Skocz do zawartości

Moja kolekcja meteorytów


Rekomendowane odpowiedzi

Czasem, gdy obserwacje nieba nie wystarczają, człowiek pragnie od dawna stanąć na obcej planecie, lub dotknąć Wszechświat, ktoś powie, bajki piszę, lecz w bajce też znajdzie się prawdę. Miałem tylko kupić jeden okaz meteorytu, ale na tym się nie skończyło.

Dlaczego można zadać sobie pytanie, wciągnęły mnie meteoryty swoją siłą i magią, teraz, gdy kupuję czasem dostanę od kolegów, rośnie radość, która nie da się opisać, niby malutkie a dają tyle radości. Wszechświat można dotknąć a nawet jak to woli powąchać, nie wiadomo, co przyniesie jutro, nie wiadomo, kiedy będziemy na obserwacji nieba, a na ziemię spadnie meteoryt możemy cieszyć się latami, nie wiadomo, kiedy sami znajdziemy, ale ta nie wiadoma cieszy i ma się nadzieję, że się coś znajdzie.

Zacznę po kolei

Jest rok 1995 II 13 Godzina od19:00 do 20:00. Prowadzę obserwacje za pomocą lornetki USSR 15x50. Wyszedłem na balkon by mieć większe pole do obserwacji, nie wiem, która była konkretnie godzina, bo nie zapisałem, na niebie zobaczyłem małą kropeczkę, która zmierzała z dużą prędkością w dół, obiekt leciał w dół kierując się na zachód zwolnił zrobił taki jak by zygzak i gdzieś spadł tyle wynika z opisu. To był początek, kiedy nie wiedziałem, że znajdę kamień, co nazwałem go Wygon od nazwy pola, co go znalazłem.

Gwiazda ta, co leciała w dół mieniła się kolorami czerwony żółty na przemian.

Rok 1996 III. Po posadzeniu ziemniaków obrabialiśmy końce rzędów. Prawie na rogu pola wiem to do dzisiaj i mogę pokazać konkretnie znalazłem kamień Wygon, pierwsza myśl jak przyszła mi do głowy, że może być to meteoryt, też tak twierdzę, ponieważ tego typu kamieni nie ma mojej okolicy, nie ma też rzeki, która by wylewała, koło tego pola ani na polu, na drodze też nie spotyka się u mnie tego typu kamieni. Kamień Wygon jest cięższy od tych polnych kamieni, które spotykam, na co dzień.

post-36-137699795217_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryt Sikhote Alin 1,8 g.

Miejsce znalezienia Rosja

Skład

Minerał główny kamacytu

Minerały podrzędne

Schreibersyt , Troilit, Taenit (5,8% nikiel

Pochodzenie z wnętrza rozbitej planetoidy obiegającej Słońce między Marsem a Jowiszem

Kupiony w 2009 roku. Sklepie Meteoryty.sklepna5.pl

post-36-137699795245_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryt. Bassikonou 0,4g.

Kupiony w roku 2010.

Mauretania, obserwowany spadek 12.10.2006r.

Meteoryt ma wyraźną, czarną skorupę obtopieniową oraz jasnoszare wnętrze.

Bassikounou jest sklasyfikowany w Szwajcarii jako chondryt zwyczajny H5 .

Zawiera chondry o średnim rozmiarze 0,35 mm, 8% żelaza, 6,6% troilitu (siarczku żelaza) oraz inne minerały.

Bassikounou spadł jako deszcz meteorytów. Pierwszy okaz o wadze 3,16 kg został znaleziony przez jednego z mieszkańców tego terenu jeszcze w dniu zdarzenia. Miało to miejsce 11 km na południowy wschód od miejscowości Bassikounou. Większe poszukiwania zaczęły się od początku 2007r. Znaleziono masę główną meteorytu liczącą 6,12 kg oraz wielu mniejszych okazów.

Jak podają świadkowie spadek meteorytu był bardzo efektowny, widziano jasny bolid na niebie, słyszano grzmoty, wspominano o efektach podobnych do trzęsienia ziemi. Niestety nikomu nie udało się sfilmować lub sfotografować bolidu i w związku z tym nie będzie możliwe określenie orbity meteoroidu przed jego wejściem w atmosferę Ziemi.

post-36-13769979525_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryt. Canyon Diablo 15,0 g

Kupiony w roku 2010.

Meteoryt Canyon Diablo, Arizona, USA, 35° 3? N, 111° 2? W. Znajdowany od 1891 r. w promieniu kilkunastu kilometrów wokół słynnego krateru w Arizonie, nazywanego Coon Butte, Crater Mountain lub Meteor Crater, położonego 10 mil SE od Canyon Diablo.

