Skocz do zawartości

Astrofoto na potrzeby rodzinne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam nastepujacy problem posiadam teleskop Synta 8 i jestem ogromnie zadowolony z obserwacji niestety jak kazdy mam duza ochote uwiecznic to co widze. Dlatego zastanawiam sie nad zmiana sprzetu.

Przede wszystkim wiem ze astrofoto to gruby temat dlatego chce na wstepie zaznaczyc ze chcialbym robic zdjecia tylko i wylacznie na moj prywany uzytek mam swiadomos ze bez 10 tys zdjec na konkurs nie zrobie ale chcialbym zrobic zdjecia szczegolnie DSow wylacznie jako osobiste pamiatki po obserwacjach...

Ok teraz w koncu moje pytanie do doswiadczonych kolegow czy na takie domowe potrzeby astrofoto ktoras z tych trzech opji ponizej wydaje sie byc przynajmniej mozliwym rozwiazaniem do wprowadzenia w zycie? Jakie beda podstawowe roznice?

1 Mam mozliwosc kupna aparatu CanonD350 lub 400 do tego telep Sky watcher 150/750 na eq3-2 i naped w jednej osi

2 ten sam aparat co wyzej i Pentaflex 130/1000 z goto (czy w ogole ten teleskop wytrzyma podlaczenie takiego aparatu?)

A moze w ogole ugryzc temat z innej strony

3 aparat jak w punkcie 1 i tylko montaz eq3-2 z napedem w jednej osi (moze jak by sie udalo dorwac tanio uzywany eq5) i jakis obiektyw do aparatu

Bede ogromnie wdzieczny za rade ktore rozwiazanie jest najbardziej sensowne. Przypomne ze zdjecia chce robic wylacznie dla siebie wiec rozumiem ze z kazdego z tych trzech rozwiazan szalu nie bedzie ale zalezy mi na DSach przynajmniej tych najbardziej popularnych.

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tymi dziesięcioma tysiącami to troszkę przesadziłeś ;)

Lustrzaneczke wybrałeś jak najbardziej słuszną, może rozważ również coś z live view czyli 450d.

Jeśli chodzi o teleskop to masz bardzo atrakcyjną i sprawdzoną ofertę Kuby tutaj .

No i na koniec najważniejsze - porządny montaż - to fundament. Montaż klasy HEQ5. Ten, który zaproponowałeś raczej do DSO nie sprawdzi się, choć niektórzy Koledzy go używają na krótkich czasach ewentualnie do US.

Jak to wszystko połączyć - jak zacząć co jak łączyć i dokupić to juz wnikliwe czytanie  podstaw, które są w poradnikach :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wszystkich dodatkowych akcesoriow i padlaczania to faktycznie duzo tego na forum zle sie wyrazilem bo mi chodzilo o sama mozliwosc pracy tego azymutalnego pentaflexa z aparatem ale to chyba kiepski zestaw bo nigdzie nie ma szczegolow zeby ktos z niego kozystal konkretnie

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeśli mogę wyrazić swoje skromne zdanie to bym się zdecydował na trzecią opcję, najprostsza w użyciu, najmniej z nią problemów.

Tak jak Jacek napisał, zastanów się nad 450-tką wiele przyjemniejsza w użyciu ze względu na liveview i sterowanie długimi czasami.

Do aparatu dokupić jakiś szeroki obiektyw i/lub zoom 70-300 i tylko łapać fotony.

 

Jest to najprostszy zestaw dla początkującego, jak Cię wciągnie foto to wtedy pójdziesz krok dalej, lub dwa.

 

Pozdrawiam.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wydasz jakiekolwiek pieniądze solidnie zabierz się za lekturę. Zdobądź wiedzę I na jej bazie oraz rad doświadczonych kolegów dokonuj zakupów. Oszczędzić Ci to wiele nerwów, a przede wszystkim nie wysuszy niepotrzebnie portfela.

Oczywiście możesz próbować tanich rozwiązań, ale nie spodziewaj się rewelacji. Niestety astrofo to dość kosztowna zabawa jest. Dlatego raz jeszcze podkreślam. Spokojnie podejdź do tematu.

