Skocz do zawartości

Sesja ?zimowa? 30.12.2013


Rekomendowane odpowiedzi

Sesja ?zimowa? 30.12.2013

 

W odróżnieniu od obserwacji sprzed trzech dni ta dzisiejsza była prawdziwie zimowa. Jak zacząłem było -2, a jak kończyłem było prawie -7.

Teleskop był cały biały od szronu, a okulary i filtry cały czas trzeba było osuszać suszarką.

Pierwszy raz tez nie dałem złożyć w całości Synty ? rurki pozamarzały.

Obserwacje od 18:00 - 2:00 ale z licznymi przerwami.

Ponieważ było dość mroźno przyjąłem system, że po godzinie obserwacji robię godzinkę pauzy na ogrzanie.  Więc efektywny czas wyniósł zaledwie 4 i pół godziny.

Stan nieba ? wieczorem dostateczne, powietrze zeszronione nieco jasne, jak to w zimie. Zasięg wieczorem 4,5 mag. Seeing 2/5. Po północy warunki się poprawiły. Zasięg 5,5 mag. Seeing 3/5. Ale brakowało do tych warunków sprzed 3 dni.

 Już tęsknie za czarnymi kwietniowymi nockami.

Wszechobecne lampy sodowe.

Plan na dzisiaj: Hidden Treasures, Caldwell ? dokończyć to ci się da, a jak zostanie czasu Helschell 400.

Sprzęt: Synta 12?, ES 14, ES 8,8, ES 4,7, SP 25,  Lumicon UHC i OIII.

Niestety brak okularu szerokokątnego dał się we znaki.

 

Zacząłem od jesiennych potem były klasyki zimowe oraz z okolicy bieguna północnego.

 

Cześć jesienna.

 

NGC 189 (HT 1)

Gromada otwarta 8,8 mag. W Kasjopei.

Duża, okrągła, rozproszona. Brak kondensacji. Es 14 mm. Razem z HT 2 znajdującą się niedaleko tworzą łatwą do odnalezienia parkę.

 

NGC 225 (HT 2)

Gromada otwarta 7 mag. w Kasjopei. Śliczna! Wielka, w środku trochę skompensowana. Gwiazdy 9-10 mag. Z lewej strony widać mały asteryzm węża, a z prawej mały asteryzm ?puchar?. Koniecznie trzeba ja zobaczyć!

 

NGC 281 (HT 3)

Gromada otwarta i mgławica 7.8 mag. W Kasjopei.

Gromada otwarta dobrze widoczna. Mgławica widoczna tylko przez filtr Lumicon OIII. Widoczna, jako średnia chmura na tle jasnej gwiazdy. Zniekształcony owal. Nie dostrzegłem wcięcia, ale coś tam majaczyło.

NGC 584 (HT 6)

Galaktyka ?Małe wrzeciono? 10,5 mag. W Wielorybie.

Średnia jasność. Widoczna na wprost. Mała, okrągła. Zdecydowanie jaśniejszy środek. Skondensowana. Bez szczegółów.

NGC 659 (HT 7)

Gromada otwarta 8.2 mag. W Kasjopei.

Średnia wielkość gromady. Nieco skondensowana. Uboga w jasne gwiazdy.

NGC 772 (HT8)

Galaktyka 1.3 mag. ?Główka skrzypiec? w Baranie.

Widoczna na, wprost jako blada tarczka. Ramiona galaktyki niewidoczne. ES 14 mm.

NGC 908 (HT 9) ? nie dostrzegłem

NGC 1023 (HT 10)

Galaktyka eliptyczna ?Soczewka Perseusza? 9.3 mag. w Perseuszu.

Widoczna od razu. Dość jasna. Taki mgławicowy owal z jasnym jądrem. Po prawej stronie asteryzm ?mini delfin?. Ogólnie fajna godna polecenia.

NGC 1232 (HT11) ? nie dostrzegłem

Mel 20 (HT 14)

Gromada otwarta 2.3 mag. w Perseuszu.

Bardzo duża, rozległa. Widać ja gołym okiem, jeszcze lepiej w lornetce czy szukaczu.

NGC 1333 ? nie widać (HT15)

NGC 1360 ? nie dostrzegłem (HT 16)

NGC 1398 ? nie widać, za nisko (HT 19)

NGC 1528 (HT 25) m&m

Razem z NGC 1545 tworzą podwójna gromadę otwartą m&m.

Bardzo jasna i bardzo ładna gromada otwarta 6.4 mag w Perseuszu.

Bogata w jasne gwiazdy. Skondensowana.  Piękna!

NGC 1545 (HT 26) m&m

Druga z gromad m&m. Jasna gromada otwarta 6.6 w Perseuszu.

Ładna, uboga w gwiazdy W sumie to te różne gwiazdy wyglądają dla mnie jak dwa m&m-sy.

 W środku znajdują się dwie gwiazdy o różnych kolorach: pomarańczowym oraz zielonkawym. Mało skondensowana. W sumie to te różne gwiazdy wyglądają dla mnie jak dwa m&m-sy.