Największy okaz waży 454 kg., a do dziś zebrano ponad 30 ton. Ostatnio sklasyfikowany jako IAB-MG.

Meteoryt żelazny

Kupiony w sklepie meteoryty.sklepna5.pl/

post-36-137699795253_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tektyt indochinit (Tajlandyt) 21,8 g.

Pochodzenie od metali meteorytycznych połączony z kwarcem, które zeszklił się podczas uderzenia meteorytu w powierzchnię Ziemi

Skład

Szkliwo Krzemionkowe ?odmiana lechatelierytu

Naturalne szkliwo powstałe na skutek topienia piasku kwarcowego

Pochodzenie  Indochiny, Tajlandia Wietnam, Chiny.

Kupiony w sklepie meteoryty.sklep5.pl

2010-11-18. Bardzo ładny okaz najładniejszy pośród moich meteorytów, nowość mojej kolekcji.

post-36-13769979526_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryt Sikhote Alin 8,9g.

Miejsce znalezienia Rosja

Skład

Minerał główny kamacytu

Minerały podrzędne

Schreibersyt , Troilit, Taenit (5,8% nikiel

Pochodzenie z wnętrza rozbitej planetoidy obiegającej Słońce między Marsem a Jowiszem

Kupiony w 2010-11-18 roku. Sklepie Meteoryty.sklepna5.pl

Zdjęcie zrobione kamerką Logitech czarno białe

post-36-137699795264_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryt NWA869 9,0 g.

(...)

Meteoryt chondryt NorthWest Africa niesklasyfikowany jako brekcję L4-6 o niewielkim stopniu zwietrzenia (W1) i stopniu szokowym S3.

(...)

Paweł, jeśli meteoryt ma oznaczenie NWA869 to on właśnie jest sklasyfikowany przez Meteoritical Society jako NWA pod numerem 869. 

Meteoryty NWA nieskalsyfikowane mają oznaczenie "NWA" lub "NWAxxx".  :D

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się sam, że w tym roku zostałem obdarowany dwiema meteorytami i jedyny tektytem pozostałe meteoryty kupiłem sam, mam nadzieję, że to nie koniec kupna meteorytów, już teraz mogę napisać tu dla Was wszystkich, że przez 365 dni nadchodzącego roku, będę organizował sam Rok z Meteorytem 2011, dlatego jak ktoś będzie chciał widzieć te wszystkie meteoryty, a zapragnie mnie odwiedzić, to będzie miał okazję zobaczyć, i nowe okazy i nie tylko. Cieszę się, że się podoba kolekcja, ale to taka mini kolekcja można nazwać, bo daleko mi jeszcze do tych, co mają większe.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Wiem, że pisałem o tym już na czacie, ale napiszę tu taj zdjęcia dodam jak będę miał więcej czasu. 2011-03-30 Przyszły do mnie Pocztą Polską trzy nowe okazy meteorytów.

1) Morasko 7,7gram

2) Allende meteoryt kamienny chondryt węglisty CV3

3) NWA2481 Eukryt-NW 0,1 gram

Więc jak sami widzicie kolekcja się powiększa u mnie mam już wszystkich meteorytów 12 swojej kolekcji, daleko mi jeszcze do kolekcjonerów, co mają meteoryty, ale za to mam słynne meteoryty tak jak.

NWA, Canyon Diablo, Morasko, Allende wypisywał nie będę wszystkich, bo jest napisane, cieszę się bardzo i jestem zadowolony, że tak praktycznie krótkim czasie daję radę po kilka sztuk zdobyć meteorytów. Najbardziej ucieszony będę jak pokażę dzieciom i powiem o ten właśnie meteoryt pochodzi z Polski.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Krzyśku to wciąga, ale jeszcze mi daleko by minąć Ciebie w meteorytach. Ty jednak masz większą kolekcję meteorytów aż miło się robi mi jak oglądam i cichutko marzę, że kiedyś ja będę miał tyle samo meteorytów, co Ty Kolego. Ale trzeba się cieszyć z tego, co się ma już u siebie na półce. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by się przyglądnąć to kolega z Forum Meteorytomania napisał taką przygodę, jeśli chodzi o moje meteoryty, co posiadam w swojej kolekcji.

gural100

Na pierwszej wyprawie odwiedziłeś Chiny (Nantan), Rosję (Sikhote Alin) i Stany Zjednoczone (Canyon Diablo) - pół świata w błyskawicznym tempie. Następnie pobyłeś trochę dłużej w Afryce (w Mauretanii - Bassikounou, na Saharze -NWA869, w Omanie - DHOFAR 195) a z Afryki, przez Ocean Indyjski, trafiłeś do Australii (po tektyt).

