Skocz do zawartości

Wygładzanie wykresu w PHD, czyli o tym, jak ustawić guiding?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Wczoraj w nocy po raz pierwszy udało mi się odpalić guiding. Dzięki niemu jest dużo lepiej, ale do ideału jeszcze daleko.

Chodzi mi o to, czy możecie mi w jakiś sposób podpowiedzieć, czy polepszenie prowadzenia jest możliwe poprzez zmianę jakichś ustawień, czy może chodzi o błędy montażu, potrzebę regulacji, złe wyważenie, może jakieś ugięcia guidera czy coś w tym stylu.

 

Żeby zobrazować moją sytuację, przedstawię Wam kilka screenów.

 

Tutaj guiding właśnie odpalił:

 

post-901-0-41009800-1395426216_thumb.jpg

 

 

Tutaj chwilę później. Jak widać, w polu widzenia guidera gwiazdki się przesunęły. Dlaczego? Nie powinien temu zaradzić?

 

post-901-0-85313500-1395426226_thumb.jpg

 

 

Tutaj trochę wykresów z prowadzenia jakiś czas później. Fajnie by było gdyby była tutaj skala jakieś arcsec/pix czy coś takiego, żeby wiedzieć czy gwiazdki przez dany "pik" będą walnięte czy nie. Pewnie da się coś takiego ustawić? :)

 

post-901-0-91682900-1395426232_thumb.png

 

 

post-901-0-81939500-1395426237_thumb.png

 

 

post-901-0-32496200-1395426077_thumb.png

 

 

 

I teraz dowody w sprawie :)

 

Na początek: M101, HEQ5, Equinox 80 + ff/fr x0.8 + Canon 350D mod; t= 600 sekund, ISO 400 - z wyłączonym guidingiem

 

post-901-0-01756400-1395426203_thumb.jpg

 

 

Oraz-   M101, HEQ5, Equinox 80 + ff/fr x0.8 + Canon 350D mod; t= 600 sekund, ISO 400 - z włączonym guidingiem

 

post-901-0-10985100-1395426133_thumb.jpg

 

Jak widać jest dużo lepiej, ale gdy się powiększy, widać te przecinki.

 

 

Co myślicie?

Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli programowo - sprzętowo wszystko ze sobą trybi to pilnuj następujących rzeczy:

1. Wypoziomowanie i ustawienie idealne na polarną.

2. Wyważenie dokrecenie całego setupu (z podpiętymi kablami - puszczone po sprzęcie aby nie ciągnęły)

3. Nie tupać gdy rozpoczęło się naświetlanie.

 

A jeśli chodzi o wykres to masz bardzo ładny :)

Natomiast jeśli chodzi o kreseczki to przy takim prowadzeniu optował bym za złym bacfocusem flattenerka od kamerki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny log z PHD, na drugim widać dryf może to być spowodowane niedokładnym ustawieniem na biegun, ale wykres jest według mnie ok to masz prawdopodobnie ugięcia na guiderze. Wtedy objawami są że guider ładnie prowadzi a gwiazdki pojechanie?. Dodaj zdjęcie jak masz zamocowany guider do teleskopu.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam to samo o czym pisze Alien - postaraj się wyeliminować wszystkie słabe punkty na połączeniu guidera z refraktorem, sprawdź czy kamerka i obiektyw guidera się nie ruszają i czy kable nie ciągną guidera gdzieś w bok. Sam przebieg z PHD nie wskazuje na aż tak duże błędy prowadzenia jak na załączonej klatce, choć na pewno log z sesji byłby dużo bardziej pomocny.

Wypróbuj też PHD2 - tam po wprowadzeniu ogniskowej guidera i wielkości piksela kamerki na wykresie będziesz miał wszystko wyskalowane w sekundach kątowych i również pokazywane są zastosowane korekty, co bardzo pomaga analizować problemy przy guidingu. 

 

PS - gwiazdki są pojechane równo, są kreseczkami a nie łezkami czy podwójnymi punktami, co wskazuje raczej na ugięcia albo rotację pola, a nie jakieś przypadkowe szarpnięcia. Może być też to o czym pisze Jacek - źle dobrana odległość + dość mocno nieosiowe połączenie z flattenerem. Przy osiowym połączeniu i źle dobranej odległości gwiazdki w środku kadru byłyby prawidłowe.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Po tym co piszecie, pewnie chodzi o guider. Jutro zrobię do niego jakąś obejmę, bo już mam pomysł jak ją zrobić :)

W jaki sposób znaleźć loga z PHD?

