Skocz do zawartości

Obserwacje w Zatomiu (25-27.04.14r)


Rekomendowane odpowiedzi

25/26.04 Część I
 
Słońce powoli chyliło się ku zachodniemu horyzontowi. Gdzieniegdzie unosiły się chmury piętra średniego oraz wysokiego, reszta nieba spowita była mgiełką. 
 
       Robiło się coraz ciemniej, na zachodzie, między chmurami zaczynał majaczyć Jowisz, a na wschodzie pojawił się Mars. Chwile późnień pierwsze osoby szukały gwiazdy polarnej. Wielkie wrażenie zrobił na mnie obraz Jowisza z MAK-a 127. Planeta była ciemna i nie biła swoim blaskiem tak jak  ma to miejsce w 10". Można było dostrzec  trochę szczegółów na tarczy, ale co chwile przysłaniały go chmury. Następnie podszedłem do Jacka, tutaj również jawił się obraz Jowisza, tylko o wiele jaśniejszy( synta 10"). Na szczęście Jacek ma w posiadaniu niebieski filtr #38 A(nie pamiętam jakiej marki). Filtr stłumił blask planety,  ładnie eksponując dwa główne pasy i kilka mniejszych.Mars w 10" pokazywał pociemnienia i malutką czapę lodową, w Mak-u podobnie....
 
       Wraz z zapadnięciem nocy astronomicznej teleskopy kierowane były już na obiekty głębokiego nieba. I tak padły w syncie Jacka: M 51 wraz towarzyszką, M3, Triplet Lwa i inne obiekty ( niestety nie miałem na czym tego zapisać i po prostu już nie pamiętam). Warunki do obserwacji były kiepskie, co chwile przechodziły chmury, raz zasłaniając, a po chwili odsłaniając skrawki nieba.
 
       Zbliżała się północ, Kacper rzucił pomysł, żeby pójść poobserwować przez Sowę, która stała na podwórzu. Ku mojemu zaskoczenie nikogo przy niej nie było, cała dla nas O0  !!!   Na pierwszy ogień poszedł oczywiście Jowisz, następny był Mars, piękny, czapa lodowa jak na dłoni... Po chwili zastanowienia postanowiliśmy wycelować teleskop w M 13 i tu kompletne załamanie... Jaka ona była piękna, rozbita do samego środka... uśmiech nie chciał zejść mi z twarzy, po prostu CUDO !!! Gdy się nacieszyliśmy widokiem kulistej, Kacper skierował teleskop na M 57. Tutaj również szok. Duże, jasne kółko z ciemnym środkiem. Patrząc przez tak wielki teleskop, człowiek sobie uświadamia skąd się biorą  nazwy obiektów, np. M 57 pierścionek lub obwarzanek   :)    
    Chwile później po Kacpra przyjechał ojciec, pokazał mu przez Sowę, Jowisza i Marsa i pojechał do domu, a ja poszedłem spać, była godzina 00:30
 
 Choć pogoda trochę zawiodła to i tak byłem zadowolony. Natomiast ranek przywitał nas pięknym słoneczkiem, ale po południu całkowicie się zachmurzyło i nic nie zapowiadało tak pięknej nocy...ale o tym trochę później :)
 
UWAGI:
niewyłączone lampy bardzo przeszkadzały w obserwacjach, skutecznie rozświetlając pole obserwacyjne. Jednak wystarczyło tylko zostawić je za jakimś budynkiem i było o niebo lepiej :)
   
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super napisana relacja ze zlotu . No to teraz już wiem jaki masz nick hah :D

Co do filterka to jest on marki GSO 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze wydało się  ;D  Co do relacji, to pisarz ze mnie żaden, ale pomyślałem, że warto coś napisać, więc nabazgrałem kilka zdań :)

E tam bardzo fajnie się to czyta i bardzo dobrze że ją napisałeś .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Część II, 26/27.04
 
      Po południu pogoda zaczęła się psuć, na Sat24 dało się zobaczyć jak od wschodu ciągną i powstają chmury, to był zły znak. Po godzinie 15 niebo było już całkowicie zasnute, a od wschodu słuchać było pomrukiwanie nadchodzącej burzy. Z zbiegiem czasu, pewne już było, że burza przejdzie "bokiem". Dało to możliwość zaobserwowania wyładowań atmosferycznych na zewnątrz. Kilka z nich było naprawdę efektownych, zwłaszcza te podwójne...
      Zbliżała się już godzina 20, niebo, wciąż zachmurzone, ale teraz na zdjęciach satelitarnych, widać było nadchodzące rozpogodzenie... nadzieja była. 
 