Teraz, na drugim etapie wyprawy, na chwilkę wróciłeś na afrykańską pustynię (NWA2481) i przelotem wpadłeś do Meksyku (Allende). No i wróciłeś do domu. Tyle, że nie zakończyłeś wyprawy. Wręcz przeciwnie. Zawitałeś do jednego z niewielu polskich miejsc wymagających odwiedzenia - do Poznania (Morasko). Szkoda, że tych miejsc w naszym kraju jest tak niewiele. Tym bardziej, że z niektórych nie przywieziemy żadnej pamiątki.

http://meteorytomania.info/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh fajna historyjka... chyba ją "kupię" i w weekend zrobię sobie w domu taką podróż po meteorytowym świecie. Mnie jeszcze tylko biletu na Antarktydę brakuje  :P

KK

PS. Paweł proponuję byś kupił sobie jakąś mapę świata, przyczepił do tablicy korkowej i pinezkami/ chorągiewkami oznaczał miejsca, z których pochodzą Twoje meteoryty.... próbowałem tak kiedyś, fajna zabawa :)

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł tylko jest jedno, ale z mapą świata by nie był problem tylko z tablicą korkową, jeśli chodzi o kupno w Brzozowie jedynie zamówienie na Internecie by prędzej człowiek dostał, bo tu to raczej szkoda, dam dobry przykład jak chciałem kupić ładowarkę na 9V tylko, aby ładowała dwie bateryjki 9Voltowe, gościu mi sklepie chciał wepchać ładowarkę elektryczną na 1 bateryjkę i mówi innych nie ma, więc nie dostaniesz nigdzie, nie kupiłem, bo raz, że droga, a drugi za te pieniądze to zamówię sobie w necie i to z bateriami dwiema, dodał jeszcze gość nigdzie mnie ma i nie znajdziesz nawet w necie takich ładowarek, aby ładowali po dwie baterie, a ja szukałem i mam nawet, co ładują cztery baterie 9V, więc nie ma sensu się nawet pytać o takie rzeczy po sklepach w Brzozowie, jak kupię to zrobię, a jak nie to można by było nanieść punkty na mapie w Internecie skąd pochodzą meteoryty i to samo będę miał. Na razie mam trochę wydatków, więc nie za bardzo, ale pomysł dobry spodobał mi się. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Moje nowe okazy meteorytów tym razem zdjęcia bez użycia mikroskopu. Człowiek cieszy się z każdego nowego okazu, coś w tym jest, że na widok okruszynki z kosmosu raduje się, tak jest ze mną, dlatego pokazuję Wam moi Drodzy te skarby, zaś, kto będzie chciał widzieć na żywo to zapraszam do siebie. :)

post-36-137699802722_thumb.jpg

post-36-137699802725_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak t jest mój jedyny Polski nasz meteoryt taka mała perełka, jak do tej pory może uda mi się zdobyć jeszcze jakiś nasz meteoryt zobaczę, i tak jestem zadowolony, bo, nie spodziewałem się, że kolekcja moja będzie się tak szybko rozrastać, Morasko to od dawna marzyłem o tym meteorycie, został jeszcze Pułtusk na niego mam chrapkę, ale nie wiem czy dam radę dostać, chociaż gramowy okruszek wspomnianego meteorytu. Żyję nadzieją, że mi się uda zdobyć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Do mojej kolekcji meteorytów dołączą w tym tygodniu kolejne okazy takie jak.

Campo del cielo 4,8 gram

Brahin 1,3 gram

Mt. Padbury 1,7 gram

Zdjęcia meteorytów dodam swoim czasie jak dostanę i będę miał je w domu u siebie to zrobię kilka fotek.

Do tego muszę się pochwalić, dlatego że jestem znany dostanę meteoryt ?. A niech to będzie dla Was zagadka, jaki miłego zgadywania.

Wszystkich meteorytów będę miał już 15 policzyłem z tym, co zagadka. ;)

Moja Kolekcja Meteorytów Opis Nazw

1) Nantan 00,9 i00,10 gram

2) Sikhote Alin 8,9 gram  i 1,8 gram

3) Canyon Diablo 15 gram

4) Morasko 7,7 gram

5) NWA869 9,0 gram

6) Bassikounou 0,49 gram

7) Dhofar195 0,80 gram

8) Allende CV3 (Węglisty) 1,8 gram

9) NWA2481Vesta Achondryt Eukryt 0,9 gram

10) Tektyt Tajlandyt 21,8 gram

11) Tektyt Australit 3,1 gram

12) Campo del cielo  4,8 gram

13) Brahin 1,3 gram

14) Mt. Padbury 1,7 gram

15) Meteoryt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)