogowaniu się wypełnicie swój pierwszy raport z obserwacji ze wszystkimi danymi (również tymi oznaczonymi gwiazdką). Przy kolejnym raporcie nie musicie już niczego wpisywać w pola oznaczone gwiazdką, bo system przypisze ostatnio wpisane przez Was dane do Waszych nowych obserwacji. Dzięki temu zaoszczędzicie sporo czasu, bo nie będzie trzeba za każdym razem wpisywać niezmiennych informacji, takich jak np. dane dot. Obserwatora, miejsce obserwacji lub użyty sprzęt. Jeśli jednak któreś z tych danych zmienią się dla kolejnej (nie pierwszej) obserwacji, należy po prostu nanieść zmiany w tych rubrykach, w których informacje uległy zmianie. To znaczy, że jeśli np. przy pierwszym swoim raporcie wpisaliśmy w danych o sprzęcie nasz stary teleskop, a obecnie prowadzimy obserwacje nowym, należy zmienić jedynie informacje w rubrykach dotyczących sprzętu obserwacyjnego. Wówczas system przy każdej kolejnej obserwacji nie będzie już powielał informacji o starym teleskopie, tylko o nowym.

O tym systemie powielania należy pamiętać, bo tak naprawdę każda informacja wpisana w rubrykę oznaczoną gwiazdką będzie przypisywana przy kolejnych raportach, nie zależnie od tego za jaki czas je wyślemy. To samo dotyczy np. zmiany miejsca obserwacji - domyślnie powielane będzie miejsce, które podaliśmy w naszym pierwszym raporcie, jednak jeśli dana obserwacja została przeprowadzona w innym miejscu, w odpowiadającym jej raporcie należy wpisać nowe miejsce obserwacji. Przy każdym kolejnym raporcie przypisana zostanie nowa miejscówka obserwacyjna (tu zwracam Waszą szczególną uwagę na skupienie się przy wpisywaniu raportów, bo miejsca obserwacji możemy oczywiście zmieniać dosyć często, a system powielania danych działa dla ostatnio wpisanych informacji w rubryki z gwiazdką).

 

Formularz to najważniejsza zmiana na stronie Sekcji. Możecie zauważyć również nową grafikę, a za chwilę dodam mapki pozycyjne dla wybranych obiektów.

 

Proszę Wszystkich o przesyłanie raportów z obserwacji, przez najbliższe dni umożliwi to także przetestowanie nowego systemu.

Pozdrawiam!

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zapraszam Wszystkich do rejestracji na nowym oficjalnym forum Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Sekcja Obserwatorów Komet PTMA również ma tam swój zakątek - obserwatorów komet zachęcam do śledzenia TEGO subforum.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że dla osób nie związanych z PTMA będą jakieś kometarne informacje np. na stronie SOK :)

 

Pozdrawiam

KK

Na Forum PTMA może zarejestrować się każdy - niezależnie od tego, czy jest członkiem PTMA, czy nie, więc nie ma problemów, by śledzić tamtejsze wątki bez legitymacji członkowskiej :D

Staram się na bieżąco informować o wszystkich istotnych kwestiach na tym subforum na FA, a także na Facebooku i stronie SOK PTMA. 

Kometarne informacje na pewno muszą pojawiać się częściej - to wiem, bo od paru tygodni skupiałem się głównie na wewnętrznych sprawach Sekcji i informowałem bardziej "administracyjnie" ;) 

 

Mam jednak jeden warunek (i nadzieję): serwis informacyjny o kometach musi iść w parze ze wzrostem liczby przesyłanych do SOKu raportów z obserwacji :)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaju, właściwie to już Piotr napisał Ci wszystko na temat prowadzenia strony SOK. Od siebie dodam tylko, że trudno jest wysyłać obserwacje na stronę, do której nie ma dostępu. Aby przejrzeć całość, albo coś napisać, trzeba się zalogować. Aby się zalogować, trzeba się najpierw zarejestrować. I wszystko byłoby OK, gdyby nie fakt, że już dwa razy wysyłałem zgłoszenie rejestracyjne ( raz dość dawno temu, drugi raz ponad tydzień temu) i... nic, cisza. Brak odpowiedzi. Czyżby tam była ukryta jakaś wiedza tajemna i "Wysoka Komisja" musi tak długo debatować nad dopuszczeniem do niej zwykłego profana? ;) Dwa. Mapki na stronie są już dawno nie aktualne. Trzy. Sprawdź ten link:     http://sok-ptma.astrohobby.pl/   

(jak znajdę coś więcej w swoim archiwum, to podeślę, ale to nie prędko, bo jest rozrzucone po całej Polsce). Cztery. Nie przejmuj się absurdami, rób swoje. Najważniejsze w tym jest PTMA i SOK.

 

                      Powodzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dosyć dawno temu zaakceptowałem Twoje pierwsze konto i właśnie zrobiłem to samo z tym drugim :) Dziękuję za zwrócenie mi uwagi, bo najwyraźniej może się zdarzyć tak, że coś nie do końca zadziała jak powinno. Druga sprawa, że nie mamy żadnych zabezpieczeń przed botami rejestrującymi się na stronie SOKu (zaraz się tym zajmę), w związku z czym, co jakiś czas muszę usuwać masę nierzeczywistych kont i może się tak zdarzyć, że przez przypadek nie zaakceptuję prawdziwego zgłoszenia. Jeśli jeszcze kiedyś zdarzyłoby się, że będę się ociągał z zaakceptowaniem czyjegoś zgłoszenia, proszę o maila :)

 

Wiem, że mapki są już nieaktualne i również za to chciałbym Wszystkich przeprosić. Dotychczas wykonywałem je wszystkie w Nocnym Obserwatorze, jednak nie miałem czasu żeby zgłębić, w jaki sposób dodawać do tego programu obiekty nieistniejące w bazie, a takim obiektem jest np. obecny hit - C/2012 K1 (PANSTARRS). Jak tylko nieco się w tym połapę przy wolnym czasie, to aktualne mapki pojawią się na stronie i z pewnością łącznie z tymi nieco ciemniejszymi obiektami, które pomijałem, ponieważ nie były w bazie NO.

 

Dzięki za słowa wsparcia i spróbuj już zalogować się na stronę. 

Pozdrawiam

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • pguzik odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)