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wydasz jakiekolwiek pieniądze solidnie zabierz się za lekturę. Zdobądź wiedzę I na jej bazie oraz rad doświadczonych kolegów dokonuj zakupów. Oszczędzić Ci to wiele nerwów, a przede wszystkim nie wysuszy niepotrzebnie portfela.

Oczywiście możesz próbować tanich rozwiązań, ale nie spodziewaj się rewelacji. Niestety astrofo to dość kosztowna zabawa jest. Dlatego raz jeszcze podkreślam. Spokojnie podejdź do tematu.

Hej tak jak najbardziej sie zgadzam, wlasnie dlatego po naprawde dlugiej lekturze zdecydowalem sie na zalozenie osobistego pytania.

Na wszystkich forach jest podkreslane ze to nie tania zabawa i calkowitym minimum jest konkretna tuba ktora lezy na n-eq6 albo i jeszcze lepiej no i porzadny aparat, filtry, korektory komy i wszystkie innego potrzebne drobniejsze rzeczy ale mysle ze takim zestawem mozna robic zdjecia z naswietlaniem no nie wiem godzine dwie, trzy i takie zdjecia po obrobce moga konkurowac ze zdjeciami z NASA hehe. 

 

A mi chodzi o rodzinny album z obserwacji gdzie po nocnej wyprawie bedziemy mogli miec zdjecie mam nadzieje ze choc troche lepsze od realnego widoku w okularze, by naprzyklad przy opisie jakiejsc mglawicy czy galaktyki dolaczyc jako takie zdjecie. Dlatego moim zdaniem takie czasu naswietlania jak max 1minuta to dla mnie juz bedzie bomba przy zlozeniu np 10-20 takich zdjec. Czy do takiego domowego rozwiazania naprawde musze miec dokladny sprzet?

 

Chyba ze sie myle i zeby uwiecznik choc minimalne kolorki podstawowych DSow z Messier'a potrzeba i tak ogromnych czasow naswietlania, jesli tak to bardzo przepraszam za glupie pytania....

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę mieszać Ci w głowie, ale napiszę jak ja dokumentuję obserwowane obiekty w większości właśnie tak dla siebie. Do teleskopu na montażu dobsona dokupiłem platformę paralaktyczną. I zdj robię tym samym teleskopem co obserwuję.  Oczywiście czasy naświetlań są krótkie 10-25s ale do "emek" wystarczają, przynajmniej w stopniu takim by mieć niejako pamiątkę po obserwacji.  Jeśli chcesz podeślę Ci na priv parę fotek które tak robiłem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A mi chodzi o rodzinny album z obserwacji gdzie po nocnej wyprawie bedziemy mogli miec zdjecie mam nadzieje ze choc troche lepsze od realnego widoku w okularze, by naprzyklad przy opisie jakiejsc mglawicy czy galaktyki dolaczyc jako takie zdjecie. Dlatego moim zdaniem takie czasu naswietlania jak max 1minuta to dla mnie juz bedzie bomba przy zlozeniu np 10-20 takich zdjec. Czy do takiego domowego rozwiazania naprawde musze miec dokladny sprzet?

 

Chyba ze sie myle i zeby uwiecznik choc minimalne kolorki podstawowych DSow z Messier'a potrzeba i tak ogromnych czasow naswietlania, jesli tak to bardzo przepraszam za glupie pytania....

No to rzeczywiście podpowiedź Kolegi DarX86 jest jak najbardziej poprawna. Pod Twoją Syncie 8" - platforma, złączka do Canonka - odpowiednie spasowanie z wyciągiem aby lustrzaneczka ostrzyła i dokumentujesz, a gdy z czasem to będzie za mało platformę i Syncie łatwo bez straty sprzedać i zacząć zbieranie setupu na zaawansowane astro-foto :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę mieszać Ci w głowie, ale napiszę jak ja dokumentuję obserwowane obiekty w większości właśnie tak dla siebie. Do teleskopu na montażu dobsona dokupiłem platformę paralaktyczną. I zdj robię tym samym teleskopem co obserwuję.  Oczywiście czasy naświetlań są krótkie 10-25s ale do "emek" wystarczają, przynajmniej w stopniu takim by mieć niejako pamiątkę po obserwacji.  Jeśli chcesz podeślę Ci na priv parę fotek które tak robiłem. 

