Skocz do zawartości

Referat ?Atmosfera - wpływ na obserwacje astronomiczne oraz ciekawe zjawiska w niej zachodzące?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Jestem w trakcie pisania referatu z Astronomii pt : " Atmosfera - wpływa na obserwacje astronomiczne oraz ciekawe zjawiska w niej zachodzące" . Jeżeli ktoś kiedys pisał podobny referat lub wie jak go mniej więcej napisać to bardzo proszę o rady . Już mam część napisaną tylko brakuje mi kilku punktów m.in. : 

  -> w jaki sposób atmosfera wpływa na obserwacje nieba ' 

  -> czynniki , które wpływają : mgła, zachmurzenie wilgotność powietrza, temperatura powietrza, przezroczystość atmosfery ziemskiej , jak one pogarszają/ uniemożliwiają obserwacje nieba. 

 

Bardzo proszę o odpowiedź , gdyż bardzo zależy mi na tej pracy . 

Dziękuję  ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Patrysiu może napisz nam co już napisałaś? A my Ci w zamian podpowiemy o czym jeszcze możesz napisać ;)

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Patrysiu może napisz nam co już napisałaś? A my Ci w zamian podpowiemy o czym jeszcze możesz napisać ;)

Napisałam juz jaki jest skład atmosfery i jej budowę , opisałam czynniki , które wpływają na obserwacje , np : mgła i ciekawe zjawiska w niej zachodzące . 

Ale brakuje mi jeszcze ( i o to w szczególności proszę ) : 

   

   -> W JAKI SPOSÓB ATMOSFERA WPŁYWA NA OBSERWACJE NIEBA  

  -> czynniki , które wpływają na atmosferę szczegolnie  : mgła, zachmurzenie wilgotność powietrza, temperatura powietrza, przezroczystość atmosfery ziemskiej , JAK ONE POGARSZAJĄ / UNIEMOŻLIWIAJĄ OBSERWACJE NIEBA. 

 

O to mi w szczególności chodzi i bardzo prosze o pomoc , gdyż bardzo mi na tym zależy ...

Z góry dziękuje  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w tym referacie warto napisać także o tym, jak atmosfera pochłonia sporą część promieniowania elektromagnetycznego, co jest prostą drogą do uzasadnienia budowy kosmicznych obserwatoriów.

  • Like 1

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w tym referacie warto napisać także o tym, jak atmosfera pochłonia sporą część promieniowania elektromagnetycznego, co jest prostą drogą do uzasadnienia budowy kosmicznych obserwatoriów.

Dziękuję za pomoc :) 

A mógłbyś mi pomóc w napisaniu tego ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A  propos wpływu atmosfery na obserwacje to napisałbym o:  seeingu, ekstyncji i poczerwieniu obiektów o niskiej wysokości na horyzontem.

O seeingu już napisałam :) a co mogę napisać o ekstyncji i poczerwieniu obiektów o niskiej wysokości nad horyzontem  ? :)

Dziękuję:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstynkcja  http://www.astrovision.pl/index.php?post=129
Poczerwienie polega na tym że na niskich wysokościach jest grubsza atmosfera która rozprasza fale z zakresu światła widzialnego o mniejszych długościach (większych częstotliwościach) fali, a w mniejszym zakresie rozpraszane są dłuższe fale (tj.pomarańczowy, czerwony). W dużym skrócie chodzi o coś takiego :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obserwacje astronomiczne w pewnym stopniu wpływa też silny wiatr. Negatywnie.

Jest więcej turbulencji co rozmywa nieco obraz z racji zróżnicowanej wtedy specyfiki warstw powietrza pokonywanych przez różne kwanty,

lecące od obiektu kosmicznego, do obiektywu lub lustra teleskopu.

Ponadto wiele urządzeń do obserwacji nieba, zwłaszcza tych mniej zaawansowanych, jest trochę podatnych na uderzenia wiatru.

Drgania sprzętu skręcają minimalnie oś optyczną co też skutkuje nieznacznym (oby) rozmywaniem obrazu.

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)