NGC 7789 (HT 108)

Gromada otwarta 6.7 mag. w Kasjopei.

Duża, ale nie rozległa. Skondensowana. Bardzo dużo słabych gwiazd. Ładna! Kształt jakby pająka. Godna polecenia!

HT 107 Mała chochla.

  Bardzo ładny mały asteryzm w rybach. użyłem okularu ES 14 oraz SP 25. Jasny kształtem przypomina trochę chochle trochę jakby delfina. (szkic).

NGC 7793 (HT 109) ? nie dostrzegłem.

 

Część zimowa.

 

NGC 1535 (HT 26) ? nie dostrzegłem

NGC 1647 (HT 27)

Gromada otwarta ?Piracki Księżyc? 6.4 mag. w Byku.

Duża, rozległa, jasna. Łatwa do znalezienia i bardzo ładna! Brak skondensowanego środka.

IC 418 (HT28) Spirograf

Mgławica planetarna 9.3 mag. w Zającu.

Bardzo, bardzo mała. Najpierw obserwowałem ją ES 14, a potem przypowerowałem ES 4,7 mm do 320 X. I tylko małe kółeczko. Ogólnie jasna. Można pomylić ja z gwiazdą. Nie używałem filtra ? nie było sensu.

CR69 (HT29)

Gromada otwarta 3 mag. w Orionie. Bardzo ładna! Rozległa i duża. W środku widać łańcuszek rozpięty między dwiema jasnymi gwiazdami. Bardzo łatwa do znalezienia. Potrzebne jak najmniejsze powiększenie. SP 25 i ES 14.

NGC  1981(HT 30)  ? zobacz sesja z 27.12.013

NGC 1977 (HT 32) ?Syrenia portmonetka?

Gromada otwarta i mgławica 6.3 mag w Orionie.

Gromada jasna i widoczna bardzo dobrze, rozległa. Mgławica jest rozciągnięta na dwóch jasnych gwiazdach. Widać ja bez filtra nad M 42.

NGC 1999 (HT33) 13-ta perła

Jasna mgławica 9.5 mag w Orionie.

Widać gwiazdę centralną z szarą otoczką wokół. Na zdjęciach prezentuje się ładnie, a w teleskopie niekoniecznie. W sumie mało atrakcyjna. ES 14mm.

NGC 2163 (HT 35) ? nie dostrzegłem

NGC 2169 (HT 36) Karta kredytowa ?37?

Gromada otwarta 5.9 mag. w Orionie.

Śliczna! To musi każdy zobaczyć. Mała, jasna, skondensowana. Gwiazdy układają się w kształt karty.  Asteryzm też przypomina liczbę ?37?.

NGC 2175 (37)

Gromada otwarta i mgławica 6.9 mag. w Orionie.

Gromada ładnie widoczna. Luźna. Mgławica niewidoczna.

NGC 2353 (HT 40) Wyspy Averego

Gromada otwarta 7.1 mag. w Jednorożcu.

Jasna, duża, ładna! Zawiera jasne gwiazdy. Szczególnie jedna z nich wyjątkowo jasna znajduje się na środku. Mało skompensowana. ES 14 mm.

NGC 2440 (HT41) Motyl Albinos

Mgławica planetarna 9.4 mag. w Rufie.

Bardzo mała - nawet z ES-es 4,7 mm przy powiększeniu 320 X. Obok niej znajduje się gwiazda i przy niewielkich powiększeniach można się pomylić, ze jest to gwiazda podwójna. Widać, jak rozmyte kółeczko.

NGC 2467 (HT 43)  ? nie dostrzegłem

NGC 2539 (HT 45) Półmisek

Gromada otwarta 6.2 mag. w Rufie.

Bardzo ładna! Trochę rozproszona. Obok jest dość jasna gwiazda 19 Pup. Duża, bogata w jasne gwiazdy.

 

Inne spoza katalogu HT.

 

NGC 3994 Małe Sombrero

Galaktyka 12 mag. w Pegazie

Widoczna na wprost. Spłaszczona. Jasne jadro. Widoczne nad nią dwie gwiazdki. ES 14mm.

Mel 25 Hyady (C41)

Bardzo duża, rozległa i jasna 0.5 mag.  gromada otwarta w Byku. Widoczna gołym okiem. Chyba każdy ją widział.

NGC 2360 (C54)

Gromada otwarta 7.2 w Jednorożcu. Jak na standardy gromad otwartych to jest niewielka. Dobrze widoczna. Zawiera bardzo dużo słabych gwiazdek w środku. Mocno spakowana.

NGC 2403 (C7)

Galaktyka 8.4 mag. w Żyrafie.

Duża, podłużna rozpięta jakby na dwóch gwiazdach. Widać ja od razu na pierwszy rzut oka. Nieregularna. Jadro wyraźniej jaśniejsze.

NGC 7635 (C11) Bąbel

Mgławica emisyjna 10 mag. w Kasjopei.

Bardzo ładna! Rozległa. Bez filtra niewidoczna. Widoczna z filtrem UHC- majaczy kątem oka. Nieregularna.