Hej jasne chyba wlasnie o cos takiego mi chodzilo chce zdjecia tylko i wylacznie dla siebie dzieci i zony (tak, da sie skompletowac taka rodzine gdzie kazdemu to sie podoba;P ) bede ogromnie wdzieczny za kilka fotek z takiego montazu.

 

Oczywiscie slyszalem i czytalem o takiej platformie ale myslalem ze to kupa kasy jest.... mam nadzieje ze sie mylilem. Ja czytalem ze taka platforma to spoko ale naped do niej to juz wlasnie finanse wyzsze, rozumiem ze ta takiej platformie te 25 sek wyciagasz z recznym prowadzienie czy masz naped jesli tak to ile to wychodzi finansowo?

 

Opcja pozostania przy mojej Synci jest bardzo interesujaca.... 

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mam nadzieje jak dzieciaki podrosna ze wkrecimy sie na dobre w foto i zainwestujemy w powazny sprzet ( co do samnej obserwacji to nasza wspolna pasja wiec nie sadze zebysmy kiedys odpuscili) ale na chwile obecna szukam wlasnie takiego posredniego rozwiazania zeby sie nie pograzyc finansowo na poczatku a sprawdzic jak i z czym to sie je.

 

OK wiec dziekuje za te cenne rady, takich forumowiczow to ze swieca szukac... i bede wdzieczny DarX86 za kilka fotek napewno pomoga w podjeciu decyzji...

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platforma jest już z napędem, tylko trzeba akumulator lub zasilacz do zasilania. Nowa kosztuje chyba 1200zł ale na giełdzie też się trafiają w okolicach 700-800zł.  To, plus akumulator no i oczywiście aparat z odpowiednią złączką i już można focić;) Czas naświetlania zależy dużo od dokładności ustawienia samej platformy, ale jakby nie patrzeć każdy montaż trzeba dobrze ustawić. A ustawienie platformy zajmuje kilka minut. Zaraz podeślę Ci parę zdjęć to zobaczysz czy to spełni  twoje oczekiwania.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej jasne chyba wlasnie o cos takiego mi chodzilo chce zdjecia tylko i wylacznie dla siebie dzieci i zony (tak, da sie skompletowac taka rodzine gdzie kazdemu to sie podoba;P ) bede ogromnie wdzieczny za kilka fotek z takiego montazu.

 

Oczywiscie slyszalem i czytalem o takiej platformie ale myslalem ze to kupa kasy jest.... mam nadzieje ze sie mylilem. Ja czytalem ze taka platforma to spoko ale naped do niej to juz wlasnie finanse wyzsze,

 

Koszt takiej platformy to wydatek jeśli się nie mylę około 800 - 900 zł. Ile sekund na niej wyciągniesz to już ,,uzywacze" się wypowiedzą - fotek jest dużo na stronach astro - tutaj astro fotografia pt. Księżyc Roberta Twarogala jest robiona z takiej platformy :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie widzialem zdjecia od DarX86 z platformy pod dobsonem wlasnie o cos takie go mi chodzi jak dla mnie to juz te fotki powalaja na kolana jak dla naszych obecnych potrzeb to juz jest duzo wyzszy poziom niz sie spodziewalem uzyskac super, wychodzi na to ze zaczynam szukac platformy.

