Skocz do zawartości

Słońce przez LS35 i brak ostrości.


Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę od tego, że w wizualu wszystko wygląda pięknie, ale wtykając w wyciąg czy to eosa 600 czy QHY5 brakuje jakby zakresu, czyli wyciąg lunta jest skręcony maksymalnie do dołu a Słońce nadal wygląda tak:

 

post-1305-0-99378300-1388812059_thumb.jp

 

Dodam tylko, że zdjęcie robione jest przy użyciu złączki projekcyjnej z wetkniętym w nią ploslem 25mm, bo po wetknięciu w wyciąg barlowa x2 i w niego złączki dało zdecydowanie gorszy (d)efekt

Proszę o radę co można zrobić aby to zmienić.

Nie mogę póki co dać fotek z kamery, bo wczoraj defaultowo QGVideo zapisywał mi wszystko w formacie .FIT, a ja nie mam pojęcia co to za cholerstwo, więc jeśli ktoś je ma (pojęcie oczywiście) to również proszę o podpowiedź.

 

Edit 8:

 

Proszę też o przekierowanie mnie na link do tutoriala do obróbki plików .avi o ile taki istnieje, bo po tytułach pedeefów trudno wpaść na trop, a i przeszukiwanie skarbnicy wiedzy jaką jest forum może zająć więcej czasu niż sama obróbka.

 

Pozdrawiam.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow 2x w kątówkę i kamerkę na nosku 1.25" w barlowa. Musi wyostrzyć.

 

Obróbka: do Słońca wystarczy sam Registax 6 - zobacz tutorial na stronie twórcy programu. Proponuję sekwencję: Registax 6 (ręcznie wybór klatki ref - wyrównanie + stackowanie z opcją correct geometry - wyostrzanie waveletami) - ew. Microsoft ICE do zszywania kilku obrazków w jeden. Lepsza alternatywa: Autostakkert 2 (klatka referencyjna) - Registax 6 (podanie klatki ref - wyrównanie - stack) - Astra Image lub wtyczki do PS (wyostrzanie filtrami deconwolucyjnymi) - Adobe PS do zszywania zdjęć z usunięciem winiety i ewentualnie korekcją geometrii. Dla całego Słońca w jednym kadrze: Castrator (wyrównanie avika) - Autostakkert 2 (wyrównanie - stack) - Astra Image (wyostrzanie). Na koniec jakikolwiek program graficzny do ciągnięcia krzywkami i kolorowania tylko. Avi w Y800 z FireCapture na przykład.

 

Miłej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dodam tylko, że zdjęcie robione jest przy użyciu złączki projekcyjnej z wetkniętym w nią ploslem 25mm, bo po wetknięciu w wyciąg barlowa x2 i w niego złączki dało zdecydowanie gorszy (d)efekt

Proszę o radę co można zrobić aby to zmienić.

Nie mogę póki co dać fotek z kamery, bo wczoraj defaultowo QGVideo zapisywał mi wszystko w formacie .FIT, a ja nie mam pojęcia co to za cholerstwo, więc jeśli ktoś je ma (pojęcie oczywiście) to również proszę o podpowiedź.

 

Musisz zaopatrzyć się w dodatkową złączkę - ,,brakuje" Ci wyciągu aby ,odsunąć" kamerkę do punktu ostrzenia. Daj ją przed Barlowa.

Pliki FIT ,,wypluwają" kamerki CCD to jest ich rozszerzenie - to po prostu jak Avik przy planetarkach, RAW przy Canonkach. Twój program do nagrywania je pokaże i wtedy zapisz jako i zapisujesz w programach do obróbki. Najlepiej zapisać je jako pliki TIFF (jeżeli nie posiadasz programu do pracy z FITsami). I je poddajesz dalszej obróbce :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawaj 450 -tkę - pamiętaj otrzymasz RAW-y. I je do... w tutorialach masz mnóstwo propozycji odnośnie zestackowania i dalszej obróbki - czekam na fotki Słonka, którego w zimie brakuje 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się zbieram, bo muszę się rozstawić, a na 13-stą mają dzieci przyjechać ;-) Cała trójka i to ośmiolatków - więc muszę im pokazać w okularze gotowy obraz i mam tylko nadzieję, że wysokie chmury nie wpłyną drastycznie na obrazy ;-)

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)