     Czas mijał, a czystego nieba było coraz więcej, tym razem  Jacek z swoją syntą 10", Maciek z swoim Bresserem 150/700(?) powieszonym na EQ 6 pro ( chyba dobrze pamiętam) i Maks z syntą 8" roztawili się na podwórzu... Niebo stawało się czyściutkie i pojawiały się pierwsze gwiazdy.
Obserwacje zaczeły się oczywiście od Jowisza. W Sowie planeta prezentowała się bardzo dobrze, widoczna była WCP. Niestety nie można było przyjrzeć się dokładnie, bo za plecami stała kolejka  spragnionych widoków astroamatorów :))
 
       Napiszę co widziałem u kogo i jaki obiekt najbardziej mi się podobał, ponieważ trochę tego było, a pamięć jak wiadomo ulotna :)
 
  • Maciek i jego Bresser 150/700:
 
M3, M13, M 37, M 36, Triplet Lwa, M 104, M 35, M 81 i 82, M 53, M 27, M 71, M 4, M 11, M 80, M 12, M 57
Najbardziej podobały mi się w tym sprzęcie chichotki oraz galaktyczki, gromady kuliste malutkie, choć  w niektórych rozbite zostawały zewnętrzne rejony :)
 
  • Jacek i jego synta 10" 
 
Oprócz większości obiektów z górnej listy( bez kilku kulistych i M 104) wpadło :
M 97 z siąsiadką ( M 106), M 109, łańcuch Makariana, epsilony w Lutni, M51 z sąsiadką, NGC 4565 ( igła), kompleks Veil`a, M 16, M 17, M 20 oraz NGC 3608, 3607 więcej nie pamiętam :) Tu spodobała mi się M 57 z filtrem OIII, oraz mgławice w Strzelcu 
  • Tadek z Łukaszem i OGROMNA SOWA 
W tym miejscu do każdego obiektu napiszę kilka słów od siebie, ponieważ przy tylu calach to już jest inny wymiar rzeczywistości :)
M 51- gdy wdrapałem się po drabince i przyłożyłem oko do okularu, to po prostu zamarłem. Tak wyraźnej galaktyki jeszcze nie widziałem. Nie dość, że była ogromna to posiadała potężne, jasne ramiona. Z tego wszystkiego nawet nie zauważyłem jej sąsiadki  ;D
 
M 82- Galaktyka cygaro, któż jej nie zna:) Galaktyka ciągnęła się prawie przez całe pole, poprzecinana przez liczne ciemniejsze fragmenty. Na wprost widoczna była supernowa
 
Kompleks Veila-  Miotła wiedźmy tak wyraźna i duża, że trzeba było poruszać teleskopem by ją ogarnąć, nie mówiąc już o reszcie kompleksu. Trzeba zobaczyć na własne oczy, bo opisać się tego nie da :)
 
Padły również mgławice w Strzelu, kilka kulistych, oraz NGC 6888(półksiężyc), między czasie kilka osób oceniało jasność supernowej oraz gwiazd zmiennych.
 
Po godzinie 3:30, niebo na wschodzie zaczynało się powoli rozjaśniać, więc postanowiliśmy zakończyć obserwacje.
 
Podziękowania: 
Dziękuję wszystkim, którzy dopuścili mnie do teleskopu, bym mógł również podziwiać to przepiękne zatomskie niebo :)
Dziękuję również bardzo Arturowi, za to, że zabrał mnie na zlot, krata piwa dla Ciebie :D
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie dałem rady z terminem bo chciałem się wprosić do towarzystwa, od właściciela przybytku, Pana Leszka, dowiedziałem się, że przyjeżdżacie. Ja korzystając z okazji, że byłem w okolicy uprzedziłem was i byłem pod "2" z czwartku na piątek i chyba możecie pozazdrościć mi pięknej, bezchmurnej nocy :)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)