 

Ale jeszcze jedno pytanie mnie nurtuje nie wspomnialem na poczatku ze mam dostep do naprawde ciemnego nieba, nie sa to bieszczady, wyjezdzam na wschodznie krance woj lubelskiego tam rowniez mozna zlalezc miejsca gdzie w nocy przy pelnym zachmurzeniu wyciagnietej reki nie widac a czyste niebo zapewnia widoki jak z obrazka....(zapraszam oczywiscie)

 

I tu pojawia sie pytanie bo taka platforma do Dobsona jest git i w zupełnosci zdjecia z tego mnie zaspokajaja ale jednak chyba mobilnosc dosc kiepska.... a po lakach i polach za latwo w nocy sie nie porusza dlatego czy poswiecajac wielkosc lustra i jednak decydujac sie na Sky watcher 150/750 na eq3-2 i naped w jednej osi na poczatek nie bede mial latwiejszego zycia bo chyba mobilnosc tego zestawu jest duzo duzo wieksza ale czy warto?

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I tu pojawia sie pytanie bo taka platforma do Dobsona jest git i w zupełnosci zdjecia z tego mnie zaspokajaja ale jednak chyba mobilnosc dosc kiepska.... a po lakach i polach za latwo w nocy sie nie porusza dlatego czy poswiecajac wielkosc lustra i jednak decydujac sie na Sky watcher 150/750 na eq3-2 i naped w jednej osi na poczatek nie bede mial latwiejszego zycia bo chyba mobilnosc tego zestawu jest duzo duzo wieksza ale czy warto?

Stracisz na obserwacjach, które są u Ciebie priorytetem - 6 a 8" to różnica. Ale pod przyszłe astro-foto Kuby 150/750 jest kuszącą propozycją ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

 

Przymierzam sie do kupna aparatu pisalem wczesniej o 300D koledzy radza mi wziac cos juz z Live View czyli 450D.

 

Moj kuzyn z drugiej strony sprzedaje aparat Canon 1000D ktory ponoc tez ma Live View czy to prawda czy warto wziac ten aparat?

 

Bede wdzieczny za szybka pomoc.

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej lustrzanki znajdziesz mnóstwo astro-fotek na forach. Koledzy proponowali Ci 450 bo to stosunkowo niskobudżetowa a sprawdzona maszynka współpracująca z programami do obsługi długich czasów i ,,pstryknięcia" zaplanowanej sesji, np. APT - to samo tylko drożej wyjdzie z 1000D :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

OK mam juz aparat Canon 500D a tak naprawde mam dwa bo dzieki waszym podpowiedziom kupilem najpierw 450d ale kilka dni pozniej mialem okazje kupic 500D a ze skusily mnie tez filmy w HD wiec teraz 450D jest juz na gieldzie...

 

Ogolnie kombinuje, bawie sie i testuje bo pierwszy raz w zyciu mam lustrzanke w reku... przeczytalem instrukcje wiec przynajmniej poznalem guziki :)

 

Ale teraz mam pytanie i mam nadzieje ze mi pomozecie czy jest gdzies moze spisana jakas instrukcja ktora by ulatwila pierwsze kontakty z lustrzanka szczegolnie Canona bo wiem ze w astrofoto chodzi o dlugosc ekspozycji, przyslona, nieskonczona ostrosc ale jak to wszystko wlaczyc w aparacie to juz ciemna magia?

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym sposobem oprócz prób, które mogą być uciążliwe dla niecierpliwych jest poczytanie opisów astro-fotografii, robionych podobnymi modelami.

Znajdziesz je tu i tu

Ważna sprawą jest też przy dłuższych czasach program, który pokieruje sesją ale to już znajdziesz w szkole astrofotografii :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Dałem sobie trochę czasu na poznanie lustrzanki i ogólnej wiedzy o astrofoto... 

 

Sledze wszystkie giełdy sprzętowe na forach dlatego chcąc wykorzystać okazję zrobiłem małe zamieszanie w moim sprzęcie w tej chwili nie mam żadnego teleskopu, bawię się Canonem 500d z obiektywem Pentacon 200mm na statywie i platformie paralaktycznej którą udało mi się kupić.

