Skocz do zawartości

Astronomia x2


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !

Zastanawiam się, czy rynek sprzętu astronomicznego oferuje specyficzną nasadkę do wyciągu, która umożliwiałaby obserwacje dwoma okularami jednocześnie. Nie chodzi mi o zwykłe bino - to byłoby za proste, tylko o coś bardziej niekonwencjonalnego. Myślę o czymś przypominającym nasadkę kątową, do której jednocześnie można przyczepić okular i kamerkę ccd. Nie wiem jak ma się efektywność fotografii przez zwykłe bino od strony optycznej, ale myślę, że chociażby tak duża bliskość okularu i kamerki względem siebie byłaby nieporęczna w trakcie obserwacji - chyba trudno byłoby spojrzeć w okular nie dotykając kamerki, a to już pozwala wyrzucić całe nagranie do kosza. Spodziewam się, że mając ten sam focuser do kamerki i do okularu, nie byłoby szans na złapanie ostrości w obu sprzętach na raz. Wydaje się, że odrębne focusery dla tego i tego zdałyby egzamin, o ile byłyby zmotoryzowane żeby znowu ograniczać podatność kamerki na wibracje. Czy ktoś miał kiedykolwiek styczność z takim cudem, jaki opisuję? Ja przyznam szczerze, że szukałem, szukałem i nie znalazłem... 

Pytam na razie bardziej hipotetycznie, ale myślę, że byłaby to ciekawa opcja sprzętowa ;)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj,

 

Zastanów się nad ergonomią tego, co właśnie zaproponowałeś: ostrzymy osobno w dwóch torach, które z definicji mają po max 50% energii oryginału (w mniejszym - znowu z definicji - paśmie), tylko po co? Po to żeby sesja z kamerki - rozumiem na TV lub do sieci (ale wtedy masz i tak podgląd na żywo elektroniczny), bo przecież nie do fotografii, i jednocześnie podgląd w okular - też ze zmniejszoną światłosiłą układu? I każde dotknięcie części do wizuala powoduje turbulencje (czytaj: wyskakiwanie obiektu poza pole widzenia przy dużych powiększeniach) w kamerce. Ergonomia niczym nie uzasadniona. Dla mnie oczywiście.

 

W nasadkę bino da się włożyć i kamerkę i okular i da się tego używać, tylko nie wiem po co? Flip-mirror (np. Vixen'a) też obsługuje dwie rzeczy na raz, tylko sekwencyjnie.

 

Proszę podaj przykład praktycznego zastosowania z oddzielnym ostrzeniem, do obserwacji jednocześnie, o czym piszesz powyżej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Admiral,  Na pewno masz rację co do łączenia okularów z kamerkami, ale bez oddzielnego ostrzenia nie byłoby szans na jednoczesne obserwacje przez okular i nagrywanie kamerką. Tak naprawdę okular miałby służyć do centrowania obiektu w polu widzenia, ale bez sprawnej części wizualnej to nie byłoby to samo. Zapomniałem o flip mirrorach - nawet przeglądałem stronę o nasadkach w Delcie i ich nie zauważyłem :D

 

Tylko jak takie coś działa w praktyce? Podgląd w komputerze podczas nagrywania ma ewidentną przewagę nad Flip Mirrorami... Zastanawia mnie tylko jak duże są straty światła w przypadku takich nasadek. Mi absolutnie nie zależałoby na obiektach DS, tylko i wyłącznie Układ Słoneczny, ale jednak ciemniejszy obraz nie zawsze pomaga, tym bardziej nie wtedy kiedy chcemy zagłębić się w jeszcze subtelniejsze szczegóły, a o takie mi głównie chodzi ;)

Całe to moje rozważanie bierze się z tego, że na zagranicznych stronach widziałem podobny wynalazek wyglądający nawet na ATM i był wykorzystywany razem z nagrywającą kamerą i okularem w ramach asekuracji. Posiadacz tego sprzętu wykorzystywał go dokładnie do takich celów, o których ja myślę i uzyskiwał dość dobre efekty. Tutaj nie ma mowy o stackowaniu - raczej chodzi o wyłapanie efektownej pojedynczej klatki lub nagranie dobrej jakości wideo, bo sytuacja na niebie dynamicznie się zmienia. Przy obserwacjach Słońca - dosyć niekonwencjonalnych, bo filtr nie obejmuje całego przelotu, kamerka może być dobra ze względów bezpieczeństwa w czasie obserwacji wizualnych. Jednak nie wiem, czy to ma w ogóle jakikolwiek sens - dlatego właśnie założyłem ten temat żeby zastanowić się nad plusami i minusami konstrukcji podobnych do Flip Mirrorów.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nima nijak sensu - po cholerkę się męczyć z rozbudową setupu (wydawanie pieniążków), dodatkowe ostrzenie itp. kombinacje jak mamy przecież obraz na ekranie lapka, czy dużego monitora jak avikuję np. z balkonu, jest niezastąpiony taki obraz - komfort i nie dotykanie sprzętu.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)