 

Z katalogu Herschell 400.

 

Dużo obiektów zawiera się w katalogu Hidden Treasures ? opisane powyżej.

NGC 2022

Mgławice planetarna 11.9 mag. w Orionie.

Uważana za bardzo trudną.

Bardzo małam okrągła i bardzo ściśnięta przy powiekszeniu 320X z ES 4,7 mm. Widać ją na wprost.  Przy powiększniu 107X ES 14 mm widać jak gwiazdę

 

NGC 1964

Galaktyka 10.7 mag. w Zającu.

Ładna, okrągła widoczna na wprost. Jadro jaśniejsze. Widać ja na końcu jakby strzały.

Filtr UHC gasi ja całkowicie.

Wygląda, jak rozmyty obłoczek. ES 14

NGC 1788

Mgławica refleksyjna 3 mag. w Orionie. Ładna! Widoczna tuż przy środkowej gwieździe asteryzmu litery ?T?. Najlepiej widać bez filtra z ES 14mm. Filtr UHC gasi ją całkowicie.  Taki rozmyty obłoczek.

NGC 1980

Mgławica emisyjna 3 mg. W Orionie.

Widać ją na wprost -  dobrze. Znajduje się obok M42. Jasna. ES 14

NGC 2129

Gromada otwarta 6.7 mag. w Bliźniętach.

Słaba. Kilkanaście gwiazd. Niewielka. ES 14

NGC 1502

Gromada otwarta 6 mag. w Żyrafie.

Przepiękna! Skompensowana, bogata w jasne gwiazdy. Nieregularny kształt. Wygląda jak diamenciki rozsypane po czarnym niebie. ES 14

NGC 1501 Ostryga

Mgławica planetarna 10.6 mag. w Żyrafie.

Nazywana czasem niebieską ostrygą, ale koloru i tak nie widać, więc niech będzie po prostu Ostrygą.

Bardzo ładna! przepiękna! Moja dzisiejsza faworytka sesji obserwacyjnej. Szare duże kółko. Widoczna na wprost. Znajduje się na jednym z ramion trójkąta prostokątnego. Okrągła. ES 14 i ES 8,8

NGC 1961

Galaktyka 11 mag. w Żyrafie.

Ledwo widoczna na wprost ? majaczy. Dobrze widoczna katem oka. Rozległa plama. Brak szczegółów. ES 14mm

NGC 2655

Galaktyka 10.2 mag. w Żyrafie.

Widoczna na wprost. Słaby owalna plamka bez szczegółów.

M82 i przy okazji M81

Piękna! Duża, jasna, jaśniejsze jądro. Nieco spłaszczona, majaczą ramiona spiralne.

Obok widoczna także piękna M 81. ES 14.

NGC 2482

Gromada otwarta 7.3 mag. w Rufie.

Bardzo rozległa. Średnio skondensowana. Średniej wielkości. Słabe gwiazdy w gromadzie. ES 14

NGC 2527

Gromada otwarta 6.5 mag w Rufie.

Bardzo duża, rozległa. Słabo skondensowana. ES 14.

M 110 (satelita M 31)

Owalna eliptyczna satelita M 32. Widoczna na wprost.

 

Było jeszcze kilka klasyków zimowych jak: M79, M78, M43, M42, M50, M46, M47, M93, M41. Był też Jowisz z cieniem przechodzącego satelity.

Jak zbierałem sprzęt po 2:00 to moje czarne rękawice były całe białe od szronu.

 

No jak ktoś dotarł do tego miejsca to szacun!

Trochę długo dzisiaj wyszło.

Osobiście takie długie watki wklejam, jako plik txt do komórki i czytam na raty w tzw: ?międzyczasie?.

Standardowo na moim blogu wszystko ze zdjęciami + moje szkice.

  • Like 8

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 1333 - Paweł Trybus opisywał widoczność w 13": http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=151

NGC 1360 - opis Davida Knisely: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25&str=2

NGC 1535 - Paweł Trybus: http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=164

NGC 2467 - David Knisely (jako Sh2-311): http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25&str=6

NGC 2022 - pamiętam, że spokojnie łapałem ją w 8"

NGC 1502 - najjaśniejsza gwiazda gromady jest piękną podwójną

 

Na następną sesję polecam galaktykę IC 342 w Żyrafie!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj jeszcze bardzo ciekawy obiekt z tamtego wieczora. Wraz z M46 znajduje się tam bardzo ładna i spora mgławica planetarna NGC 2438 (wyliczany też w katalogu Best NGC i Herschell 400).

Mgławiczka o jasności 11 mag.znajduje się w odległości 2 900 LY. Widać ją wewnątrz gromady M46, ale do niej nie należy.

Jest łatwa dla Synty 12". Widać ja na wprost jako dość jasne -szare kółko. Bardzo przyjemny obiekt dla teleskopu. Był to jeden z najciekawszych obiektów wieczoru. Widoczny bez żadnych filtryów. ES 14 i ES 8,8mm. Polecam!
  • Like 1

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)