 

I tutaj pojawia się moje kolejne pytanie, pozostaję na pewno przy decyzji, że nie chce zagłębiać się w profesjonalne astrofoto zależy mi na osobistych zdjęciach z wypadów no i na dobrym wizualu. Bardzo chciałbym pozostać przy 8 calach. Myślę, że granicą której nie chcę przekroczyć jest poziom w którym guidowanie jest już niezbędne. Poprawcie mnie jeśli się mylę ale mam nadzieje ze bez guide wyciągnę czasy naświetlania do około minuty co w zupełności mnie zaspokaja.

 

I teraz pytanie: Czy teleskop SW200/1000 jak ten tutaj na EQ5 z napędem w obu osiach bez guida wyciągnie te czasy do 1 min czy to jest zdecydowanie za ciężki teleskop na ten montaż do takich czasów i lepiej zostać przy Syncie 8 na Dobsonie i posiadanej już platformie?

 

Czytałem, że ten teleskop na EQ5 i w wizualu sprawia problemy z tłumieniem drgań dlatego wolę się upewnić z bardziej doświadczonymi użytkownikami bo jeśli to prawda to raczej z 1 minutowymi ekspozycjami mogę się pożegnać przy tym teleskopie... Będę wdzięczny za komentarze z pomocą bo nakręciłem się na ten EQ5 i już wystawiłem platformę na sprzedaż :P

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie teraz z platformą i 200mm obiektywem spokojnie daję radę wyciągnąć 1-1,5min. Od jednego z poprzednich właścicieli platformy mam info, że przy idealnym ustawieniu platformy można z Synty 8 wyciągnąć 45s może nawet troszkę więcej. A pomysł z SW200/1000 na EQ5 zrodził się z faktu, iż platformę po godzinie czy półtorej trzeba przewijać do początku dlatego ilość zdjęć to max 30-40 przy pojedynczym prowadzeniu...

 

Widzę jednak, że już nabyta cierpliwość do platformy może być niczym w porównaniu do trzęsącego się SW200/1000 na EQ5

 

No chyba, że odpuścić sobie 8 cali i powiesić na EQ5 np SW150/750 z napędem w dwóch osiach czy to by zmieniło sytuację w znaczący sposób czy jednak to dalej jest zbyt duże obciążenie?

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, ja odczuwałem potrzebę guidowania obiektywu 300mm na HEQ5. Zapomnij o jakichkolwiek długich ogniskowych, jak chcesz bez guidu to pozbadz się platformy, kup EQ3-2 z napędami najlepiej i trzaskaj z 200mm. Takie jest moje skromne zdanie...

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo małego doświadczenia zgodziłbym się z Tobą w 100% ale tak jak napisałem dla mnie priorytetem zawsze będzie wizual dlatego nie chciałbym pozbawiać się dużego lustra. Rozumiem, że nie ma uniwersalnego sprzętu dlatego muszę   w czegoś zrezygnować i w moim przypadku są to długie czasy ale chciałbym mieć te minimum, żeby zarejestrować podstawowe obiekty...

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może uzbieraj, i kup do wizuala Synte, a do foto taki zestaw jak napisałem. Sprzedaż platforme- kupisz EQ3-2. Pozostaje uzbierać na Synte ;)

Astrofotografia jest na tyle specyficzna, że tutaj nie ma kompromisów. Też miałem kiedyś plan focic (planety, bo DS były wogóle poza moja sferą marzeń) z Synty 10" na platformie. Im bardziej się zagłębiałem w temat, tym bardziej stwierdziłem, że to pozbawione sensu. I w końcu sprzęt jak w stopce, chociaż ciągle dużo brakuje mojemu zestawowi, ale to w miarę możliwości finansowych się uzupełni.

Życzę powodzenia, i mądrych decyzji :)

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie koniecznie astrofoto.

Czy jest jakiś sposób by pokazać obraz z teleskopu na ekranie komputera/laptopa. Gdy wiecej osób było by zainteresowanych oglądaniem na raz? Testowałem kamerę Creative Life cam sync hd i nic nie widać. Ekran czarny. Żadnej gwiazdy. Jak się poprawi pogoda przyłoże kamerę do okularu. Na razie byla w wyciągu zamontowa. Jakieś inne pomysły? Pozdrawiam.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)