Skocz do zawartości

GSO 8 Deluxe vs Mac 102 vs Sky Watcher 150/750


najs_sc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wiem, że topiców o tym co kupić jest nieskończenie wiele. Jednak mam nadzieję, że i mi pomożecie przy wyborze teleskopu. Przekopałem się przez setki stron na forach i już mam jako taką wiedzę teoretyczną. Znam wady i zalety każdej z powyższych opcji. 

 

Najbliżej mego serca jest GSO 8'' Deluxe ze względu na wyposażenie i największą średnicę lustra. Mam działkę oddaloną od domu o jakieś 2 kilometry, więc spokojnie będę mógł tam obserwować. Niestety, nie posiadam własnego samochodu, więc przemieszczanie się pod ciemniejsze niebo za miasto będzie niezwykle utrudnione.

 

Opcja numer dwa czyli mac 102 jest dla mnie najmniej atrakcyjny. Sama tuba kosztuje 800 zł, a ogniskowa 500 nie zapewni dużych przybliżeń. Zależy mi także na oglądaniu ds'ów, więc jest on raczej skreślony, mimo, że mieszkam w bloku i byłby najwygodniejszy. 

 

Opcja numer trzy. SW 150/750 na montażu eq3-2. Tutaj jeszcze zastanawiałbym się nad jakimś montażem AZ-3. Zachęcają mniejsze wymiary, co ułatwiłoby transport (głównie komunikacją miejską :D). 

 

Dla mnie cena max to 1200. Jeśli chodzi o obserwacje, to nie chciałbym się ograniczać jedynie do księżyca i planet, więc teoretycznie zostaje GSO. Jednak, czy pokaże on wystarczająco dużo pod śląskim niebem (działka jest odizolowana od świateł z ulicy, jednak do ciemnego wiejskiego nieba jej nadal baaaaaaaardzo dużo brakuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem do wizuala byłby właśnie GSO, średnica lustra oraz prosty w użyciu montaż sam raz do wizuala... ale jeśli nie masz samochodu a do miejscówki będziesz dojeżdżał komunikacją mejską to raczej ten teleskop odpada, nie jest on zbyt mobilny;) SW 150/750 będzie chyba najlepszym rozwiązaniem. Tuba do torby, przeciwagi oraz aksesoria do plecaka a montaż pod pache i jedziesz :) , ale montaż paralaktyczny jest trudniejszy do ogarnięcia niż azymytalny, trzeba ustawiać na polarną itp.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mógłbym zostawiać to gso na działce, więc z tym nie byłoby problemu. Kwestia tego, że gdziś ją zabrać, to już problem. Pytanie czy ten SW 150/750 nie będzie wypadał blado przy ds'ach i większych powiększeniach. Poza tym wyposażenie gso w porównaniu z sw za tę samą cenę to jakiś kosmos z przewagą gso oczywiście. 

 

Fakt, najlepszy teleskop to ten który jest używany najczęściej, acz to co dostajemy za tę samą cenę nie wiem czy jest warte problemów z logistyką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może piera na działce postaw z budką, odpadnie wożenie znacznej części sprzętu  ;) http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2453-a-moze-by-tak-pier-postawic/?hl=pier

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli teleskop będzie stał na działce to bierz GSO, pokaże on ci więcej niż SW 150/750, a co do późniejszego transportu np. pod ciemne niebo to teleskop spokojnie wejdzie do samochodu ;). Ja osobiście nie miałem styczności z SW i nie wiem jak wyglądają przez niego DS-y( a nie chcę snuć jakiś bajek :) ), ale w GSO prezentują się elegancko 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam abyś zakupił samą tubę newtona np.sw150/750 otaw + statyw AZ4 stalowy + okulary tanie i dobre DO planetary 12.5mm; 6mm; 3mm; i do tego Pokrowiec do transportu teleskopu Sky-Watcher (Synta) BK1149EQ1/EQ2

Świetny sprawdzony przezemnie supermobilny zestaw więcej ci nic nie potrzeba powinien ci służyć długie lata. Przesiadka na coś zauważalnie lepszego to już będzie przynajmniej lustro 10". Jak masz działeczkę 2 km od domu to na działce postaw sobie słup tak abyś nie musiał nosić statywu a samą głowicę i tubę . Jak cię obserwacje pochłonią i zapragniesz ciemniejszego nieba poszukaj w swoim regionie jakieś gospodarstwo agro pod ciemnym niebem. Zawsze się można dogadać z właścicielem i trzymać na miejscu jakiegoś większego newtona 8-12" i wpadać regularnie podczas nowiu na nockę.

