Skocz do zawartości

M 13 ze SBIGa


Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie się ulitowało niebo i udało się całą nockę powalczyć - choć całą to przesada ponieważ trwała od 23.50 - 02.15.

Muniuś i wstający nadmorski świt pozwolił od 02 z minutkami tylko na zrobienie darków i biasów.

 

Materiału udało się zebrać 10 klatek po 300 sekund. Wcześniej była zabawa z pojedynczymi ujęciami i kadrowaniem.

 

Ta krótka noc była jeszcze dodatkowo podświetlona wszystkimi jarzeniówami portu, oświetlonym na zmieniające się kolory uchylnym mostem i wesołym miasteczkiem pod Herkulesem - uroki nadmorskiego kurortu >:(

 

To co prezentuję to jedna klatka 300 s. Potraktowana krzywymi i poziomami w PS5, nic więcej.

Chciałem pokazać jak przy +17 - 18 stopniach bo taka była temperatura otoczenia - łapią się mimo chłodzenia szumy. Temperaturę ustawiłem na -15 i to było jednak za mało. I tu skorzystam z porady Maćka Wessela - w poniedziałek zakupię papkę do akwarium, o której pisał w poradach dotyczących chłodzenia na nocki około 18+C. Dodatkowo powinienem użyć 2" IDASka, który mogę wkręcić w złączkę bacfocusa.

Zapewne zauważycie, że ostrzenie odbiega od perfekcji - następna nauczka, że juz z taką matrycą ostrzyć trzeba z maską a nie patrzeć na programowe piki Fine Focusera...

 

Nie znam tej kamerki dlatego nie chciałem marnować ładnej nocki na kolejne próby i strzelałem po 300 s.

I tu pytanie do posiadaczy - Czy np. przy 10 minutach zarejestruję więcej detali ??? Czy już tylko szumy ???? Nie znam studni SBIGa.

Dlatego proszę Kolegów o troszkę podpowiedzi. Nie ukrywam że chciałbym w jednym strzale więcej detali złapać, choć zdaję sobie sprawę, że kolorowa matryca jest bardziej ślepa od B/W.

 

Materiał postaram się w miarę szybko poskładać i obrobić - co wyjdzie ???? Nieważne - Chciałem Herkulesa - Mam :)

Jednak nie ukrywam, że z Waszą pomocą w postaci bezcennych rad chciałbym go mieć ładniejszego :D

Może tak ładnego aby tutaj go wstawić ;) Jest mało kandydatów to na razie mogę mieć 2 miejsce :D

 

post-476-0-06614600-1405780665_thumb.jpg

  • Like 8

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie się przełamałeś i wrzuciłeś jakąś fotkę :)

Rzeczywiście bardzo dużo bad/hot pixeli (?)

Myślę, że mógłbyś je usunąć, i troszkę więcej wyciągnąć zewnętrzne części eMki, a środek mniej wyciągnięty podmienić?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środka nie trza podmieniać tylko umiejętnie obrobić. Przy 300s i tej kamerce ma go nie przepalonego i podejrzewam że ma głębszą studnię od Atika 314E więc i możliwe że może pociągnąć i 600s bez przepalenia środka. Najczęściej środki podmienia się w M31 i M42 i może kilka innych obiektów a resztę normalnie się pali.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rzeczywiście bardzo dużo bad/hot pixeli (?)

Myślę, że mógłbyś je usunąć, i troszkę więcej wyciągnąć zewnętrzne części eMki, a środek mniej wyciągnięty podmienić?

Filip - tym się na razie nie przejmuję. Tak jak napisałem były użyte tylko krzywe i poziomy na TIFie w PS aby cokolwiek zobaczyć.

Trzeba to poskładać wykorzystać draki i biasy, które badziewie usuną i wtedy zacząć bawić się w obróbkę ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip - tym się na razie nie przejmuję. Tak jak napisałem były użyte tylko krzywe i poziomy na TIFie w PS aby cokolwiek zobaczyć.

Trzeba to poskładać wykorzystać draki i biasy, które badziewie usuną i wtedy zacząć bawić się w obróbkę ;)

 

Środka nie trza podmieniać tylko umiejętnie obrobić. Przy 300s i tej kamerce ma go nie przepalonego i podejrzewam że ma głębszą studnię od Atika 314E więc i możliwe że może pociągnąć i 600s bez przepalenia środka. Najczęściej środki podmienia się w M31 i M42 i może kilka innych obiektów a resztę normalnie się pali.

Teraz uważniej doczytałem, że jest to jedna klatka 300s - przepraszam za roztrzepanie... :-  Myślałem, że to 10x 300s.

W takim razie wszystko jasne, przy 300s środka wiadomo, że nie trzeba podmieniać :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat pracuję teoretycznie nad kulistymi i nie mogę jednej rzeczy znaleźć która mi jest bardzo potrzebna. Chce wyznaczyć odległość do M13, w niej na pewno znajdują się zmienne typu RR Lyrae które mają zawsze średnio tą samą jasność absolutna co pozwoliło by mi znaleźć w prosty sposób odległość do niej. Tylko jest jedne ale, nie mogę znaleźć które to są gwiazdy i gdzie się znajdują, czy w centrum i nie dam rady wyznaczyć jasności obserwowanej czy w takim miejscu że się da. I jeszcze jak wyznaczyć tą jasność obserwowaną gdy mam zrobioną fotkę , bo wizualnie nie dam rady tego oszacować metodą Argelandera, do tej pory starczało mi wizualnie...  Znalazłem pewną publikację w której są podane tylko jasności obserwowane tych gwiazd ale nie ma które to są i gdzie w gromadzie się znajdują :/

P.S. Fotka super, sory za taki offtop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, przy takiej aperturze możesz spokojnie palić luminancję po 10 minut ST2000. Ja robiłem FSQ106 f/5 i ST2000 i trudno coś tam przepalić.

I na tom czekał (czytający też zapewne zapamiętają) - Dzięki Maciek  8)  - dzisiaj coś chmurewki malutkie się snują ale popalimy w takim razie przy najbliższej okazji te 10 minut :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024