Wypróbuję PHD 2 specjalnie dla tej skali :P

Nie sądzę, żeby chodziło ani o osiowość ani o odległość Canona/flattenera. Tutaj powinno być wszystko ok.

 

Jako niejako potwierdzenie tego co myślę, daje te dwie klatki.

 

Chichotki w Perseuszu, obie ISO 800

Tutaj czas 5 sekund. Wg. mnie gwiazdki są okej.

 

post-901-0-25468200-1395430471_thumb.jpg

 

 

Tutaj czas 60 sekund, ale bez guide, więc jak się powiększy to są te przecinki.

 

post-901-0-36131900-1395430453_thumb.jpg

 

 

Pogody przed Zlotem już raczej nie będę miał, więc wyeliminuję co mi się uda "na sucho" i najwyżej na miejscu mi coś pomożecie ;)

 

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip jeśli guider nie za bardzo stabilny to pracuj.

Ale jednak upieram się przy odległości flattenera od matrycy Canonka. Zobacz wyciągnąłem idealnie środek Chichotek 5 sekund a są kreski ???

post-476-0-85086100-1395431577_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip - Trzeba pokombinować z dokręceniem - odkręceniem złączki i znaleźć tą odległość. Po wyeliminowaniu 100% tego o czym napisali Łykasz i Zdzichu

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dedykowana odległość flattenera od matrycy? 

Jak jest grubość tej złączki?

Zdzichu ja biorę na zlot tę złączkę (w jaskółczy ogon), z którą w Orionku było OK z F TV i tym Canonkiem (i tak jest Twoja ;) ) Będzie sprawa jasna, być może ma dorobiona za długa lub za krótką złączkę.

Odległość identyczna jak u Ciebie - tylko Ty masz gwint (choć u Pawła było OK ) osiowości więc nie podejrzewam - tylko odległość.

Filip a Ty znajdź tę złaczkę Canon/T2, która była z moim Canonkiem - u mnie było prawidłowo.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ok.

O proszę - ten właśnie Canonek Filipa (jak był mój) - taki sam flattener i taki sam refraktor - środek 300s

post-476-0-95100400-1395433752_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ale jak tu może być coś nie tak?

Flattener kończy się gwintem T2, na to nakręcam T2/EOS i wpinam Canonka.

 

 

Flattener zaprojektowany został przy założeniu że odległość pomiędzy ostatnim elementem optycznym a przetwornikiem obrazu wynosi 55mm.

 

Wcześniej ciągle byłem pewien, że od końca flattenera (nie licząc gwintu, który się chowa). Pamiętam, że grubość złączki T2/EOS + backfocus Canonka dawały te 55mm. Teraz nie mogę znaleźć nawet informacji o backfocusie Canona 350D. Szukam dalej.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj tej T2/EOS co dostałeś razem z Canonkiem w mojej przesyłce i będzie dobrze - złaczki sie różnią - od 11 do 9 mm a milimetr potrafi wszystko popsuć i tyle.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z nich - Filip czy ja mam we łbie zapisane fotki wszystkich złączek - ja nie pamiętam komu pozyczałem a co dopiero która to była własciwa - bierz obie i strzelimy w niebo 8)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip czy ja mam we łbie zapisane fotki wszystkich złączek

Nie zdziwił bym się :P

 

Pogrzebałem w dziale sprzedam (o dziwo nie archiwum), i oto tutaj widać, że to ta opisana. Co chrzani sytuacje, bo ona była wkręcona jak fotografowałem :/

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masz odpowiedź - to moja fotka z Aukcji czyli ta powinna być ok - bierz obie i w praniu sie okaże.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masz odpowiedź - to moja fotka z Aukcji czyli ta powinna być ok - bierz obie i w praniu sie okaże.

No właśnie powinna a nie jest, bo ona była w użyciu. Ale i tak wezmę obie, coś się wymyśli :) A na tą chwilę muszę się zająć guiderkiem i będzie luksusowo :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)