Najmniejszy obiektyw soczewkowy jaki polecam to 4"

najmniejsze lustro jakie polecam to 5" cassegrain

najmniejsze lustro w przypadku newtona to 6"

Tego się trzymaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także bardzo ciekawa opcja, jednak sam koszt tuby i statywu to 1540 złotych. Do tego okulary i robi się fajna sumka. Założyłem sobie budżet 1200 i tego chciałbym się trzymać. Jeżeli z czasem zabraknie mi mobilności, to sprzedam gso, dołożę 1000 pln i kupię coś mniejszego i lżejszego na az4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ-4 nie wchodzi w grę obecnie na 100%. Mógłbym wziąć tę opcję:

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-n-150-750-eq3-2-chorzow-i3845550120.html

 

Rzeczywiście masz rację tym, że mniejszy będzie używany częściej i co do tego nie ma wątpliwości. Czy taki zestaw spokojnie da radę przenosić bez samochodu? Tuba na plecy do jakiejś torby, a montaż do ręki. 18 kg to nie tak dużo jeśli ciężar się odpowiednio rozłoży. 

 

Poza wagą jest jakaś różnica między az-4 a eq3-2? Różnice wynikające z tego, że jest to kompletnie różny rodzaj montażu znam. Chodzi mi o to, czy odczuję jakieś różnice przy obserwacji (stabilność itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowica EQ3 jest jest ponad 2,5x cięższa od Az4

150750Eq3-2 nie nszwałum już teleskopem mobilnym mobilność dobsona o ile do tego nie zaprzęgniemy auta jest niewielka z miasta z działki to i tak mawet 8" nie poszalejesz na mgławicach co innego pod ciemnym niebem teleskop 6" a 8"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężki temat ze względu na ten transport. Generalnie gdybyś nie miał z tym problemów polecił bym Ci GSO 8" Ja używam SW 150/750 i mając porównanie z innymi większymi tubami w wizualu można mieć pewien niedosyt. Dla początkującego astro-amatora jak najbardziej mogę polecić.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wybierałem teleskop, to też miałem parcie na nowy sprzęt, sam nie wiem dlaczego ::). Teraz śmiało bym celował w używany, zawsze można kaskę zaoszczędzić ;D

najs_sc jak już kupisz, to się pochwal co wybrałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, każdy chce nowy, ale często- jakim kosztem? Sprzęty na giełdzie są z reguły w super stanie, poza tym astroświatek w Polsce jest na tyle mały, że bardzo wielu userow zna się osobiście. A jeśli można kupić używke, w stanie jak nówka, za 50-80% ceny... Ja osobiście nówek wręcz unikam, jeśli się ma pieniądze, to nie sztuka kupić nowe. Sztuka zaoszczędzić pieniążki :P koniec OT :)

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt zakupiony. Pan Marek Substyk z katowickiej Delty bardzo pomógł, za co jestem niezmiernie wdzięczny, choć wybór mógł być tylko jeden :D

 

W środę dojdzie do mnie paczka z gso 8''. Ogrom samej tuby robi wrażenie. Sam jej wygląd daje do myślenia, co to "maleństwo" potrafi i już człowiek od razu zaczyna w głowie szukać znajomych z większym autem aby wspólnie zaplanować wypad za miasto.

 

Co do kupna używanego teleskopu. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że jest to praktyczniejsze i dłuższej perspektywie bardziej opłacalne/rozsądne wyjście. Jednak należy pamiętać, że pierwszy sprzęt to coś wyjątkowego w każdym hobby, to z nim człowiek się utożsamia z biegiem lat i do niego z sentymentem wraca pamięcia. Dlatego musiał być nowy, prosto ze sklepu. Tyle.

 

Dziękuję Wam za rady. Zamiast kombinować z N150 na AZ4 z czasem pewnie dokupię Maka 127 jako drugi sprzęt. Ale to już melodia przyszłości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholerka, następny kupił telep. Znowu tydzień niepogody!!! ;)

 

najs_sc, myślę, że dobrze wybrałeś. Ciemnego nieba i oczywiście czekamy za relacją z pierwszych obserwacji.

 

Pzdr

Szymon

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)